Apie menstruacijas  sklando daugybė klaidingų nuomonių ir įsitikinimų: tas – pavojinga, anas – negalima, trečia – neįmanoma ir taip toliau. Mes išsiaiškinome, kur yra tiesa, o kur ne.

 

  1. Menstruacijos pritraukia ryklius ir lokius

Šis mitas  atkeliavo  ko gero iš tų laikų, kai dar gyvavo dinozaurai: neva menstruacijos privilioja ryklius ir lokius, kurie kraują pajunta iš dešimties kilometrų. Todėl anksčiau merginoms tomis  dienomis buvo draudžiama vienoms eiti į gamtą ar maudytis vandenyne.

Pradėkime nuo ryklių. Taip, jie iš tolo gali užuosti kraują, tačiau nėra jokių mokslinių įrodymų, kad rykliai, merginai ar moteriai, sergant mėnesinėmis, pultų jas. Be to, reikia nuplaukti pakankamai toli nuo kranto, kad  užklydęs ryklys pastebėtų… Ir dar: žmonės nuolat susibraižo ar susižeidžia vandenyje nuo akmenų ar koralų, bet rykliai jų neliečia. Kalbant apie lokius, panaši situacija: per toli, per daug neįtikėtina, nėra įrodymų.

  1. Menstruacijos neišplinta į vandenį

Kaip sakoma, pleištas neišmuša pleišto ir vienas skystis negali sustabdyti kito srauto.

Beje, yra dalelė tiesos. Išorinis vandens slėgis jūroje neleidžia kraujui išplisti, bet išėjus į sausumą, kraujas ir toliau tekės.

  1. Mėnesinės turėtų prasidėti (įrašyti amžių)

Nėra nurodytas tikslus amžius, kada turėtų prasidėti pirmosios mėnesinės. Visiškai normalu, jei kuri nors jūsų bendraamžė draugė jau serga menstruacijomis, o jūs dar ne. Priežastis paprasta: jūsų skirtinga genetika, kūno struktūra, skirtingas gyvenimo būdas – visa tai turi įtakos tam, kada prasideda pirmosios mėnesinės. Nepamirškite, kad tai priklauso ir nuo paveldėjimo. Tai reiškia, kad  greičiausiai mėnesinės prasidės tuo pačiu metu ar panašiu, kaip ir mamai. Vidutiniškai  mėnesinės prasideda 10-14 metų mergaitėms. Bet jei mėnesinės neprasideda  ir sulaukus 16 metų, pasitarkite su gydytoju.

  1. Neįmanoma pastoti menstruacijų metu

Sakykime taip: tikimybė yra mažesnė, tačiau ji vis tiek egzistuoja. Didžiausia tikimybė pastoti yra ovuliacijos periodu, o prasidėjusios mėnesinės reiškia, kad ovuliacija jau baigėsi.

Vis dėlto! Ovuliacijos laikotarpis nėra greitasis traukinys, tiksliai važinėjantis pagal tvarkaraštį. Kartais, ypač pirmaisiais keleriais metais, menstruacijų ciklai būna nepastovūs. Ovuliacija gali būti prieš  pat menstruacijas, jų metu ar po jų.

Galiausiai spermatozoidai makštyje išgyvena iki penkių dienų, todėl prezervatyvus būtina naudoti bet kuriuo ciklo metu.

  1. Jei mėnesinės prapuolė, esu nėščia

Ko gero ne viena iš jūsų buvote susirūpinusi: mėnesinės vėlavo tik parą, o mintyse jau rinkotės gimdymo namus ir galvojate, į kokį darželį vesite vaiką. Bet nereikėtų pamiršti, kad mėnesinių vėlavimui įtakos turi stresas, nerimas, įtampa, ligos, svorio padidėjimas ar sumažėjimas, kelionės, orų pokyčiai, griežtos dietos laikymasis.

Bet jei mėnesinės vėluoja ilgiau nei savaitę ar pusantros, pasitarkite su gydytoju arba atlikite nėštumo testą.

  1. Tamponas gali pasimesti makštyje

Makštis baigiasi ten, kur prasideda gimda ir šis organas yra gerai apsaugotas nuo išorinių objektų prasiskverbimo. Jei pamiršote išimti tamponą (taip kartais atsitinka), nusiplovus rankas atsigulkite ant nugaros ir įkiškite į makštį pirštus. Tamponą pajusite, jei jis yra: vidutinis rodomojo piršto ilgis yra 8-10 cm, makšties ramybės būsenoje ilgis siekia 10-12 cm.

Kreipkitės į savo gydytoją, jei vis dėlto negalėsite pašalinti tampono, kuris neturėtų būti ilgiau nei aštuonias valandas.

  1. Toksinio šoko sindromą išrado rinkodaros specialistai

Taip, toks sindromas yra, kurio simptomai tokie: gali pasireikšti karščiavimas, vėmimas, kosulys, bėrimas, pleiskanojanti oda ir žemas kraujospūdis. Nesuteikus laiku medicinos pagalbos,  gali sukelti širdies priepuolį ar mirtį. Bet šį sindromą sugalvojo tikrai ne rinkodaros specialistai.

Galų gale tai gana retai pasitaikantys atvejai – 0,5  iš 100 000 per metus.

Keiskite tamponą kas 3-4 valandas, menstruacinį puodelį kas 6-8 valandas arba dažniau, jei mėnesinės yra gausios. Nepalikite puodelio ar tampono viduje ilgiau kaip 10–12 valandų.

  1. PMS egzistuoja tik galvoje

Priešmenstruacinis sindromas (PMS) yra tikra būsena, kurią seniai įrodė gydytojai. Skirtingais menstruacijų ciklais hormonų lygis keičiasi. Ovuliacijos metu estrogenai ir progesteronas padeda gimdai pasiruošti galimam nėštumui. Bet kai pusiausvyra sutrinka  – estrogeno lygis krinta, o progesterono pakyla, atsiranda PMS. Tada gali būti jaučiamas nerimas, dirglumas, noras valgyti nesveiką maistą ir saldumynus, gali atsirasti patinimas, krūtinės,  nugaros skausmai, ypač pilvo apačioje.

  1. Menstruacijos turi būti kiekvieną mėnesį

Taip, tai yra visuotinai priimta norma: mėnesinės dažniausiai būna kiekvieną mėnesį. Tačiau jos gali sutrikti ar net visai išnykti trumpam dėl rimtų sveikatos problemų. Pavyzdžiui, svorio trūkumo ar mažakraujystės ir kai kurių kitų negalavimų.

Reta mergina gali pasigirti tobulu  28 dienų menstruacijų ciklu. Pirmaisiais metais mėnesinės šokinėja tris ar penkias dienas pirmyn ir atgal. Po to gali apskritai pradingti ir vėl pasirodyti po dviejų ar trijų mėnesių. O kai kurioms mėnesinių ciklas būna nepastovus visą gyvenimą, bet  prie to priprantama.

  1. Menstruacijų metu negalima mylėtis

Galima, bet labai, labai atsargiai. Kai kurioms moterims ir per  menstruacijas norisi sekso: tai padeda numalšinti skausmą ir pakelia nuotaiką.

Svarbu, kad nepamirštumėte naudotis prezervatyvais, norint išvengti nereikalingo galvos skausmo.

 

parengta pagal teenvogue.com

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą