Stebėkite savo vaiko veiklą internete, bet nepaverskite šio proceso spaudimu ir represine kontrole. Pasikalbėkite su juo apie jo virtualius ir tikrus draugus. Archyvo nuotrauka

Kas yra seksualinė prievarta internete? Seksualinė vaiko prievarta – tai jo įtraukimas į jam nesuprantamus seksualinio pobūdžio veiksmus, kuriems jis negali duoti sutikimo ir kuriems dėl savo amžiaus ir išsivystymo dar nėra pasiruošęs.

 

Suaugęs žmogus paprastai naudoja manipuliavimo taktiką

Toks smurtas gali pasireikšti internete, telefonu ar interneto kamera, namuose ar mokykloje. Smurtinius veiksmus gali atlikti kas nors iš vaiko pasitikėjimo rato ar net nepažįstamas asmuo, kuris sąmoningai bendrauja su vaiku, siekdamas užmegzti draugystę, meilę ir pasitikėjimą. Siekdamas palaikyti ryšį ir išlaikyti prievartos paslaptį, suaugęs žmogus paprastai naudoja manipuliavimo taktiką, kad vaikas jaustųsi gėdintas ar kaltas dėl to, ką matė, aptarė ar pasidalino internete.

Seksualinė prievarta palieka gilius pėdsakus vaiko sieloje, elgesyje ir asmenybėje. Jis jausis pažemintas, įbaugintas, sugėdintas ir kaltas. Tai neigiamai paveiks jo įvaizdį ir savigarbos jausmą, tikėjimą savo jėgomis. Tokioje situacijoje kai kurie vaikai suserga depresija, žaloja save, nusižudo arba pabėga iš namų.

Atminkite, kad vaikas nėra kaltas dėl to, kas nutiko. Jam reikia jūsų palaikymo ir supratimo.

Kokia veikla yra seksualinė vaiko prievarta internete?

1.Pokalbių intymiomis temomis ir apie seksą pradžia;

2.Nuogo kūno vaizdų demonstravimas vaikui;

3.Pornografinės medžiagos demonstravimas vaikui;

4.Suaugusiojo seksualinių veiksmų demonstravimas vaikui;

5.Vaiko skatinimas ar prievarta liesti intymias jo kūno dalis;

  1. Vaiko fotografavimas ar filmavimas sekso pozomis;

7.Smurto prieš vaikus medžiagos publikavimas ir platinimas.

Kaip galima apsaugoti savo vaiką nuo seksualinės prievartos internete pavojaus?  Nustatykite saugumo ir elgesio su vaiku internete taisykles. Paaiškinkite vaikui, kad  jis neduotų jokios  asmeninės informacijos žmonėms internete, nesileistų į jokias kalbas su jais nei el. paštu, nei SMS, nei socialiniuose tinkluose, nes jie gali tapti vieši. Internetu paskelbtas ar siunčiamas nuotraukas ir vaizdo įrašus žmonėms be žinios gali kopijuoti, keisti, platinti ar perpublikuoti kituose tinklalapiuose. Jei vaikas pažeidė kai kurias taisykles, turėtumėte jam paaiškinti, kad geriau su jumis aptarti tai, ką jis matė ar perskaitė. Tokiu būdu galite jam paaiškinti, kodėl tai, ką jis padarė, nėra gerai ir kokios gali būti jo veiksmų pasekmės.

 

Kalbėkitės su vaiku atvirai ir dažnai

Paaiškinkite savo vaikui riziką, kylančią bendraujant su nepažįstamais žmonėmis internete. Jei prieš išeidami iš namų vaikui aiškinate, kad nekalbėtų su nepažįstamais žmonėmis gatvėje, paaiškinkite jam, kad šios taisyklės būtina laikytis ir internete. Žmonės, naudojantys ne savo tapatybę, negali turėti gerų ketinimų. Internetas suteikia anonimiškumą, todėl jame kiekvienas gali atrodyti kitoks, nei yra iš tikrųjų. Kai kurie žmonės gali paskatinti vaikus ar net priversti daryti gėdingus dalykus, kurie yra nemalonūs ar pavojingi jų gyvybei ir sveikatai. Gali manipuliuoti jais sutikti susitikti realiame gyvenime, o paskui smurtauti prieš juos.

Kalbėkitės su vaiku atvirai ir dažnai. Skatinkite jį kalbėti apie tai, kaip praėjo jo diena, apie emocijas ir sunkias akimirkas. Nebarkite ir nekritikuokite, kai jis kalba apie konfliktines situacijas ar sunkius santykius su kitais žmonėmis.

Svarbu, kad jis jaustų, kad gali jums pasakyti bet ką, nes kilus nesusipratimams ir sunkumams, galėsite padėti jam juos išspręsti. Daugelis vaikų nekalba apie tai, kas jiems nutiko, baimindamiesi, kad bus barami, nubausti ar neleis naudotis internetu. Pasakykite savo vaikui, į ką jis gali kreiptis pagalbos, jei jaučia grėsmę.

Paaiškinkite savo vaikui, kas yra seksualinė prievarta. Taisyklė „Tu negali jo liesti“ kalba apie svarbų dalyką – vaiko kūnas priklauso tik jam, ir niekas negali jo liesti be leidimo. Vaikai turi išmokti, kad jų kūnas priklauso tik jiems ir kad niekas negali liesti prieš  jų valią. Atviras ir betarpiškas bendravimas apie seksualumą ir intymias kūno vietas jauname amžiuje, naudojant teisingus lytinių organų ir kitų kūno dalių pavadinimus, padės vaikui suprasti, ko negalima.

 

Pravartu būtų įsidėmėti seksualinės prievartos prieš vaikus požymius

Išmokykite vaiką nedelsiant ir užtikrintai pasakyti „ne“ į bet kokį netinkamą fizinį kontaktą ar prašymą fotografuotis ar filmuoti. Taip pat, kad reikia vengti situacijų, kai kažkas verčia jį daryti tai, ko jam gėda, kreiptis pagalbos į suaugusįjį, kuriuo pasitiki. Ankstyvame amžiuje vaikai ne visada atpažįsta netinkamą suaugusiųjų elgesį, todėl jiems reikia paaiškinti, kas tiksliai yra seksualinė prievarta. Gėda ir kaltės jausmas yra priežastis, dėl kurios daugelis seksualinės prievartos situacijų nėra užkertamos ar sustabdomos. Paaiškinkite savo vaikui, kas yra seksualinė prievarta, ir pasakykite, kad jis turėtų nedelsdamas jums pasakyti, jei buvo patyręs tokį elgesį.

Visada žinokite, kur yra jūsų vaikas ir ypač su kuo. Stebėkite savo vaiko veiklą internete, bet nepaverskite šio proceso spaudimu ir represine kontrole. Pasikalbėkite su juo apie jo virtualius ir tikrus draugus. Susitarkite, ką jis turėtų pasakyti vienam iš tėvų, giminaičių ar draugų, su kuo ir kur planuoja vykti.

Pravartu būtų įsidėmėti seksualinės prievartos prieš vaikus požymius.  Tai gali būti miego, apetito, nuotaikos ar neįprasto elgesio pokyčiai.

Kalbėdami su vaiku pabrėžkite, kad prievarta buvo ne jo kaltė ir jis to nenusipelnė. Pasakykite jam, kad jis pasielgė teisingai, kai nusprendė papasakoti / pasidalinti tuo, kas atsitiko.

Nereikalaukite, kad vaikas dar kartą pasakotų apie prievartos aplinkybes. Geriau pažadėkite vaikui, kad padarysite viską, kad jį apsaugotumėte.

Leiskite vaikui parodyti visas emocijas, kurias jis jaučia prievartautojui. Vaikas prievartautoją gali laikyti svarbiu asmeniu, nerimauti dėl savo likimo, jei papasakos apie tai, kas nutiko. Tokie jausmai būdingi vaikams, patyrusiems seksualinę prievartą.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą