Geriamąsias kontraceptines tabletes moterys vartojo dešimtmečius, o klinikinių duomenų, įvertinančių jų tinkamumą pagrindinėse srityse, tokiose kaip psichinė sveikata, yra labai mažai. Archyvo nuotrauka

Naujas tyrimas parodė, kad geriamųjų kontraceptikų vartojimas siejamas su prasta moterų, neturinčių sveikatos problemų, savijauta. Tyrimas, kuriam vadovavo Karolinska instituto Švedijoje komanda, buvo paskelbtas žurnale „Fertility and Sterility“.

 

Padidėja depresijos simptomai

Vis dėlto kaip kontraceptinės tabletės veikia bendrą savijautą ir ypač psichinę sveikatą, nėra lengva. Tai ne pirmas tyrimas, rodantis, kad geriamieji kontraceptikai gali neigiamai paveikti psichinę sveikatą. Mokslininkai neneigia, kad yra galimas ryšys tarp kontraceptinių tablečių ir moterų depresijos.

Tokius rezultatus parodė didelio masto tyrimas, kurį 2016 metais atliko Kopenhagos universiteto  mokslininkų komanda. Jie išsiaiškino, kad moterims, kurios vartojo kombinuotus geriamuosius kontraceptikus (COC), depresijos simptomai padidėjo 23 proc., o vartojusių tik progestino tabletes, depresijos simptomai padidėjo 34 proc.

Tačiau iki šiol vis dar labai mažai tyrimų apie kontraceptinių tablečių poveikį moterų savijautai.

„Nors beveik 100 milijonų moterų visame pasaulyje vartoja kontraceptines tabletes, šiandien mes neįtikėtinai mažai žinome apie šių vaistų poveikį moterų sveikatai“, – sako tyrimams vadovavusi  Angelica Linden Hirschberg iš Karolinska instituto Švedijoje.

Hirschberg vadovaujama mokslininkų grupė dirbo su 340, 18-35 metų moterimis, neturinčiomis sveikatos problemų.

Moterims tris mėnesius buvo skiriamos arba placebas, arba kontraceptinės tabletės.

Moterys, kurioms buvo skiriamos kontraceptinės tabletės, pranešė, kad tyrimo pabaigoje jų gyvenimo kokybė buvo žymiai prastesnė nei moterų, kurioms buvo skiriamas placebas.

 

Nesilaikoma kontraceptinių tablečių vartojimo instrukcijų

Tokiems dalykams, kaip nuotaikos suvokimas, savikontrolė ir energijos lygis, kontraceptinės tabletės taip pat turėjo neigiamą poveikį.

Tyrime taip pat nustatyta, kad žmonių, sergančių klinikiniais depresijos simptomais prieš ir po kontraceptinių tablečių vartojimo, nepadaugėjo.

Tačiau reikia nepamiršti, kad tyrėjai stebėjo moteris tik 3 mėnesius.  Anot mokslininkų, norint geriau suprasti, kaip kontraceptinės tabletės veikia nuotaiką ir gyvenimo malonumą, reikia tolesnio stebėjimo.

Tačiau tyrėjai neabejoja, kad geriamieji kontraceptikai gali būti naudingi daugeliui moterų ir dažnai turi palyginti nedaug šalutinių poveikių arba jų visai nėra. Tiesa, tai netaikoma visoms moterims.

Kiti veiksniai taip pat gali turėti įtakos moterų gerovei. Pavyzdžiui, geriamųjų kontraceptikų vartojimo grafiko nesilaikymas.

„Kai kuriais atvejais būklės pablogėjimas gali būti priežastis, dėl kurios nesilaikoma kontraceptinių tablečių vartojimo instrukcijų ir jos nereguliariai vartojamos“, – sakė vienas tyrėjų Niklasas Zetreiusas.

Geriamąsias kontraceptines tabletes moterys vartojo dešimtmečius, o klinikinių duomenų, įvertinančių jų tinkamumą pagrindinėse srityse, tokiose kaip psichinė sveikata, yra labai mažai.

Kartais gydytojai ignoruoja moterų sveikatos problemas ir laiko jas „nedideliu“ šalutiniu poveikiu.

Norint suprasti šią problemą, reikia daug daugiau informacijos, teigia patys tyrėjai.

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą