Šiuo metu geriamieji kontraceptikai yra populiariausia moterų nepageidaujamo nėštumo prevencijos priemonė. Archyvo nuotrauka

Geriamieji kontraceptikai yra populiariausia kontraceptinė priemonė moterims.

Nepaisant to, Didžiosios Britanijos nėštumo planavimo tarnybos (BPAS) duomenimis, viena iš keturių abortą padariusių moterų naudojo vieną saugiausių kontracepcijos metodų.

 

Gali sukelti per daug nereguliarių menstruacijų ir taip paslėpti nėštumo požymius

Vėlgi, nepaisant to, kad vartojo kontraceptines tabletes ar ilgalaikę kontracepciją, pastojo daugiau nei 14 tūkstančių moterų, kurias stebėjo BPAS atstovai, atlikę tyrimą.

Anot jų, taip nutiko dėl to, kad moterys labai pasitikėjo šiuo kontracepcijos metodu, jog neretai  sužinodavo apie nėštumą per vėlai. Tai taip pat reiškia, kad nė vienas kontraceptikas negali suteikti šimto procentų garantijos.

Tačiau manoma, kad ilgai veikianti grįžtama kontracepcija yra labai patikima, nes jos veiksmingumas siekia iki 99 proc.

Anot tyrimo autorių, prezervatyvai yra mažiau patikimi nei tabletės.

„Šiuo metu geriamieji kontraceptikai yra populiariausia moterų nepageidaujamo nėštumo prevencijos priemonė. Taip pat populiarėja ilgai veikianti kontracepcija (LARC).

Tai apima kontraceptines injekcijas, implantus ir hormoninius bei nehormoninius intrauterinius spirales“, – teigė vienas tyrimo autorių.

Ekspertų teigimu, kontraceptinių tablečių veiksmingumas lygus 91 proc., o prezervatyvų –  82 proc.

BPAS teigimu, nepageidaujamas nėštumas gali pasireikšti, jei ilgalaikiai kontraceptikai yra netinkamai vartojami. Taip pat pažymima, kad hormoninė kontracepcija (piliulės ar pleistrai) gali sukelti per daug nereguliarių menstruacijų ir taip paslėpti nėštumo požymius.

Tai gali būti priežastis, dėl kurios tokius metodus naudojančios moterys neišvengia abortų daug dažniau nei kitos.

BPAS duomenimis, Anglijoje, Velse ir Škotijoje draudžiama atlikti abortus, jei nėštumas siekia daugiau nei  tris mėnesius. Tačiau Šiaurės Airijoje abortas yra leidžiamas tik tuo atveju, jei nėštumas kelia grėsmę moters gyvybei ir sveikatai tiek fiziškai, tiek protiškai.

 

Kasmet 9 iš 100 moterų, vartojančių tabletes, neišvengia nėštumo

Tyrėjai taip pat išsiaiškino, kokius kontracepcijos metodus taiko moterys: 45 proc. – geriamuosius kontraceptikus, 15 proc. – implantus, 14 proc. – prezervatyvus, 14 proc. – intrauterines priemones, 9 proc. – kontraceptines injekcijas.

Pasak daugelio ekspertų, pavojinga remtis tik kontracepcija.

„Mūsų duomenys rodo, kad moterys negali apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo naudodamos tik kontracepcijos priemones, net jei jos naudoja  labiausiai patikimas  jų“, – sakė BPAS vykdančioji direktorė Ann Furedi.

Anot jos, iš 60 000 moterų, kurioms praėjusiais metais buvo atliktas abortas BPAS klinikose, daugiau nei pusė vartojo bent vieną kontraceptiką. Bendras abortų skaičius Anglijoje ir Velse  kasmet siekia apie 185 tūkst.

Vykdančiosios direktorės teigimu, ilgai veikiantys kontraceptikai, tokie kaip injekcijos, populiarėja.

„Kasmet 9 iš 100 moterų, vartojančių tabletes, 6 iš 100 moterų, kontraceptines injekcijas, ir 1 iš 100 moterų, vartojančių spirales, susiduria su nepageidaujamu nėštumu“, – teigė ji.

Seksualinės sveikatos labdaros organizacija FPA pabrėžė, kad moterys ne visada teisingai ir reguliariai naudoja kontracepcijos priemones.  Jos manymu, vis dėlto veiksmingiausių kontraceptikų yra mažai.

„Apklausę bendrosios praktikos gydytojus, mes nustatėme, kad penktadalis  jų nesiūlė moterims spiralės galimybių ir kad beveik ketvirtadalis nesiūlė implantuoti“, – sakė FPA atstovė.

Anot jos, bendrosios praktikos gydytojai tokį požiūrį siejo su mokymo stoka ir nepakankamu finansavimu. Tačiau, pasak Nacionalinio sveikatos ir kompetencijos instituto (NICE), ilgalaikė kontracepcija gali sumažinti nepageidaujamo nėštumo riziką ir būti gana ekonomiška JK NHS.

 

parengta pagal bpas.org

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą