Ši istorija yra apie Phioną Mutesi – genialią jaunąją šachmatininkę. Ji buvo neraštinga, tačiau turi unikalią dovaną, apskaičiuoti situaciją keliais žingsniais į priekį…

 

Fiona gyveno skurdžiausiame Ugandos sostinės Kampalos kvartale, kur klesti nusikalstamumas ir narkomanija.

Kai mergaitei buvo treji metai, jos tėvas mirė. Būdama 9 metų Phiona nustojo lankyti mokyklą, nes mama negalėjo užtikrinti dukters išsilavinimo. Mergaitė eidavo į turgų pardavinėti kukurūzų.

Vieną dieną Phioną pamatė Robertas Katende – JAV labdaros sporto asociacijos (US „Charity Sports Outreach Institute“) misionierius. Mergaitė atpėdino prie misijos pastato paskui brolį ir žiūrėjo pro langą, kaip vaikai žaidžia šachmatais. Robertas pakvietė ją pasimokyti žaisti šachmatais ir Phiona sutiko.

„Prisiminiau tą dieną dėl to, nes buvau labai nešvari. Ir taip pat labai labai alkana. Mano brolis priėjo prie manęs ir papasakojo apie šachmatų būrelį, veikiantį tame pastate. Tą pačią dieną jie  pradėjo mane mokyti žaisti šachmatais ir pavalgdino“, – prisimena Phiona.

Nuo to laiko mergina ten važiuodavo kiekvieną dieną, įveikdama 6,5 km. atstumą.

„Per trumpą laiką, kai Phiona pradėjo lankytis mūsų šachmatų klube, supratau, kad joje yra kažkas ypatingo. Ji greitai mokėsi, viską suprasdama iš karto“, – sako Robertas.

Phiona sako, kad ją akimirksniu apskaičiuoti situacijas keliais žingsniais į priekį išmokė gyvenimas. Juk bent vienas neteisingas žingsnis ir viskas galėdavo baigtis mirtimi.

Jau po metų mergaitė lengvai įveikė visus šachmatų būrelio vaikus ir patį trenerį. Būdama 11 metų paauglė dalyvavo šalies jaunių čempionate ir užėmė pirmąją vietą, o vėliau buvo lyderė šalies čempionate.

Būdama 14 metų jaunoji šachmatininkė dalyvavo Ugandos komandos sudėtyje 39-ojoje šachmatų olimpiadoje.

„Net sunku patikėti tuo, kas man nutiko. Prieš žaisdama šachmatais gyvenau lūšnynuose ir galvojau, kad visi žmonės taip gyvena“, – pasakoja mergina.

Ir nors Phiona olimpiadoje nelaimėjo aukso medalio, bet turnyras jai atnešė pasaulinę šlovę. Laikraščiai pradėjo rašyti apie Phioną Mutesi, kūrė filmus ir netgi išleido knygą apie jos gyvenimą.

Afrikos šachmatininkė buvo vienintelė be išsilavinimo žaidėja.

Metų pabaigoje paauglė dalyvavo Kampalos turnyre ir tapo nugalėtoja. Phiona  dalį prizo – 130 svarų išleido mokslams ir planavo likusius pinigus atiduoti treneriui. Bet jis privertė merginą nupirkti lovas ir čiužinius šeimai, kurie miegojo tiesiog ant grindų.

Tada sekė tarptautiniai turnyrai. Phiona tapo nacionaline heroje, o 2016 metais buvo sukurtas filmas „The Queen of Katwe“ („Katwe‘s karalienė“) apie jos gyvenimą.

„Šachmatai man suteikė galimybę eiti į mokyklą, išmokti skaityti ir rašyti. Jie man parodė, kad yra kitoks, visiškai kitoks gyvenimas“, – sako mergina.

 

„Facebook“ tekstas ir nuotraukos

 

 

 

3 KOMENTARAI

  1. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources
    back to your website? My blog is in the exact same area of interest as yours
    and my visitors would really benefit from some of the information you present here.
    Please let me know if this alright with you. Thank you!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą