Žmonės, kurie nesimoko iš savo klaidų, nuolat susiduria su tomis pačiomis problemomis. Svarbiausia – laiku suprasti, ką mums sako gyvenimas. Jūsų dėmesiui svarbiausios tiesos, kurias reikia išmokti kuo anksčiau. Kiek kartų galima užlipti ant to paties grėblio?
Gyvenimas nėra kaip kontrolinis sąrašas. Iš patirties reikia pasimokyti. Jei įgytų žinių nepritaikysite praktiškai, tada iš jų nebus jokios naudos. Ir jei jums kas nors nutiko vieną kartą, jūs negalite būti užtikrinti, kad tai nepasikartos. Taip pat vien todėl, kad kažkada buvote geras, dar nereiškia, kad jums visada seksis.
Kartais sunkiausias gyvenimo pamokas tenka mokytis vėl ir vėl. Bet tik nuo mūsų pačių priklauso, ar turėsime laiko ir pajėgsime išvengti klaidų ir šį kartą priimti kitokį sprendimą.
- Lengviausias kelias galiausiai pasirodo esąs slidžiausias
Galbūt mes pirmieji išmoksime šią gyvenimo pamoką. Kai kas nors atrodo per gerai, kad būtų tiesa, dažniausiai taip nėra. Nemokamo sūrio tikrai galima rasti tik pelėkautuose.
Kelias gali atrodyti lengvas, nes sunkumus ne visada galima pastebėti iš pirmo žvilgsnio. Mes dažnai teikiame pirmenybę kitiems dalykams vien todėl, kad skubėjome rinktis ir nekreipėme į tai dėmesio. Kartais taip nutinka netyčia, kartais – tyčia, nepaisant visų stabdžių žibintų ir raudonų vėliavėlių, kurių negalėjome nepastebėti.
Bet rezultatas visada tas pats. Lengvas kelias, praktiškai, dažnai mums pasirodo daug sunkesnis nei teisingas, bet ne toks patrauklus, jei juo būtume sekę nuo pat pradžių.
- Meilės kalneliams reikia gerų stabdžių
Ar žinote santykių, kurie rutuliojosi tūkstančių kilometrų per valandą greičiu, pavyzdžių? Kai poros praleido 24 valandas per parą kartu, negalėdami atsiplėšti vienas nuo kito? Ar po trijų mėnesių pasimatymo jums pasipiršo ir atšokote vestuves?
Tokie santykiai kupini aistros ir ugnies. Tačiau dažniausiai jie pirmieji subyra. Taip, meilė yra kaip amerikietiški kalneliai. Ko gero, taip ir turi būti. Tačiau viena iš sunkiausių pamokų, kurią turime išmokti, yra ta, kad turime sugebėti sulėtinti greitį. Reikia suprasti, kada įsibėgėti, o kada geriau judėti lėčiau, kada šokti į baseiną galva, o kada geriau prilaikyti santykius „vadžiomis“.
Nes be stabdžių vis labiau įsibėgėsite ir praleisite galimybę sužinoti vienas apie kitą tai, ką svarbu žinoti. Ir priimkite vienas kitą tokius, kokie esate. Antraip, gali būti per vėlu.
- Geriau darykite šiek tiek, bet nuolat
Kai kurie žmonės mano, kad vieną dieną jiems viskas susitvarkys savaime. Įdomu, kokia čia galėtų būti diena? Kaip jūs tai įsivaizduojate? Ar manote, kad vieną dieną atsibusite prabangiame dvare, prie kurio durų stovės du „Ferrari“? Iš kur visa tai turėtų atsirasti? Iš dangaus nukristi?
Ir niekada nepamirškite, kad didelių pasiekimų galite tikėtis tik mažais, laipsniškais žingsneliais, bet nuolat eidami savo tikslo link.
- Savęs pažinimas yra daug svarbiau nei asmeniniai pasiekimai
Ši kebli pamoka yra ta, kad pasiekimai neturėtų lemti jūsų pasitenkinimo savimi. Gana lengva pasakyti apie žmogų, kas būtent jam suteikia pasitikėjimo savimi. Tik asmeniniais pasiekimais pagrįstas pasitikėjimas yra nestabilus, labiau asocijuojasi su egoizmu ir neveda į vidinę harmoniją.
Tai nereiškia, kad nereikia kelti tikslų ir stengtis jų siekti. Svarbu suprasti, iš kur kyla pasitenkinimo jausmas.
Jei tik sieksite laimėjimų, niekada nepajusite visiško pasitenkinimo. Tikrą pasitenkinimą lemia tik kūrybos laisvė, noras geriau suprasti save ir savo gebėjimus. Nes šiaip sau pasiekimai greitai praranda savo svarbą.
