Sveiki, galvoju, kad aš esu aseksualus žmogus … Beveik nuo pat pradžių supratau, kad man kažkas negerai. Aš nesuprantu tų, kurie sako, kad yra seksualus arba kad „jaučia stiprią seksualinę trauką“. Man tai atrodo tolima, nes aš to paprasčiausiai nejaučiu… Aš iki šiol nesuprantu savo seksualumo ir orientacijos… Man patinka skirtingi žmonės, bet manęs jie netraukiu. Jau kelerius metus aš save vadinu aseksualiu, nes visą šį laiką (ypač pradžioje) nemačiau beveik nė vieno įprasto teisingo savo orientacijos atvaizdavimo…
anonimas
Įvairių mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis, pasaulyje yra apie 70 milijonų aseksualų. Bet kyla klausimas, ar normalu nenorėti sekso? Kaip aseksualumas pasireiškia?
Iš tikrųjų tai nėra naujas reiškinys, nes visais laikais buvo žmonių, kurie nepatiria seksualinės traukos. Aseksualumas nėra įtrauktas į tarptautinę ligų klasifikaciją ir nėra laikomas nukrypimu. Tai gali pasireikšti pačioje intymaus gyvenimo pradžioje, organizmui reaguojant į neigiamą seksualinę patirtį ar bet kokias kitas traumuojančias situacijas. Tačiau kuo neseksualūs žmonės skiriasi nuo žemą libido turinčių žmonių?
Anot ekspertų, sumažėjęs libido (seksualinė trauka) gali reikšti kitas problemas ir prašytis gydymo. Bet aseksualams nerūpi seksualinio potraukio trūkumas, nes tai jiems nesukelia nepatogumų ir neturi įtakos sveikatai. Fiziologiškai su neseksualiais žmonėmis viskas gerai: reprodukcinė ir hormoninė sistemos veikia normaliai, yra erekcija, išsiskiria sperma, jie gali patirti orgazmą, tačiau nepatiria emocinio pasitenkinimo.
Jūsų dėmesiui pagrindiniai požymiai, kuriais žmogus gali suprasti, kad jis yra aseksualus: seksualinio potraukio trūkumas, abejingumas seksualiniams kontaktams, kartais būna neigiamas požiūris ir į bučiavimąsi, lietimą, nenorą nusirengti ar pamatyti nuogą partnerį.
Pagrindinė problema yra ta, kad aseksualūs žmonės gali susidurti su partnerių nesupratingumu. Toks požiūris į seksualinį intymumą gali trukdyti užmegzti santykius su seksualiai aktyviais žmonėms. Aseksualai pripažįsta, kad dažnai tenka ieškoti kompromisų, išsisukinėti ar apsimesti, esant poroje su tais, kurie domisi seksu. Žinoma, santykiai su kitais aseksualais būtų daug lengvesni, tačiau tokio partnerio paieška gali užtrukti ilgai.
Labai sunku būti paaugliu, turinčiu vagoną traumų, todėl jiems itin sunku susigaudyti dėl savo seksualinio potraukio ir orientacijos. Todėl ne viena jų užkliūva šios komentatorių frazės socialiniuose tinkluose: „Pabandyk pirmiausiai su…“, „Jūs tiesiog neradote to žmogaus“, „Jūs esate frigidiška“, „Niekas tavęs taip nemylės“, „Niekam nereikia tavęs“, „Jūs vis dar esate per jaunas, kad suprastumėte savo orientaciją“, „Man jau 22 metai, bet niekas nepasikeitė. Aš turėjau lytinių santykių, tačiau vis dar nejaučiu jokio potraukio“. Taigi, daugelis jų susiduria su daug nesusipratimų, net smurtinių pokštų, netinkamų komentarų apie savo sveikatą ar ateitį, kurių per akis socialiniuose tinkluose.
Sekso troškimo trūkumas dar nėra aseksualumas. Bet verta kalbėti apie aseksualumą, jei apskritai nėra seksualinio potraukio.
Bet jei žmogus be svarbios priežasties keletą mėnesių praranda susidomėjimą seksu, tai yra priežastis galvoti apie sveikatą. Dėl streso ar įtampos kūnas gali išjungti funkcijas, kurios šiame etape yra nereikalingos. Pavyzdžiui, libido ir seksualumą. Tokiu atveju pravartu būtų suplanuoti apsilankymą pas seksologą ar endokrinologą. Norėdami suprasti, ar jūsų sveikata viskas tvarkoje, pirmiausia atsakykite į šiuos klausimus: ar pradėjote dažniau nei paprastai jausti nuovargį ir silpnumą? Ar jaučiate depresiją ir nuotaikų kaitą? Ar jums sunku susikaupti? Ar pastebėjote, kad priaugate svorio? Plaukai slenka? Ar blogai miegojote? Ar sutriko menstruacinis ciklas? Ar turite erekcijos problemų? Anksčiau domėjotės seksu, bet staiga jis tarsi nei iš šio, nei iš to kažkur prapuolė? Jei į daugumą klausimų atsakėte teigiamai, greičiausiai tai susiję ne su aseksualumu, o su hormonų disbalansu.
Bet taip pat turėtumėte kreiptis į gydytoją ir išsitirti. Jei su hormonais viskas tvarkoje, galbūt problema slypi psichologijos sferoje. Tai yra jūsų galvoje.
Paprastai žmones pagal seksualumą galima suskirstyti pagal jų seksualinę konstituciją: žema, kai žmogui sekso reikia retai; vidutinė, tokių yra dauguma; aukšta, kai žmogus dažnai nori sekso ir daug. Seksualinė konstitucija nepriklauso nuo lyties. Tai taikoma tiek vyrams, tiek moterims. Be to, kiekvienam asmeniui yra skirtingi laikotarpiai. Yra piko laikotarpiai, kai seksualinis aktyvumas didėja, yra recesijos, kurios priežastys gali būti stresas ir kiti veiksniai.
seksologas Liudvikas Petravičius
“YouTube” vaizdo įrašas