Seksualinis priekabiavimas yra seksualinio pobūdžio žodžiai ar veiksmai, pasakomi ar daromi siekiant sukurti priešišką ar įžeidžiančią atmosferą, pažeminti žmogų ir jį sugėdinti. Tai gali būti ir pavieniai atvejai. Bet kai seksualinis priekabiavimas tampa įprastu dalyku, aukos gyvenimas gali virsti košmaru. Todėl jei tapote seksualinio priekabiavimo auka, turite imtis kokių nors veiksmų, – rašoma straipsnyje „Deal With Sexual Harassment in School“.

 

Taip pat svarbu išsiaiškinti, ar esate vienintelė auka

Pirmiausia turite pasakyti savo priekabiautojui, kad jis liautųsi netinkamai elgtis. Apskritai visus veiksmus, kurie gali būti laikomi seksualiniu priekabiavimu, reikia pranešti mokyklos psichologui, mokytojui ar direktoriui.

Todėl jūs turite tiksliai suprasti, kas yra seksualinis priekabiavimas. Seksualinis priekabiavimas, kaip ir seksualinė prievarta nėra teisėtas, todėl priekabiautojas gali būti baudžiamas. Bet koks seksualinis priekabiavimas, žodinis ar veiksminis, yra neteisėtas daugelyje Europos šalių ir JAV. Seksualinis priekabiavimas gali būti skirtingas: jis gali kilti tiek iš mokytojo, tiek ir iš kitų mokinių pusės. Seksualinis priekabiavimas apima: palietus asmenines kūno dalis (išskyrus rankas), jei esate vedami į kampą,  jei jums siunčiamos seksualinio pobūdžio žinutės ar nuotraukos, jei parodo jums seksualinius gestus. Taip pat jei pateikia seksualinio pobūdžio pasiūlymus ar seksualinio pobūdžio gandus apie jus. Jei bando atsegti palaidinę, nusivilkti kitus drabužius. Arba kitas asmuo  jūsų akivaizdoje nusivelka drabužius. Arba kai esate priversti ką nors bučiuoti ar atlikti kitą lytinį aktą.

Taip pat svarbu išsiaiškinti, ar esate vienintelė auka. Tikėtina, kad jūsų smurtautojas galėjo seksualiai priekabiauti ir prie kitų moksleivių. Pasikalbėkite su jomis ir kartu imkitės reikiamų veiksmų.

Priekabiautojas turėtų suprasti, kad jo elgesys ir komentarai jus žeidžia, menkina, todėl norite užkirsti kelią tokiems veiksmams. Tai turi būti padaryta iškart po incidento. Pasakykite, kad jums nepatinka tai, ką jis daro ir įspėkite, kad pranešite kam reikia. Tai galite pasakyti kalbėdami ir su kitais žmonėmis, kurie bus jūsų liudininkai. Kai tai sakote, nereikia šypsotis, nesijuokti, nesukurkite įspūdžio, kad juokaujate.

Jei jaučiate baimę ir galvojate, kad pranešus bus dar blogiau, jei manote, kad jums gali kilti pavojus, vis tiek neatsisakykite sprendimo pranešti.

 

Turite parodyti įrašus mokyklos administracijai ir paprašyti jų pagalbos

Patartina fiksuoti seksualinio priekabiavimo atvejį. Tai yra užrašykite datą, laiką ir vietą, kur nutiko jums. Tik pateikus išsamią informaciją, galima bus lengviau išsiaiškinti. Be to, užsirašykite žmonių, kurie tai matė, vardus. Nurodykite visus savo bandymus pasakyti priekabiautojui, kad jo elgesys sukelia jums diskomfortą ir nepatogumų. Jei pavyktų, užfiksuokite seksualinio priekabiavimo atvejį telefonu ir saugokite kaip įrodymą. Taip pat parašykite pastabas, kaip po to atvejo pasikeitė jūsų gyvenimas, emocinis stabilumas ir gebėjimas daryti pažangą mokykloje.

Pavyzdžiui, parašykite: „2020 metais birželio 11 dieną šiandien, apie 14.30 val., kaip visada aš ėjau koridoriumi iš klasės, kur vyko istorijos pamoka, į kitą klasę, esančią antrame  aukšte. Aš praėjau pro vaikinus, kurie pasakė: „Žiūrėk, kaip ji seksualiai atrodo. Kokios jos didelės krūtys. Būtų smagu paglamžyti“. Tada pasisukau ir pažvelgiau į jų akis, o jie juokėsi ir pirštais rodė į mane. Dvi moksleivės, išėjusios iš istorijos kabineto, stebėjo, kas vyksta, bet nieko nesakė ir nedarė. Aš pradėjau verkti, man buvo gėda. Aš apsisukau ir pabėgau. Kai buvau klasėje, negalėjau susikaupti, nes visos mintys sukosi apie tai, kas nutiko. Negalėjau gerai išlaikyti testo, nes man buvo sunku sutelkti dėmesį“.

Tai suteiks jums galimybę nubausti skriaudėją ir ateityje išvengti panašaus elgesio su jumis. Jūs turite parodyti įrašus mokyklos administracijai ir paprašyti jų pagalbos. Galite kreiptis į mokyklos  vadovybę ar psichologą. Jei jums nėra patogu kalbėti su jais šia tema, galite pasikalbėti su mėgstamu mokytoju ar kitu mokyklos darbuotoju. Papasakokite, kada ir kas tiksliai nutiko jums.

Jei paklaustų, kodėl jūs anksčiau apie tai nesakėte, pasakykite, kad bijojote ir buvo gėda apie tai kalbėti. Pasakykite, kad laukėte, kol toks elgesys pasikartos.

Be to, papasakokite tėvams, kas atsitiko.  Apibūdinkite skriaudėjo elgesį, kuris jus menkino ir žemino.

Galite parašyti skundą, jei nė vienas iš ankstesnių žingsnių jums nepadėjo. Jei priekabiautojo  elgesys nepasikeitė, galite parašyti skundą atitinkamoms institucijoms ar organizacijai. Tai turėtų jums padėti.

Ir dar keli patarimai. Niekada nekaltinkite savęs. Tai ne jūsų kaltė, kad esate pažeminta ir įžeista. Bet niekada nereikia ignoruoti to, kas vyksta. Jei patiriate tokius dalykus, jei esate seksualinio priekabiavimo ar prievartavimo auka, būtinai turėtumėte imtis veiksmų. Jei nieko nedarysite, tai gali sukelti neigiamų psichologinių padarinių, pakeisti gyvenimą į blogąją pusę ir netgi visiškai sunaikinti.

Žinokite, kad nesate vienintelis žmogus pasaulyje, su kuriuo buvo taip pat pasielgta. JAV kasmet nuteisiama tūkstančiai žmonių, kurie užsiima seksualiniu priekabiavimu.

 

Labai pravartu būtų lankyti savigynos užsiėmimus

Galų gale, jei kas nors liečia jus, ar nuolat priekabiauja, galite kreiptis į policiją. Kai kuriais atvejais net gali būti iškelta baudžiamoji byla prieš pažeidėją. Net jei jos ir nelaimėsite, bet priekabiautojui tai bus gera pamoka ir jis greičiausiai daugiau taip nebesielgs.

Jei kas nors su jumis flirtuoja, bet jums tai nepatinka, pasakykite jiems, kad daugiau to nedarytų. Jei jie tai tęs ir toliau, tai reiškia jau seksualinį priekabiavimą.

Seksualinis priekabiavimas gali būti susijęs tiek su moterimi, tiek su vyru. Vyras gali persekioti kitą vyrą, moterį ar atvirkščiai.

Beje, labai pravartu būtų lankyti savigynos užsiėmimus. Tada galėtumėte duoti tokį atkirtį priekabiautojui, kad mažai nepasirodys.

Pasikalbėkite su tais, kuriais pasitikite, kurie jumis tiki ir žino, kas su jumis vyksta. Pasikalbėkite su jais apie tai, kas vyksta ir nelaikykite savyje visų neigiamų emocijų.

Suaugusiųjų veiksmai jūsų mokykloje priklauso nuo situacijos rimtumo. Jei situacija būtų pakankamai rimta, aišku būtų imamasi  ir atitinkamų priemonių. Priekabiautojas gali būti ne tik nubaustas, bet ir pašalintas iš mokyklos.

Bet jei nieko nedarysite, seksualinis priekabiavimas tęsis, greičiausiai, tik blogyn ir blogyn. Būtina imtis tam tikrų veiksmų ir priemonių.

Kartais ir suaugusieji  situacijos neišsprendžia. Tokiu atveju reikia viską paimti į savo rankas. Pirmiausia parašykite viską, kas su jumis nutiko ir kreipkitės į policiją. Kaip ir minėjome, užsirašykite į savigynos kursus, kur išmokite apsaugoti save ir savo garbę.

Ir dar. Meluojant ar iškreipiant faktus dėl seksualinio priekabiavimo, žinokite, kad tai yra taip pat nusikalstama veika.

 

parengta pagal www.wikihow.com, straipsnį „Deal With Sexual Harassment in School“

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą