Neišspręsti klausimai ir emocinė painiava santykiuose gali įsiveržti ir į jūsų seksualinį gyvenimą. Archyvo nuotrauka

Jei kada nors verkėte po sekso, žinokite, kad tai visiškai normalu ir jūs ne viena tokia.

Tai gali būti laimingos ašaros, palengvėjimo ar melancholijos ašaros. Sekso metu  apsiašaroti ar  iš karto po jo, gali būti tik fizinė reakcija. Šis reiškinys yra žinomas kaip postkoitalinė disforija (PCD) arba  postcoitalinė tristessa (PCT). PCD simptomai gali būti ašarojančios akys, liūdesys ir dirglumas po lytinių santykių, net jei  ir buvo viskas gerai.

PCD nebūtinai turi būti susijusi su orgazmu. Tai gali atsitikti bet kam, nepriklausomai nuo lyties ar seksualinės orientacijos.

2015 metais buvo atliktas tyrimas, per kurį apklausta 230 heteroseksualių moterų. Po to ir buvo padaryta išvada, kad PCD yra įprastas reikalas.

2018 metais, naudojant anoniminį apklausos klausimyną, nustatyta, kad iš 1208 moterų, 41 proc. patyrė postkoitalinė disforija (PCD), o 4 proc.  respondenčių tvirtino, kad su tuo jos susiduria nuolat.

 

Taigi, jūsų dėmesiui dešimt priežasčių, kodėl  po intymaus suartėjimo apima liūdesys ir norisi verkti:

  1. Iš laimės

Žinia, verksmą gali sukelti įvairios emocijos ir nebūtinai vien blogos. Jūs irgi tikriausiai esate patyrusi  ar mačiusi „džiaugsmo ašaras“, pavyzdžiui, vestuvėse ar gimus vaikui. Tas pats gali nutikti ir sekso metu, arba po jo. Galbūt jūs esate pametusi galvą dėl mylimojo arba turėjote geriausią seksą savo gyvenime. Tai taip pat yra svari priežastis apsipilti ašaromis.

  1. Scenarijaus perkrova

Jei sekso metu žaidėte ar fantazavote, šie scenarijai gali padidinti įtampą ir sukurti emocingą „važiavimą kalneliais“. Tikėtina, kad tuo pačiu galima greitai pereiti nuo laukimo prie ekstazės baimės. Ašaros taip pat gali reikšti, kad jus tiesiog užvaldė jaudulio šėlsmas.

  1. Neįtikėtina kūno reakcija

Ar patyrėte didžiausią orgazmą savo gyvenime? Ar tai buvo jūsų pirmoji patirtis, per kurį patyrėte net kelis orgazmus? Jei į šiuos klausimus atsakėte sau teigiamai, tai tas liudija, kad intensyvus fizinis ir seksualinis malonumas gali kelti nerimą, todėl nenuostabu, kad apsiverkėte.

Ir atvirkščiai – jei jūsų organizmo nereaguoja į teikiamus malonumus, tada tikrai yra dėl ko liūdėti ir verkti. Kitaip tariant, tikėjotės puikaus sekso, bet nepatyrėte norimo, galima ne šiaip sau  nusiminti, bet patirti stresą ir pradėti raudoti.

  1. Biologinis atsakas

Kai kuriais vertinimais, 32–46 procentai moterų patiria postkoitalinę disforiją (PCD).

Tai gali būti dėl hormoninių pokyčių, vykstančių sekso metu. Šiuo atveju noras verkti atsiranda siekiant palengvinti įtampą ir sumažinti intensyvų fizinį susijaudinimą.

O jei ilgai neturėjote sekso ir po to „viskas įvyko“, tai verksmas gali būti  vienas iš būdų išlieti (kartu su ašaromis) visą sukauptą seksualinę energiją.

  1. Skausmingas lytinis aktas

Yra daugybė priežasčių, kodėl sekso metu galite patirti skausmą.

Skausmingas lytinis aktas vadinamas disparunija, apimantis skausmą lytinio akto metu ar po jo dėl kelių priežasčių: tepimo trūkumo, traumos ar lytinių organų dirginimo, šlapimo takų ar makšties infekcijos, egzemos ar kitos odos ligos šalia lytinių organų, makšties raumenų spazmų (vaginizmo), įgimtos anomalijos.

  1. Dėl nerimo

Verkimas yra natūralus atsakas į stresą, baimę ir nerimą. Kai kasdieniame gyvenime jaučiate nuolatinį nerimą, gali būti sunku jį nuslopinti net ir intymios sueities metu. Dėl to moteris neretai apsiašaroja.

  1. Dėl gėdos ar kaltės jausmo

Yra daugybė priežasčių, kodėl po sekso atsiranda gėdos ar kaltės jausmas, ir tai verčia verkti.

Mat tam tikru gyvenimo momentu kas nors galėjo jums pasakyti, kad seksas yra labai blogas, jei ne šlykštus ir vemti verčiantis dalykas, ypač tam tikrose situacijose. Taip pat gėdos jausmas gali atsirasti ir dėl to, kad jūs varžotės, būdama nuoga arba nepatogiai jaučiatės dėl  savo kūno, arba partneris pasiūlė „keistą“ seksą.

  1. Dėl nežinojimo

Neišspręsti klausimai ir emocinė painiava santykiuose gali įsiveržti ir į jūsų seksualinį gyvenimą. Jūs galite galvoti viena, o jūsų partneris visai ką kita. Juo labiau matydama, kad jis elgiasi su jumis ne taip, kaip norėtumėte. Deja, seksas ne visada būna puikus. Kartais  tenka ir nusivilti.

  1. Apėmus depresijai

Jei po sekso ilgai ir gailiai verkiate, tai gali būti depresijos ar kitos psichinės būklės požymis. Tada jau reikia kreiptis į gydytoją, kuris gali padėti išspręsti atsiradusias problemas. Kiti depresijos požymiai gali būti: liūdesys, nusivylimas, irzlumas ar pyktis, nerimas, miego sutrikimas, nuovargis, koncentracijos ar atminties praradimas, apetito stoka, nepaaiškinamas skausmas, susidomėjimo normalia veikla, įskaitant seksą, praradimas.

Anot medicinos specialistų, PCD lygis yra didesnis moterims, sergančioms depresija po gimdymo. Tai gali būti dėl staigių hormonų lygio svyravimų.

  1. Buvusi trauma ar piktnaudžiavimas svaigalais

Jei kada nors mergaitė ar mergina patyrė seksualinį išnaudojimą, tam tikri judesiai ar padėtis gali sukelti skaudžius prisiminimus. Tada ji pradeda save gailėti, nes jaučiasi ypač pažeidžiama, o ašaros bus suprantama reakcija.

parengta pagal everydayhealth.com/sexual-health

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą