Archyvo iliustracija

Menstruacijos yra įprasta bet kurios mergaitės/merginos gyvenimo dalis. Ir tai yra visiškai normalu.  Žinoma, labiausiai turėtų būti įdomu, kada ir kaip tai įvyks, kurioms dar neprasidėjo menstruacijos. Ko gali tikėtis ir panašiai.

 

-Kas yra menstruacijos?

-Taip, taip, mes neabejojame, kad jūs visa tai žinote jau seniai. Bet, kaip sakoma, niekada nebūna per daug.  tik tuo atveju pakartojame dar kartą. Jei prasideda mėnesinės, tai reiškia, kad jūs jau galite pastoti ir susilaukti kūdikio. Bet tikrai nereikia to daryti dabar, nes dar per anksti tapti mama. Ir turėtumėt tai įsidėmėti.

Trumpai paaiškinsime šį paslaptingą procesą. Menstruacijos yra menstruacinio ciklo dalis. Šiuo ciklu moters kūnas kiekvieną mėnesį ruošiasi nėštumui. Ciklo pradžioje gimdoje susidaro nauja gleivinė. Kažkur ciklo viduryje iš kiaušidžių išsiskiria naujas kiaušinis. Jei per kitą mėnesinių ciklo pusę kiaušialąstė nėra apvaisinama, tada ji kartu su gleivine išeina. Tai yra menstruacinis kraujavimas.

Mėnesinių ciklą kontroliuoja hormonai, kuriuos gamina endokrininė sistema. Ciklas paprastai skirstomas į tris fazes: folikulinę, ovuliacinę ir liuteininę.

Folikulinė fazė prasideda prasidėjus mėnesinėms. Per šią fazę estrogeno hormono lygis pakyla. Šiuo metu kiaušidėse subręsta naujas kiaušinėlis, o gimdos sienos yra padengtos nauja gleivine, pasirengusios priimti apvaisintą kiaušinį. Visa ši magija trunka maždaug nuo 1 iki 13 ciklo dienų (jei tai 28 dienos).

Tada, maždaug ciklo viduryje, išsiskiria liuteinizuojantis hormonas, kiaušialąstė palieka folikulą ir prasideda ovuliacijos fazė. Tai trumpiausia fazė ir trunka apie 3 dienas – nuo 13 iki 16 dienų per 28 dienų mėnesinių ciklą.

Kai ovuliacija baigiasi, prasideda menstruacinio ciklo geltonoji fazė. Organizmas pradeda energingai gaminti progesteroną. Jei kiaušialąstė nėra apvaisinama, tada maždaug po 12 dienų ji kartu su gleivine išeina. Prasideda mėnesinės ir naujas ciklas.

-Kada mergaitėms prasideda mėnesinės?

-Laikoma normalu, jei pirmosios menstruacijos įvyksta nuo 9 iki 16 metų amžiaus. Paprastai tai atsitinka sulaukus 12–13 metų. Bet jei tai atsitiko šiek tiek anksčiau ar šiek tiek vėliau, nesijaudinkite. Tai normalu. Menstruacijų atsiradimas, dar vadinamas gražiai skambančiu žodžiu „menarche“, dažnai yra iš anksto nulemtas genetiškai. Taigi, galite paklausti, kada tai nutiko mamai ir močiutėms. Galbūt jūsų menarchė įvyks to paties amžiaus. Jei esate vyresnė nei 16 metų ir vis dar neprasidėjo mėnesinės, gali būti pirminė amenorėja. Bet kokiu atveju turite kreiptis į savo šeimos gydytoją.

-Ko galima tikėtis iš pirmųjų mėnesinių?

-Daugumai mergaičių pirmosios mėnesinės paprastai būna lengvos. Jums gali net neprireikti įklotų ar tamponų. Apskritai tai gali būti kelios dėmės ant apatinio trikotažo, kurių iškart ir nepastebėsite. Jos gali būti rausvos rusvos ar rudos. Bet jei esate viena iš tų „laimingųjų“ mergaičių, kurios viską gauna vienu metu, o pirmosios mėnesinės yra sunkios, nesijaudinkite, tai taip pat normalu.

-Kaip ruoštis pirmosioms mėnesinėms?

-O jūs jau ruošiatės! Taip, dabar, skaitant šį straipsnį. Apskritai, kuo daugiau žinosite apie savo kūną, kaip jis funkcionuoja, tuo lengviau bus pasiruošti fiziškai ir psichologiškai. Galite pasikalbėti su draugėmis, kurioms jau prasidėjo mėnesinės. Jos pasakys jums, kaip jaučiasi ir ką išgyvena tomis dienomis. Tai taip pat padeda pasiruošti. Puiku, jei su mama palaikote pasitikėjimo santykius. Taip pat naudinga tai aptarti su ja. Arba su kita suaugusia moterimi, kuria pasitikite. Pavyzdžiui, močiute.

Patartina tada jau nešioti įklotus krepšyje. Nes kas žino, gali staiga tai atsitikti  jums besėdint kurioje nors pamokoje. Tiesiog būkite pasiruošusios. Tai ramina. Bet jei netikėtai prasidėtų mėnesinės ir jūs neturėtumėte higienos priemonių, nedvejodamos paprašykite draugės ar tiesiog kurios nors klasiokės, kad padovanotų įklotą. Tokiais atvejais reikia gelbėti viena kitą.

      -Kokie simptomai gali pasireikšti prieš mėnesines?

-Jums gali skaudėti pilvo apačią ar nugarą. Beje, mėšlungis pilvo apačioje yra gana dažnas reiškinys. Taip pat galite patirti skausmingus pojūčius krūtinės srityje. Ir, žinoma, jūs jau girdėjote apie baisųjį priešmenstruacinį sindromą (PMS). Nors pasaulio mokslininkai iki šiol diskutuoja, PMS egzistuoja, ar ne. Taip pat pasiruoškite tam, kad prieš pat mėnesinių pradžią jūsų nuotaika gali pablogėti, galite jaustis neapsaugota, pažeidžiama ir norėsis verkti visą dieną.

     – Ką jausite ir kokie pojūčiai apima per mėnesines?

-Na, pajusite, kad kažkas liejasi iš makšties. Kartais kraujavimas gali būti stiprus, o kartais lengvas. Tai priklauso nuo to, kokiame periode tuo metu būsite ir kaip veikia jūsų kūnas. Kartais gali atrodyti, kad prarandate litrą kraujo, bet iš tikrųjų tai nėra taip blogai. Vidutiniškai menstruacijų metu mergina netenka ne daugiau kaip 250 gramų kraujo.

     -Kiek trunka mėnesinės?

Tai labai individualu. Vidutiniškai mėnesinės trunka savaitę. Todėl 3- 8 dienos yra visiškai normalus. Bet jei  jūsų mėnesinės trunka 3 dienas, tada sveikiname, esate laimingųjų gretose.

-Ar dažnai būna mėnesinės?

Tai taip pat priklauso nuo individualių jūsų kūno savybių. 21-35 dienų ciklai laikomi normaliais. Mėnesinių ciklas vakuume yra 28 dienos. Beje, jei iš pradžių mėnesinės neįvyks kas mėnesį, nesijaudinkite. Įprastas ciklas paprastai užtrunka, kol susireguliuoja. Kitaip tariant, kai jūsų kūnas įeis į savo ritmą,  viskas susitvarkys.

Kad visada būtumėte pasiruošusios, patariame pradėti mėnesinių kalendorių iš karto. Dabar yra daugybė skirtingų mobiliųjų sekimo priemonių, kurios padeda be problemų sekti savo ciklą.

-Ar greitai po mėnesinių pradžios galima pastoti?

Vėlgi, tai taip pat yra individualu. Vienoms gali prireikti net kelių metų, kol ciklas tampa reguliarus. O kai kurioms užtenka ir vienų mėnesinių!

        -Ką daryti, jei menstruacijų metu jaučiamas skausmas?

-Tai taip pat yra įprastas dalykas. Bet jei skausmas būna stiprus, net nepakeliamai stiprus, turėtumėte kreiptis į gydytoją. Ir, žinoma, nedvejodamos skirkite laiko fiziniams pratimams, kurie labai padeda atsikratyti skausmo!

      – Kokias higienos priemones  geriausia naudoti?

Dabar yra  populiariausi trijų rūšių higieniški moteriški gaminiai. Tai yra įklotai, tamponai ir menstruacinės taurelės. Pradėjusios sirgti mėnesinėmis merginos dažniausiai naudoja įklotus. Bet tai nereiškia, kad jūs asmeniškai negalite naudoti to, kas jums patogiau.

Nereikia aiškinti, kad įklotus galima įsigyti bet kurioje vaistinėje ar tiesiog prekybos centre. Paprastai jų viduje yra absorbentas, sulaikantis drėgmę. Išorėje yra lipni juosta, kuri prilimpa prie kelnaičių, kad nenuslystų. Įklotus reikia keisti kas kelias valandas. Jokiu būdu negalima mesti jų į klozetą, nes galite užkimšti!

Tamponai paprastai gaminami iš minkštos medvilnės ir įkišami į makštį. Ten jie sugeria kraują. Tamponų yra įvairių dydžių. Jie pasirenkami priklausomai nuo  mėnesinių kraujo kiekio.

Beje, mitas, kad mergaitės, kurių nepažeista mergystės plėvė, negali naudoti tamponų, nes gali pažeisti.

Menstruacinė taurė (puodelis) – tai varpo formos iš latekso arba silikono pagaminta taurelė (puodelis), kuri įkišama į vidų ir surenkamas kraujas. Viduje ji gali išbūti iki 12 valandų. Puodeliai paprastai yra daugkartinio naudojimo, todėl jie yra ekonomiškesni nei vienkartinės higienos priemonės. Bet daugelis moterų pažymi, kad joms lengviau ir patogiau naudoti tamponus ir įklotus.

      -Kaip elgtis, jei nutiktų kas nors netikėto ar nenumatyto?

Ko gero kiekviena moteris  galėtų papasakoti bent vieną siaubingai nemalonią mėnesinių istoriją. Viena ištepė autobuso sėdynę mėnesinių krauju, kitą ištiko katastrofa paplūdimyje. Ir nieko, viskas susitvarkė.  Taigi, dar šiek tiek ironijos, šypsenos veide ir nežiūrėkite į tai taip rimtai. Tai nutinka visoms.

  • Kaip kalbėtis su mama apie mėnesines?
  • Viskas priklauso nuo to, kokie jųdviejų santykiai. Jums gali būti patogu kalbėtis su mama apie mėnesines  tuo atveju, jei tarp jūsų yra abipusis pasitikėjimas. Gali būti, kad mama jums papasakojo ar papasakos apie mėnesines dar joms neprasidėjus. Bet kokiu atveju elkitės pagal aplinkybes.
  • Kaip sužinoti, mano menstruacijų ciklas normalus ar ne?
  • Kad ir kaip keistai nuskambėtų, bet  žodis  „normalus“  visoms mergaitėms gali būti skirtingas. Pavyzdžiui, vienoms ciklas gali užtrukti  ne viena mėnesį, gali jausti stiprų skausmą, išskyros gali būti gausios arba silpnos. Visa tai yra normos rėmuose. Tiesiog klausykite savo kūno ir mokykitės  jį girdėti. Nepamirškite – bent kartą per metus apsilankymas pas ginekologą yra būtinas bet kuriai merginai.

parengta pagal teenvogue.com, “YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą