Kaip įsitikinti, kad vaikinas neperžengė ribų? Jei norite pradėti susitikinėti su kuo nors, flirtas yra būtinas, pabrėžia santykių ekspertas, psichologas Jamesas Preece‘as. Tačiau svarbu žinoti, kad tai įvyktų tinkamoje aplinkoje, o ne tada, kai žmogus mažiausiai to tikisi. Archyvo nuotrauka

Gavus žaismingą žinutę iš vaikino, mergina pasijunta tarsi septintame danguje. Tačiau neaiškumų kupini tekstai, atskriejantys iš „netinkamo“ žmogaus ir netinkamu laiku, gąsdina, o vėliau nuo nepageidaujamo prisilietimo mergina apskritai  gali jaustis blogai. Tačiau apibrėžti, kas yra seksualinis priekabiavimas, nėra visai lengva, nes riba tarp flirto ir įkyraus priekabiavimo kartais būna labai plona, ​​o kartais ir visai neryški, rašo irishtimes.com.

 

Flirtuoti  galima žaismingai, bet ne per daug seksualiai

Kaip įsitikinti, kad  vaikinas neperžengė ribų? Jei norite pradėti susitikinėti su kuo nors, flirtas yra būtinas, pabrėžia santykių ekspertas, psichologas Jamesas Preece‘as. Tačiau svarbu žinoti, kad tai įvyktų tinkamoje aplinkoje, o ne tada, kai žmogus mažiausiai to tikisi. Psichologas pataria tiek merginoms, tiek ir vaikinams flirtuoti žaismingai, bet ne per daug seksualiai.

„Būkite draugiški, užmegzkite kontaktą ir pasitikėkite vienas kitu“, – sako Preece‘as ir pataria pirmąjį pasimatymą užbaigti draugišku apsikabinimu ar bučiniu į skruostą.

O kada flirtas tampa seksualiniu priekabiavimu? Anot psichologo, kai vyras nueina per toli, žodžiais ar veiksmais, ir kai moteris aiškiai to nenori.

Psichologė Sarah King, ugdanti Londono moksleivius seksualinio elgesio ir santykių klausimais, išvardija ilgą sąrašą, kas, jos manymu, gali būti laikoma seksualiniu priekabiavimu: nepageidaujami prisilietimai, jausmas, kad ką nors turi padaryti, tam tikras kalbėjimo būdas, merginos persekiojimas gatvėje, siekiant susipažinti, švilpimas, taip reiškiant susižavėjimą ja, pasinaudoti savo padėtimi ar pasitikėjimu, pasakant ką nors nepadoraus.

2010 metais priimtame Didžiosios Britanijos Lygių teisių ir nediskriminavimo įstatyme teigiama, kad būtent „nepageidaujamas seksualinio pobūdžio elgesys“ įžeidžia asmens orumą ir „sukuria bauginančią, priešišką, demoralizuojančią ir įžeidžiančią aplinką“.

„Nors pagal įstatymą Britanijoje seksualinis priekabiavimas nėra nusikaltimas, tačiau kai kurios veikos, kurios patenka į seksualinio priekabiavimo apibrėžimą, gali būti kriminalizuojamos pagal kitus įstatymo skyrius“, – aiškino Sarah King. Pavyzdžiui, nepageidaujami skambučiai ir trumposios žinutės, apsilankymai namuose ar darbe, kieno nors fotografavimas, nuolatinės vulgarios ir bjaurios pastabos  ar atsiliepimai. Taip pat nepadorių, įžeidžiančių ar grasinančių laiškų, el. laiškų ar tekstinių žinučių siuntimas ir jų skelbimas socialiniuose tinkluose. Nepageidaujamas prisilietimas prie asmens, kuris dėl to patiria diskomfortą.

Britų sociologai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad daugiau nei pusė apklausoje dalyvavusių moterų teigė patyrusios seksualinį priekabiavimą darbe.

Anot tyrėjų, bėda ta, kad jauni žmonės, net moksleiviai turi laisvą prieigą ne tik prie erotinio turinio medžiagų, bet ir  be jokių kliūčių prieinama ir pornografija, todėl jie pradeda galvoti, kad siųsti kam nors savo nuogo nuotraukas yra normalu.

 

Jau pradinėse klasėse reikia aiškinti apie ribas

Tačiau psichologė Sarah King prisipažįsta nerimaujanti dėl to, kad vaikai yra prastai informuoti šia tema, ir kad daugelis kaltina išžaginimo auką, kai prašoma paaiškinti tokį atvejį.

Psichologė aprašo atvejį, kai autobusų stotelėje pamatė, kaip berniukas po pamokų, uždėjo mergaitei ranką ant peties ir ėmė spausti.

„Atrodė, kad jai nepatiko, todėl kitą kartą, kai ją pamačiau, pasakiau: „Tu turi teisę pasakyti „ne“, kad tau nepriimtina  ir jis negali tavęs liesti“. Paaiškinau jai abipusio sutikimo principą, bet ji pasakė: „Jie visada mane liečia“, – dalijosi psichologė patirtais gyvenimiškais atvejais.

Psichologė, dažniausiai dirbanti su 14-17 metų  paaugliais, mano, kad kol jie ankstyvame amžiuje nežino, kad gali pasakyti „ne“, problema niekur nedings.

Jos nuomone, apie tai su jais reikia pradėti kalbėtis jau pradinėse klasėse, nes tada viskas ir prasideda, kai, jos pačios prisiminimais, berniukams atrodo, kad labai juokinga – pakišti ranką po sijonėliu, suimti merginą už užpakalio arba  perbraukti  per liemenėlės susegimą.

„Visa tai gėdina ir žemina merginas, prieš kurias šie veiksmai  ir yra nukreipti“, – sakė ji.

Jos nuomone, ankstyvame amžiuje reikia kalbėti apie ribas, o vidurinėje mokykloje – apie sutikimą, kaip suprasti kūno kalbą  bei labai gerai pagalvoti prieš siunčiant kam nors savo sekso nuotraukas.

Tačiau Sarah King teigia, kad teisės aktuose yra spragų. Jos manymu, atskiras straipsnis apie seksualinį priekabiavimą padėtų geriau apibrėžti, ką reiškia toks elgesys, ir kartą ir visiems laikams nubrėžti aiškias ribas.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą