Miegant su drabužiais, gali pradėti dirginti odą, atsirasti pleiskanos, net odos uždegimas. Archyvo nuotrauka

Girdėjau, kad miegoti su drabužiais nėra labai gerai. Bet kodėl? Gal tai yra viena iš tų taisyklių, kurių tiesiog įprasta laikytis, pavyzdžiui, „šakutę laikyti kairėje, o peilį dešinėje“?

                                                                                        skaitytoja

 

Pirmiausia, miegoti su drabužiais yra ne higieniška ir  nėra naudinga jūsų sveikatai.

Anksčiau moterys nakčiai dėvėjo laisvus naktinius marškinius, vyrai – pižamas, be kurių padorus žmogus neapsėjo. Po karo liberalizavus viską pasaulyje, panaikintas „privalomas“ pižamos ir naktiniai marškinių dėvėjimas. Dabar žmonės miega su kuo tik nori, dažnai be jokių drabužių. Apklausų duomenimis – apie 8 proc. planetos gyventojų. Bet  visai kitas reikalas eiti miegoti su drabužiais, kuriuos vilkėjote visą dieną. Nes tai, kas buvo ant kūno, nepriimtina miegoti. Nebent esant tik dideliam nuovargiui ar  nebesilaikant ant kojų, beje, tokiais atvejais dažniausiai ir nutinka. Dar XX amžiaus pabaigoje mokslininkai įrodė, kad ši taisyklė yra prasminga. Mikrobiologas Jasonas Tetro, knygos „The Germ Files“ autorius, rašo: „Dienos metu ant mūsų odos dauginasi bakterijos. Nemažai jų atsiduria mūsų drabužiuose, todėl, jei prieš miegą nenusivilksite šių drabužių, bakterijos tik kaupsis ir ims skleisti nemalonų kvapą“.

Žinoma, jūs galite sau pasakyti, kad vis tiek ryte prausitės po dušu. „Taip, bet bus padarinių ir jūsų lovai: bakterijos iš drabužių lengvai migruos į patalynę, kurią teks keisti dažniau. Gaivaus kvapo naktiniai marškiniai, pižama ir  patalynės užvalkalai suteikia odai galimybę praleisti naktį gana švariai“, – rašoma knygoje.

Priešingu atveju, miegant su drabužiais, gali pradėti dirginti odą, atsirasti pleiskanos, net odos uždegimas. Tarp ant odos gyvenančių bakterijų dažnai svečiuojasi  auksinio stafilokoko (Staphylococcus aureus) ir propiono rūgšties (Propionibacterium) bakterijos – abu yra spuogų ir kitų nemalonių odos uždegimų priežastis. Angliškoje medicinos literatūroje apie odos problemas, kylančias dėl paciento aplaidumo, yra net specialus pavadinimas – „dermatitas dėl nepriežiūros“ (Dermatitis neglecta).

Tačiau bakterijos nėra vienintelė priežastis, miegant su drabužiais.  Somnologas Michaelas Breusas rekomenduoja miegoti su specialiais miego drabužiais (nevaržančių judesių, be užtrauktukų ir sagų) arba nuogais – tada miego kokybė bus aukštesnė. „Aptempti drabužiai, su kuriais miegate, gali sutrikdyti termoreguliaciją ir žymiai pabloginti miego kokybę“, – aiškino Breusas.

Beje,  Amsterdamo universiteto mokslininkai įrodė, kad kai miegant oda neperkaista, smegenys labiau atsipalaiduoja ir pailsi, o gilaus miego fazės trukmė lemia, kada smegenys „pabunda“ po miego.

 

šeimos gydytoja Rasa Jomantienė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą