Pasitaiko, kad žmonės susikuria savo tikrovės versiją, kur tradiciniai moralės principai jiems negalioja ir jų poelgiai lengvai pateisinami. Pirma, jie modeliuoja sąlygas, kurioms esant priekabiavimas gali būti laikomas priimtinu. Archyvo nuotrauka

Atsižvelgus į rezonansinius sekso skandalus,  verta žinoti, kas laikoma seksualiniu priekabiavimu, kodėl ne visi komplimentai yra malonūs ir kokios aplinkybės sustiprina priekabiavimo riziką.

 

Su priekabiavimu susiduria ne tik Holivudo žvaigždės

Seksualinio priekabiavimo sąvoka  neretai neteisingai suprantama, todėl kyla problemų dėl jos aiškinimo. Kalbame apie nepageidaujamą seksualinio pobūdžio dėmesį, kuris auką pastato į nepatogią padėtį. Tai ne tik bandymai išprievartauti, bet ir abejotini juokeliai, gestai, garsai, galintys įžeisti ir pažeminti.

Teisinėje srityje sąvoka „priekabiavimas“ taikoma santykiams, kuriuose egzistuoja hierarchija: žmogus rodo netinkamą dėmesį nuo jo priklausomam asmeniui. Pavyzdžiui, viršininko sekso užuominos pavaldinio atžvilgiu, gerą dėstytojo  įvertinimą  studentei ir panašiai.

Aukai sudaromos sąmoningai nepalankios sąlygos: arba ji sutinka su agresoriaus reikalavimais, arba patenka į „sankcijas“.

Su priekabiavimu susiduria ne tik Holivudo žvaigždės, kaip Harvey Weinsteino istorijoje. Abejotinų situacijų gali kilti bet kurioje hierarchiją turinčioje įmonėje. Abi lytys gali būti aukos, nors moterys dažniau patiria seksualinį priekabiavimą. Tarptautinės moterų teisių organizacijos „Catalyst“ duomenimis, tik 17,5 proc. skundų dėl priekabiavimo sulaukia vyrai. Tiesa, 80 proc. atvejų agresoriai taip pat yra vyrai.

Kuo seksualinis priekabiavimas skiriasi nuo įprasto nemandagumo?  Vulgarūs pokštai ir kiti abejotini poelgiai kad ir visuomeniniame transporte ar autobusų stotelėje  yra įžeidžiantys ir nemalonūs.  Nepaisant to, kad visuomenė juos smerkia, toks seksualinis dėmesys – ne įstatymų pažeidimas, o tiesiog blogo agresoriaus auklėjimo požymis.

Seksualinis priekabiavimas teisine prasme apima tas pačias abejotinas užuominas, tiesioginį kalbėjimą apie seksą ar atlygį už lytinį aktą – bet kokius nepriimtinus veiksmus, jei jie skirti asmeniui, priklausomam nuo agresoriaus.

Tai yra, jei gatvėje kas nors užkabina žodžiais patrauklią moterį, tai jis tėra seksualinis priekabiautojas. Kas sukelia seksualinį priekabiavimą? Agresoriaus tikslas dažnai yra ne tik seksas. Aukštesnės pareigos suteikia jam galimybę nebaudžiamai elgtis su kitu žmogumi, išsiaiškinti, kaip greitai auka palūš. Puolėjas mėgaujasi savo pranašumo jausmu. Todėl priekabiavimo atvejai retai būna tik pasakojimai apie seksą.

Kokios sąlygos yra palankios seksualiniam priekabiavimui? Psichologė Ellen Hendriksen nustatė sąlygas, kurios prisideda prie priekabiavimo: moralinės atsakomybės  nebuvimas, seksizmas ir panašiai.

Hendriksen atkreipė dėmesį į tris asmenybės bruožus, kurie suteikia laisvę priekabiavimui: narcisizmą, psichopatiją ir makiavelizmą.

Narcisizmas yra išpūsta savigarba kartu su empatijos trūkumu. Narcizams nerūpi, ar jie patinka kitiems, bet jiems reikia, kad jie spindėtų prieš juos. Tokie žmonės seksualinį priekabiavimą pateisina tuo, kad nusipelnė seksualinės patirties. Narcizai tiesiog negali susidoroti su faktu, kad kažkas atsisako su jais intymiais suartėti.

Psichopatams pasaulis sukasi aplink bebaimį dominavimą ir agresyvų impulsyvumą. Jie yra pasirengę mėgdžioti bet kokius jausmus, kad galėtų išnaudoti aukas. Jie priekabiauja tik todėl, kad gali, nereikia jokios kitos priežasties.

Makiavelizmas yra valstybės politika, pagrįsta brutalios jėgos kultu. Atskirai nuo teisinių terminų, tai reiškia bandymus kontroliuoti kitus turimais svertais.

Kartu šios trys savybės sudaro pavojingą manipuliavimo, apgaulės ir bandymų išnaudoti rinkinį kartu su kitų jausmų nepaisymu.

 

Savo susitikimus su aukomis vadino pasimatymais

Pasitaiko, kad žmonės susikuria savo tikrovės versiją, kur tradiciniai moralės principai jiems negalioja ir jų poelgiai lengvai pateisinami. Pirma, jie modeliuoja sąlygas, kurioms esant priekabiavimas gali būti laikomas priimtinu.

Pavyzdžiui, Harvey Weinsteinas aktorių priekabiavimą aiškino tuo, kad „augo 60–70-aisiais, kai elgesio taisyklės darbo vietoje buvo kitokios“.

Aktorius Billas Cosby, kuris buvo apkaltintas daugiau nei 60 moterų išžaginimu, savo susitikimus su aukomis vadino pasimatymais. Nors nukentėjusiosios  teigė, kad jis joms davė tablečių.

Kita vertus, seksualinis priekabiautojas atsakomybę nuo savęs  stengiasi perkelti išorinėms aplinkybėms. Kaip iliustracija – tas pats atvejis su Weinsteinu, kuris paskelbė apie to meto kultūros spaudimą.

Be to, dažnai kaltininkas sumenkina aukai padarytą žalą, nužmogina ir kaltina pačią auką. Taigi televizijos laidų vedėjas Billas O’Reilly atleistas iš kanalo „Fox News“ už seksualinį priekabiavimą, kartą pasakė apie Niujorke išprievartautą ir nužudytą moterį, kad kalta ji pati. Mat nukentėjusioji segėjo trumputį sijonėlį, todėl „kiekvienas plėšrūnas tuo pasinaudotų“.

Visi šie pasiteisinimai leidžia agresoriui ramiai miegoti naktimis. Nustatyta, kad seksualinis priekabiavimas labiau paplitęs pramonės šakose, kuriose daugiausiai dirba vyrai. Kalbame apie kariuomenę, policiją, ligoninių chirurgijos skyrius, finansines institucijas, aukštųjų technologijų įmones.

Devintajame dešimtmetyje mokslininkai manė, kad seksualiniu priekabiavimu apkaltinti asmenys neįsivaizdavo, kad daro neteisėtus veiksmus ir taip įžeidžia savo aukas.

2012 metais mokslininkams iš Vokietijos pavyko nustatyti, kad priekabiavimą gali sukelti įvairios priežastys. Vienas iš jų – greito sekso troškimas. Antrasis dažnai painiojamas su agresyviu seksizmu. Tokiu atveju agresorius būna ne tik pasiruošęs greitam meilės ryšiui, bet ir bando dominuoti bei kontroliuoti.

Ką turėtų daryti priekabiavimo auka?  Pirmiausia glaustai ir prieinamai pasakykite priekabiautojui, kad jo elgesys yra nepriimtinas. Galbūt jis savo veiksmus tikrai laiko susidomėjimo pasireiškimu ir savotišku komplimentu, o po rimto pokalbio persvarstys savo elgesį.

Antra, užregistruokite priekabiavimo atvejus. Įrašykite riebias užuominas į diktofoną. Net jei policija rimtai nežiūrės į šiuos įrodymus, bus galima sugadinti agresoriaus reputaciją.

Priekabiavimo vietos sąlygomis problemą išspręsti itin sunku. Reikalingi esminiai elgesio ir etikos kultūros pokyčiai. Kyla pavojus, kad kiekvienas, į kurį kreipsitės pagalbos, atsakys: „Nieko blogo nematau“. Todėl nereikėtų atmesti galimybės susirasti naują darbą.

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą