Žinoma, niekam nepatinka mėnesinių spazmai ir kiti simptomai, bet reikia žinoti, kad mėnesinės gali prasidėti, todėl visada reikia turėti po ranka įklotų ar tamponų ir paprastų skausmą malšinančių tablečių. Archyvo nuotrauka

Mergaičių brendimas paprastai prasideda nuo 8-9 metų amžiaus. Pirmiausiai prasideda kūno pokyčiai, kuriuos sukelia padidėjęs lytinių hormonų kiekis – padidėja augimo tempas, dubens kaulai, riebalinio audinio kiekis, atsiranda antrinės lytinės savybės. Taigi, pradeda augti pieno liaukos, tada  atsiranda plaukai pažasties srityje ir gaktos plaukai. Maždaug nuo 12 metų prasideda mėnesinės.

 

Menstruacijų periodų dažnis ir intensyvumas priklauso nuo daugelio veiksnių

Menstruacinio ciklo trukmė skaičiuojama nuo mėnesinių pradžios iki kitų pradžios. Vidutinė jo trukmė yra 28 dienos. Ciklas, trumpesnis ar ilgesnis per savaitę, taip pat laikomas normaliu. Mergaičių kraujavimas trunka nuo 3 iki 5 dienų, kraujo netekimo tūris siekia nuo 35 iki 80 ml.

Dažnai per pirmuosius dvejus metus paauglių mergaičių mėnesinės būna nereguliarios. Būna, kad ciklas yra anovuliacinis. Tai yra, kiaušinis neišeina ir ovuliacija nevyksta.

Menstruacijų periodų dažnis ir intensyvumas priklauso nuo daugelio veiksnių. Pirmiausiai, žinoma, nuo paveldimumo. Taip pat nuo ekologijos, aplinkinės psichologinės aplinkos, streso, fizinio aktyvumo, netinkamos mitybos. Taip pat ir įvairių ginekologinių problemų.

Mergaitės ir jų motinos turėtų susirūpinti, jei:

1.Iki 13 metų pieno liaukos nepradėjo vystytis, o iki 15 metų mėnesinės nepasirodė;

2.Menstruacijos nutrūko ir jų nebuvo 3 mėnesius;

3.Nustačius reguliarų ciklą, jis vėl tapo nenuspėjamas;

4.Mėnesinių ciklas trumpesnis nei 21 diena arba trunka daugiau nei 40;

5.Kraujavimas trunka nuo 7 dienų;

6.Labai intensyvus kraujavimas;

  1. Menstruacijos labai skausmingos;

8.Staiga pakyla temperatūra, o naudojant tamponus atsiranda skausmingų pojūčių.

Jei pastebėsite aukščiau išvardytus simptomus, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Dažnai menstruacijų sutrikimus sukelia padidėjusi hipofizės gaminamo hormono prolaktino sintezė. Dėl to sutrinka kitų hormonų, reguliuojančių menstruacijas, gamyba, o tai gali sukelti tolesnį nevaisingumą, policistinių kiaušidžių ligas ir kitus sutrikimus. Todėl labai svarbu laiku atpažinti simptomus, susijusius su menstruacijų sutrikimais, kreiptis į specialistus ir pradėti gydymą.

 

Skausmą gali sukelti anatominiai lytinių organų pokyčiai

Paprastai skausmingi pojūčiai pilvo apačioje menstruacijų metu yra dažni ir mergaičių lengvai toleruojami. Tačiau kartais mėnesines lydi aštrus nepakeliamas skausmas, sunkėjantys nerviniai sutrikimai. Ši patologija, kai menstruacijos yra labai skausmingos, vadinama dismenorėja. Tai gali pasireikšti tuo metu, kai mergaitei ką tik buvo mėnesinės. Taip pat ir dėl kurios nors ligos. Pirmasis atvejis būdingas paaugliams. Dažniausiai skausmas atsiranda prieš prasidedant kraujavimui ir per pirmąsias valandas ar dienas.

Kodėl atsiranda dismenorėja? Tai gali nustatyti tik specialistas – ginekologas. Daugeliu atvejų priežastis yra padidėjęs jaudrumas, neuropsichinis nestabilumas menstruacijų pradžioje. Taip pat skausmą gali sukelti anatominiai lytinių organų pokyčiai. Pavyzdžiui, esant nedideliam gimdos dydžiui menstruacijų metu, ji gali užspausti nervų galūnes ir sukelti nepatogumų. Kartais skausmo priežastis gali būti mechaninės kliūtys laisvam kraujo nutekėjimui, kuris įvyksta paauglystėje, nepakankamai išsivysčius gimdai.

Pirminę dismenorėją turinčių mergaičių gydymas nėra lengva užduotis, nes jos priežastį nėra taip lengva rasti, o jei ji žinoma, ne visada galima ją pašalinti. Skausmus dažnai sukelia daugybė veiksnių, tarp kurių beveik visada yra psichogeniniai. Todėl skiriant bet kokį gydymą reikia atsižvelgti į pacientės neuropsichinę būseną.

Nemažai manančių, kad merginai sukūrus šeimą, nuolat palaikant intymius santykius, susilaukus vaikų, skausmingos menstruacijos praeina. Tačiau reikia nepamiršti, kad santuoka, seksualinis gyvenimas iki 18–20 metų yra nepriimtinas ir netgi kai kuriais atvejais žalingas moters organizmui. Be to, tik gydytojas gali nuspręsti kiekvienu konkrečiu atveju, koks skausmas būna menstruacijų metu ir kaip jį pašalinti. Todėl negalima bus išsiaiškinti šiuos klausimus, neapsilankius pas specialistą.

 

gydytoja ginekologė Aušra Burgelytė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą