Kristaus gimimas yra viena pagrindinių krikščionių bažnyčios švenčių, Jėzaus Kristaus gimimo garbei. Vieni krikščionys Kalėdas švenčia gruodžio 25 d., o kiti – sausio 7 d. (Pagal Julijaus kalendorių yra gruodžio 25 d.). Kalėdos švenčiamos daugiau nei 100 pasaulio šalių. Ši šventė turi daug papročių ir ritualų. Ar visi juos žinote? Pasitikrinkime?
- Kiek kartų per dieną katalikai atlieka kalėdines pamaldas?
Vieną
Du
Tris
- Kuris evangelistas aprašė Jėzaus gimimą?
Jonas
Lukas
Matas
- Kaip, pasak evangelisto Mato, trys išminčiai rado kelią pas kūdikėlį Jėzų?
Nurodė angelas
Parodė žvaigždė
Nurodė kiti išminčiai
4.Koks karalius įsakė nužudyti visus kūdikius iki dvejų metų, sužinojęs apie Kristaus gimimą?
Antipatras
Erodas
Dovydas
5.Kalėdų išvakarėse patiekiamas Jėzaus mėgstamas patiekalas. Kas tai yra?
Grūdų košė su medumi
Liesas pyragas
Duona ir vanduo
6.Kodėl katalikai tradiciškai palieka vieną tuščią vietą prie Kalėdų stalo?
Mirusiųjų atminimui
Simbolizuoja Jėzaus Kristaus vietą
Kaip atminimo ženklas tiems, kurie negali švęsti šventės su šeima
7.Ką simbolizuoja kutija – pirmas patiektas kalėdinis patiekalas?
Mirusiųjų atminimą
Gausą rojuje
Simbolizuoja turtą namuose
8.Daugelyje šalių Kalėdų senelis ir jo užsienio broliai – Santa Clausas, Senis Šaltis ir kiti per Kalėdas ir dovanoja dovanas. O kurioje šalyje pilkas arklys atjoja sausio 6 dieną ir užduoda vaikams klausimus?
Olandijoje
Prancūzijoje
Jungtinėje Karalystėje
9.Kiek dienų trunka Kalėdos Lietuvoje?
Nuo gruodžio 24d. iki Naujų metų
Dvi
Tris
- „Atėjo Kolyada – atidaryk vartus!“ O ką reiškia žodis „kolyada“?
Tai pirmoji mėnesio diena
Kalėdas
Kalėdinės giesmės žodžius
Tai kalėdinio stalo pyragėliai
Atsakymai:
- Kalėdinės pamaldos atliekamos tris kartus: vidurnaktį, auštant ir dieną, o tai simbolizuoja Kristaus gimimą Dievo Tėvo krūtinėje, Dievo Motinos įsčiose ir kiekvieno krikščionio sieloje.
- Išsamią istoriją apie Jėzaus Kristaus gimimą pateikia tik evangelistas Lukas: Juozapas taip pat išvyko iš Galilėjos, iš Nazareto miesto, į Judėją, į Dovydo miestą, vadinamą Betliejumi, nes jis buvo iš Dovydo namų ir šeimos, norėdamas pamatyti Mariją, savo sužadėtinę žmoną, kuri buvo nėščia. Kai jie ten buvo, atėjo laikas jai gimdyti. Ji pagimdė savo pirmagimį sūnų, suvystė jį ir paguldė į ėdžias, nes užeigoje jiems nebuvo vietos. (Luko 2: 4–7)
- Pasak evangelisto Mato, danguje pasirodė nuostabi Betliejaus žvaigždė, kuri ir atvedė prie kūdikio Jėzaus tris išminčius.
- Sužinojęs apie Kristaus gimimą, Judėjos karalius Erodas įsakė nužudyti visus kūdikius iki 2 metų, tačiau Kristus per stebuklą buvo išgelbėtas nuo mirties. Užtat Juozapo šeima buvo priversta bėgti į Egiptą ir ten liko iki karaliaus Erodo mirties. (Mato 2:16). Kūdikių žudynės aprašytos tik Mato evangelijoje. Pagal Evangelijos istoriją magai, atėję pagarbinti naujagimio Jėzaus, neįvykdė žydų karaliaus Erodo Didžiojo prašymo ir nepasakė jam kūdikio buvimo vietos. Tada Erodas, pamatęs, kad iš jo magai tyčiojasi, labai supyko ir pasiuntė užmušti visus kūdikius Betliejuje, skaičiuojant iki dvejų metų. (Mato 2:16).
- Šventės išvakarėse – per Kūčias (gruodžio 24 / sausio 6 d.) buvo laikomasi ypač griežto pasninko, kuris vadinamas Kalėdų išvakarėmis, nes tą dieną jie valgė kviečius ar miežių grūdus, virtus su medumi.
- Paprotys palikti neužimtą vietą prie Kalėdų stalo yra plačiai paplitęs ir žinomas. Jei kas ateis į namus Kalėdų išvakarėse, bus priimtas kaip brolis. Šis paprotys yra artimų ir brangių žmonių, negalinčių šią dieną švęsti šventės su šeima, atminimo ženklas. Neužimta vieta taip pat simbolizuoja mirusį šeimos narį ar visus mirusius artimuosius bei giminaičius.
- Prie Kūčių stalo laikomasi tam tikros patiekalų patiekimo tvarkos. Pirmiausia patiekiami virti kviečiai (kutija), kurie primena gausą rojuje, kur gyveno Adomas ir Ieva.
- Sausio 6 dieną Jungtinėje Karalystėje pilkasis arklys skambina prie durų ir klausia vaikų. Jei jie negali atsakyti, tada Pilkasis arklys juos įkanda, o paskui duoda skanėstų.
- Dvi dienas – gruodžio 25 ir 26.
- Viena iš senovės tradicijų yra giesmės, tai yra ritualinės dainos, kurios buvo giedamos namuose. Daugiausia giedojo jaunimas ir vaikai. Tais laikais tai buvo savotiška jaunimo pramoga. Tokios giesmės per Kalėdas buvo atliekami tris kartus: Kalėdų išvakarėse („Kalėdinė giesmė“), Naujųjų metų išvakarėse (Didžiojo Bazilijaus arba Cezarėjos dieną), Epifanijos išvakarėse („Epiphany carol“). Žodis „kolyada“ kilęs iš graikų kalbos καλάνδαι ir lotynų kalbos calendae, o tai reiškia „pirmoji mėnesio diena“. Iš pradžių kai kurios tautos Kalėdas vadino žodžiu „kolyada“.
Parengta pagal Wikipedia