
Sigmundas Freudas, vadinamas psichoanalizės tėvu, visiems laikams pakeitė psichologinį požiūrį savo naujoviškomis pažiūromis į žmogaus psichikos veikimą. Nors XX amžiuje daugelis Freudo teorijų buvo kritikuojamos, jo gilus žmogaus prigimties supratimas išlieka amžinu švyturiu, leidžiančiu suprasti kitų žmonių elgesį.
Tarp plačių Freudo raštų apie žmogaus elgesį jis nustatė du pagrindinius veiksnius, kurie yra labai svarbūs, norint įveikti gyvenimo sunkumus ir pasiekti sėkmės bei savirealizacijos.
Freudas teigė, kad protingi žmonės visada pasilieka sau du dalykus:
- Žmonės visada lygina jūsų sėkmę su savo sėkme, o jei jūsų sėkmė bus geresnė, žmonės jausis prasčiau. Jei norite aplink save sutelkti priešų ir pavydžių žmonių būrį, tiesiog pradėkite kalbėti apie savo pergales
Žmonių polinkis lyginti save su kitais yra neatsiejama žmogaus prigimties dalis. Tačiau šis palyginimas gali turėti žalingų pasekmių, ypač kai kalbama apie sėkmę. Kai žmonės lygina savo sėkmę su kitais, jie dažnai patiria neigiamų emocijų, tokių kaip pavydas ir pasipiktinimas.
Išgirdę apie kitų žmonių pergales, jie gali jaustis netinkami ir nesėkmingi. Taip yra todėl, kad palyginimas gali išryškinti jų pačių trūkumus ir nesėkmes. Visų pirma pavydas yra destruktyvi emocija, galinti sukelti pasipiktinimą ir net priešiškumą.
Aptarimas apie savo pasiekimus gali būti žalingas. Girtis ar demonstruoti sėkmę kituose gali sukelti pavydą ir blogą valią. Žmonės gali pradėti galvoti, kad pagyrūnas per daug gerai apie save galvoja ir tuo pačiu bando sumenkinti kitus.
Todėl labai svarbu būti atsargiems aptariant savo sėkmes. Nors gali būti malonu pasidalinti savo pasiekimais su kitais, svarbu tai daryti atsargiai.
Be to, svarbu atsiminti, kad kiekvienas žmogus yra unikalus ir turi savo kelią į sėkmę. Užuot sutelkę dėmesį į kitų sėkmę, sutelkite dėmesį į savo tikslus ir ambicijas. Siekite nuolat tobulėti ir švęskite savo pergales, nelygindami jų su kitų pergalėmis.
Palyginimas ir pavydas yra pavojingas derinys, galintis pakenkti tiek asmenims, tiek santykiams. Būkite atsargūs aptardami savo sėkmę ir niekada nelyginkite savęs su kitais. Labiau susitelkite į savo tikslus ir leiskite savo norui tobulėti jus motyvuotai, o ne tapti pavydo ar priešiškumo šaltiniu.
- Jei norite sugriauti savo planus, papasakokite apie juos visam pasauliui
Ar esate iš tų, kuris apie savo tikslus šaukia nuo stogų, ar labiau mėgstate savo siekius pasilikti sau? Na, o jei patenkate į pirmą kategoriją, galbūt norėsite persvarstyti savo strategiją. Pasirodo, kad savo planų viešinimas visam pasauliui gali lemti jų nesėkmę.
Įsivaizduokite: jūsų galvoje verda puiki idėja. Tai projektas, svajonė, tikslas, kurio siekiate. Natūralu, kad esate patenkintas, tad ką pirmiausia darote? Visiems apie tai papasakojate. Jūsų draugai, šeima, kaimyno šuo – norite, kad visas pasaulis žinotų, ką darote. Juk dalintis yra rūpestis, tiesa?
Nors galite gerai jaustis dalindamiesi savo planais su kitais, tyrimai parodė, kad tai iš tikrųjų gali sumažinti tikimybę, kad jų pasieksite. Kodėl? Na, tam yra keletas priežasčių.
Pirma, kalbėjimas apie savo tikslus gali priversti jūsų smegenis manyti, kad juos jau pasiekėte. Tai vadinama „socialine realybe“. Iš esmės pritarimas, kurį gaunate iš kitų, įtikina jūsų smegenis, kad jau kirtote finišo liniją, o tai lemia pasitenkinimą.
Antra, savo planų viešinimas atveria duris skeptikams vertinti, kritikuoti ir net abejoti. Ne visi pritaria jūsų vizijai ar palaiko jūsų pastangas, o neigiami žodžiai gali sukelti jūsų abejonių ir nesaugumo jausmą. Tai tarsi bandymas pastatyti smėlio pilį. O kol kas nors ją griauna – tai vargina, atbaido ir galiausiai gali atsisakyti pastangų iš viso.
Taigi kokia alternatyva? Ar turėtumėte laikyti savo planus užrakintus ir nesidalyti jais su niekuo? Nereikalinga. Svarbiausia rasti pusiausvyrą. Selektyviai dalinkitės savo tikslais su žmonėmis, kurie jus nuoširdžiai palaiko ir skatina.
Jei norite apsaugoti savo planus nuo galimo žlugimo, gerai pagalvokite prieš pasidalindami jais su pasauliu. Atminkite, kad veiksmai kalba garsiau nei žodžiai, o kartais geriausias būdas pasiekti savo tikslus yra pasilikti juos sau ir leisti sėkmei kalbėti už save.
Ir dar keli Sigmundo Freudo patarimai:
- „Vienintelis žmogus, su kuriuo turėtumėte save lyginti, yra jūsų praeitis. Ir vienintelis žmogus, kuris turėtų būti geresnis už jus, esate dabar“.
- „Stiprus egoizmas apsaugo nuo ligų“.
- „Pasaulyje nėra nieko atsitiktinio. Absoliučiai viskas turi savo pagrindinę priežastį“.
- „Meilės santykiuose niekada neturėtumėte pasigailėti ar gailėtis savo partnerio. Tai tiesus kelias į niekur, kelias į susvetimėjimą. Jei iškyla problemų ar sunkumų, svarbu išmokti juos įveikti ir rasti išeitį iš sudėtingų situacijų“.
- „Žmogaus siela turi savo paslaptį, kurios šaknys yra vaikystės psichinėse dramose. Jei norite išsigydyti, įsigilinkite į jų esmę“.
- „Tik jūsų vaikystės svajonės įgyvendinimas gali suteikti jums visiškos laimės jausmą“.