Tarkim, lipsite į kalną, iš visų jėgų stengdamiesi įveikti statų kopimą, kad pasiektumėte viršūnę. Bet jūs neturėsite laiko kopdami mėgautis vaizdu, kai pastebėsite kitą kalną, aukštesnį. Ir tada galvosite, jog nieko nepasiekėte, nes dabar jūsų laukia naujas kopimas.
- Jūs esate atspindys žmonių, su kuriais praleidžiate didžiąją laiko dalį
Tikriausiai žinote posakį: „Pasakykite man, kas tavo draugas, ir aš pasakysiu, kas tu“. Aplinkiniai žmonės yra tarsi jūsų veidrodžio atspindys. Juose galite pamatyti save, savo bruožus. Jei didžiąją laiko dalį praleisite su žmonėmis, kurie turi tas pačias baimes, kompleksus ar neigiamas savybes, ir jūs įgysite tų savybių. Jie tik stiprės, o jūs manysite, kad tai tik jūsų prigimties dalis.
Ir atvirkščiai, kai daugiau bendrausite su žmonėmis, kurie mes iššūkį jūsų baimėms, nepasitikėjimui savimi ir kitoms silpnybėms, jūs neišvengiamai pradėsite keistis. Jūs įsisavinsite ir perimsite teigiamus bruožus, kurių jums gali trūkti.
Pagrįstai pasirinkę aplinką padėsite tapti tuo, kuo norite būti. Todėl daugiau bendraukite su savimi pasitikinčiais žmonėmis. Norite išmokti naujų įgūdžių? Daugiau sukitės žmonių rate, kuriuose tai jau gerai įvaldė.
Yra ir kita šio reikalo pusė. Kartais žmonės mūsų gyvenime atsiranda tinkamu laiku, kai mums reikia ko nors iš jų pasimokyti, o jie – iš mūsų. Tada pradeda formuotis draugystė. Bet kokie santykiai yra jūsų kelionės dalis. Ir kartais labai sunku žinoti, kada laikas išsiskirti jūsų keliams. Norėdami tai padaryti, turite nuolat daug dėmesio skirti tam, kaip leidžiate laiką ir su kuo jį leidžiate.
- Negali nesikeisti, o bandymas išlikti tokiu pat, kartais atneša tik žalos
Dauguma žmonių siekia saugumo ir stabilumo. Tai yra gerai. Svarbu suprasti pokyčių vertę. Pokyčiai neišvengiami. Mes dažniausiai bijome pokyčių, nes jie apima netikrumą.
Norėdami atsikratyti šios baimės, turite, priešingai, siekti pokyčių. Savęs tobulėjimą apskritai galima palyginti su įprastomis treniruotėmis. Jei einate į sporto salę ir kasdien darote tuos pačius pratimus, ilgainiui jūsų kūnas pripranta prie to paties krūvio ir šie pratimai jam nustoja būti sunkūs. Tada pradeda veikti plokščiakalnio efektas. Jaučiatės patogiai, bet tam tikru momentu šis komfortas pradeda veikti prieš jus. Norint judėti pirmyn, reikia pokyčių.
Nesitikėkite, kad jie atsiras natūraliai. Keiskitės patys. Kai pradėsite jausti menkiausius požymius, kad esate įstrigę rutinoje, pradėkite sąmoningus savo gyvenimo pokyčius. Imkitės iniciatyvos ir visada būkite vienu žingsniu priekyje savęs. Išbandykite ką nors naujo ir nežinomo.
- Savo viduje visada žinote, kuriuo keliu eiti
Svarbiausia klausytis savo vidinio balso. Keisti darbą ar likti toje pačioje vietoje? Išlaikyti santykius ar judėti toliau? Daryti tai, kas jums patinka arba ko iš jūsų nori kiti? Dažnai į visus šiuos klausimus yra du atsakymai: proto ar įpročių padiktuotas atsakymas, kurį mums pakužda vidinis balsas.
Tars ir visi žinome tai, bet kartais taip sunku būna jo laikytis. Kodėl? Nes mūsų ego verčia mus siekti komforto, saugumo, didelių laimėjimų. Mes liekame biure, o ne keliaujame po pasaulį, vėl skaitome svetimas knygas, o ne rašome savo. Mes leidžiame save suklaidinti, nors žinome, ko mums iš tikrųjų reikia.
Problema ta, kad vidinis balsas niekur nedingsta. Ir kuo labiau jį ignoruosite, tuo garsiau jis kreipsis į jus. Galbūt galų gale jo šnabždesys pavirs riksmu. Ir jūs turite jo klausytis. Tikriausiai taip žmonės pradeda jausti. Žodžiu, vertinkite save ir pasitikėkite savo vidiniu balsu. Jūsų širdis nemeluoja, ji nenurodys jums neteisingo kelio.