Vyrai sekso metu dažnai įdeda daugiau fizinių pastangų nei merginos. Todėl taip pat padidina norą miegoti. Archyvo nuotrauka

Daug juokaujama, kad po sekso vyras nusisuka ir iškart užmiega. Kaip seksas iš tikrųjų veikia vyrų ir moterų miegą? O kada tai geriau daryti, kad neišbalansuotume miego režimo? Apie tai kalbėjomės su seksologu Liudviku Petravičiumi.

 

Orgazmo metu išsiskiriantys hormonai taip pat turi įtakos mieguistumui

Pirmiausia tai susiję su fiziologija. Orgazmo metu tiek vyrams, tiek moterims padaugėja laimės hormonų serotonino, dopamino ir oksitocino. Jie mažina nerimą ir veikia kaip analgetikas. O atsipalaidavusioje ir ramioje būsenoje visada lengviau užmigti.

Vyrams ejakuliacija įvyksta kartu su orgazmu. Šis procesas sunaudoja daug energijos išteklių. Todėl vyrams po orgazmo prasideda vadinamasis „ugniai atsparus“ laikotarpis. Tuo metu jie ne tik negali susijaudinti, bet neretai ir užmiega. Orgazmo metu išsiskiriantys hormonai taip pat turi įtakos mieguistumui.

Ejakuliacijos metu vyrų smegenys gamina norepinefriną, vazopresiną ir prolaktiną. Visos šios cheminės medžiagos yra susijusios su atsipalaidavimu ir palaimos ar pakylėjimo pojūčiais.

Be to, vyrai sekso metu dažnai įdeda daugiau fizinių pastangų nei merginos. Todėl taip pat padidina norą miegoti.

Kalbant apie merginas, nėra vieno modelio. Jei mergina nepasiekė orgazmo, ji nebūtinai norės miego. Ypač tuo atveju, kai fizinis aktyvumas buvo minimalus.

Taigi, kada užsiimti seksu, kad abu būtų patenkinti? Vyrai turėtų žinoti, kad moterų seksualinis aktyvumas vyksta arčiau vidurnakčio. Vyrams, atvirkščiai, tuo metu gaminasi hormonas prolaktinas, kuris lėtina seksualumą ir sukelia mieguistumą.

Ryte viskas pasikeičia: vyrui rytinė erekcija, minimalus prolaktino kiekis ir daug testosterono – jis pasiruošęs seksui. O moteris ryte, paprastai, nori dar pamiegoti.

Idealus laikas, kai vyriški ir moteriški biologiniai laikrodžiai sutampa, yra tarp 19 val. ir 23val. Moteris jau nusiteikusi seksui, estrogeno lygis yra aukštas. O vyras dar nepradėjo aktyviai gaminti prolaktino ir irgi dar negalvoja apie miegą.

 

Ovuliacijos metu moters kūnas bando pastūmėti ją pastoti

Manęs daug kas klausia: „Ar sekso trūkumas gali turėti įtakos miegui?“. Žinia, lytinių aktų skaičiaus standartų nėra – visi žmonės skirtingi. Sekso trūkumas yra labiau subjektyvi sąvoka, kai žmogus jaučiasi nepatenkintas. Toks nepasitenkinimas gali neigiamai paveikti psichinę būseną ir net hormoninį foną. Pavyzdžiui, ovuliacijos metu moters kūnas bando pastūmėti ją pastoti. Jis nurodo reprodukcinei sistemai gaminti daugiau estrogeno ir progesterono. Šie lytiniai hormonai didina libido (seksualinį potraukį), todėl moteris sekso nori labiau nei įprastai.

Jei šiuo laikotarpiu būtų buvę lytiniai santykiai, tuomet pasigaminęs oksitocinas moteriai būtų suteikęs pasitenkinimą ir erotinę palaimą. O kai seksas nevyksta, pakyla kortizolio – streso hormono – lygis, kuris turėtų sumažinti lytinių hormonų koncentraciją. O stresas, kaip žinote, gali sukelti miego problemų.

Ne mažiau svarbus ir moters seksualinis temperamentas. Kuo jis stipresnis, tuo daugiau lytinių hormonų pagamins moteris. Tai reiškia, kad bus didesnis sekso poreikis ir didesnis nepasitenkinimo jausmas, jei jo nebus.

Tačiau, jei moteris iš prigimties turi silpną seksualinį temperamentą, sekso nebuvimas nebus toks pastebimas, tačiau gali turėti įtakos jos savijautai bei nuotaikai. Būtent stiprus seksualinis nepasitenkinimas provokuoja miego problemas. Pavyzdžiui, gali pasirodyti vadinamieji ‚šlapi“ sapnai, kurių metu moteris patiria orgazmą. Taigi, tokiu būdu pats organizmas bando pašalinti ar padėti atsikratyti moteriai fizinio ir psichologinio streso, per sapnus išprovokuodamas orgazmus.

 

seksologas Liudvikas Petravičius

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą