Nusistatykite savo asmenines ribas. Jūs turite teisę pasakyti žmogui, kad nenorite, jog jis su jumis dalintųsi savo problemomis. Paprašykite jo pasidalinti su jumis savo džiaugsmu, laime. Archyvo nuotrauka

Tai gana dažnas klausimas, kurį užduoda psichologui. Išsiaiškinkime tai kartu.

Skųstis savo draugėms, merginoms yra natūralu, kadangi dažnai nori pasikalbėti, pajusti palaikymą ar gauti patarimų. Psichologijoje yra net tokių metodų, kai išsako savo problemą, ji palengvėja ir  net pasitraukia. Jei žmogus nesiskundžia dažnai ir jums kyla noras padėti, būtinai išklausykite, palaikykite ir net patarkite. Bet jei tai vyksta nuolat ir jūsų draugė praktiškai neklauso jūsų, tai klasikinis skundimasis.

Pirmiausia turėtumėte savęs paklausti, ar draugė dažnai jums skundžiasi? Ar jūsų pokalbiuose yra vietos kitoms temoms, ar tik aptarinėjate savo draugės problemas? Ar ji įsiklauso į jūsų problemas ir rūpesčius, ar iš karto perkelia temą į save?

Linkę skųstis žmonės dažniausiai  neklauso kitų ir nesidomi  jų problemomis, o tik pabrėžia savo.

Žmonės, kurie keikia gyvenimą, vaizduoja (arba yra) „auką“, skundžiasi savo darbu, partneriais, viršininku, jie patys iš esmės nieko nedaro, kad pakeistų situaciją, pakeistų savo gyvenimą ir rastų išeitį. Jie tik skundžiasi.

Iš pradžių jie  kelia kitų žmonių atjautą ir supratingumą, bet jei žmogus visą laiką tik verkšlena, nesunku suprasti, kad problema yra ne susiklosčiusios aplinkybės, o pats žmogus. Šio žmogaus gyvenimo būdas yra skųstis ir dejuoti, todėl jis manipuliuoja kitais.

Manipuliacijos tikslas: priversti jus jausti kaltę, gailestį ir norą perkelti jo problemas ant jūsų pečių.

Labai dažnai gyvenimu besiskundžiantys žmonės prašo kitų patarimo (perkeliant atsakomybę kitam), o tada, jei nieko nepavyko pakeisti ar padaryti, jie dėl visko kaltina kitus ir taip verčia juos jaustis kaltais.

Pradėjus užjausti ir  įsijautus į kitų žmonių problemas, jūs nė nepajusite, kaip  pradėsite savo draugės problemą priimti kaip savo ir tai atims jūsų energiją. Pavyzdžiui, jūs esate darbe, o jūsų draugė tuo metu kenčia namuose. Ji jums paskambins ir pasiskųs dėl savo vyro ir nelaimingo gyvenimo. Ir tai trunka apie valandą, o gal ir daugiau. Jos klausysitės, bet jūs esate darbe, o ji – namuose. Jūs švaistote savo laiką, pasinerdama į savo draugės problemą, ir nebegalite produktyviai atlikti savo darbo. Rezultatas: neatliktas laiku darbas, nuotaika nulinė. Negana to,  draugės problemas  neretai perduodate  ir savo šeimai, draugams, perpasakodami jiems tai, kas nutiko su jūsų drauge.

Kita vertus, jūsų emocinė būsena smarkiai pasikeičia į blogąją pusę. Be to, tai gali tapti kliūtimi spręsti jūsų pačių problemas arba sugriauti jūsų pačių planus.

Atminkite, kad jūs neprivalote klausytis kitų žmonių bėdų ir skundų. Net ir artimiausių savo draugų ar giminaičių. Pasakykite, kad jūs negalite išspręsti visų kito žmogaus problemų, ypač jei jis pats to nenori ir nieko nedaro.

Kaip teisingai reaguoti į kitų skundimąsi? Labai sunku nesistengti išklausyti kitų žmonių, nes tada jautiesi nejaukiai, bijai atrodyti nejautrus ir savanaudis. Norint to išvengti, siūlau pasinaudoti šiais patarimais.

Jei įmanoma, laikykitės atstumo nuo tokių žmonių. Kuo mažiau klausysite jų skundų, tuo greičiau jie supras, kad nesiruošiate perimti jų problemų.

Paaiškinkite, kad tai ne jūsų rūpesčiai. Stenkitės per daug nesivelti į situaciją ir galiausiai pasakyti, kad žmogus turėtų pats spręsti savo problemas ir prisiimti atsakomybę už save.

Ir niekada net nemėginkite įsijausti į kitų bėdas, nes tai ne tik sugadins jūsų nuotaiką, bet ir teks atsisakyti to, ką planavote daryti.

Nusistatykite savo asmenines ribas. Jūs turite teisę pasakyti žmogui, kad nenorite, jog jis su jumis dalintųsi savo problemomis. Paprašykite jo pasidalinti su jumis savo džiaugsmu, laime. Geriau paklauskite, kas domina jūsų draugę? Kas jos gyvenime nutiko kažkas gero? Ir ką ji gali jums papasakoti apie tai.

 

psichologė Angelė Kazlauskienė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą