Šiuolaikiniame pasaulyje seksas primena suluošintą, nuvalkiotą žirgą, kurio neva reikia visiems, bet jodinėti juo tikrai nesinori. Taigi, seksas gali būti visiškai kitoks: džiaugsmingas, suburiantis, pilnavertis, žaismingas, bet neprivalomas. Juk jei seksas yra malonus pasirinkimas, vienas iš daugelio, lengviau jo siekti. Ir lengviau to atsisakyti. Archyvo nuotrauka

Viena iš šio reiškinio priežasčių gali būti dažniausia vienatvė ir noras susirasti bet kokį partnerį.

Seksas yra tema, apie kurią buvo kalbama nuo seniausių laikų. Nesvarbu, ar tai vaizduojama filmuose, knygose, muzikoje, ar tiesiog aptariama tarp draugų – seksas išlieka svarbiu mūsų gyvenimo aspektu.

 

Visuomenė jiems daro įtaką

Tačiau kai kuriems žmonėms sekso tema tampa įkyri ir apie tai kalbama nuolat. Kaip psichologė, dirbau su daugeliu žmonių, kurie demonstruoja tokį elgesį, ir šiame straipsnyje pasidalinsiu savo nuomone, kodėl kai kurie žmonės yra apsėsti sekso ir apie tai nuolat kalba.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl kai kurie žmonės nuolat kalba apie seksą, yra ta, kad visuomenė jiems daro įtaką. Mes gyvename labai seksualizuotoje kultūroje, o aiškus turinys lengvai pasiekiamas televizijoje, internete ir socialinėje žiniasklaidoje. Tuo pačiu metu mūsų visuomenėje sekso tema yra labai tabu. Pabandykite paprašyti 5 atsitiktinių žmonių pasakyti garsiai žodį „seksas“. Kai kurie juoksis, kiti išraus, susigės, o kai kurie išvis nieko negalės pasakyti. Paradoksas.

Nuolatinis seksualinio turinio poveikis kai kuriems žmonėms padėjo apie tai kalbėti be jokių išlygų.

Be to, visuomenė taip pat teikia didelę reikšmę fiziniam grožiui ir seksualiniams gebėjimams. Patraukliais ir seksualiai aktyviais laikomi žmonės dažnai yra kone garbinami, o šių standartų neatitinkantys – gėdinami. Pavyzdžiui, jaunimas jaučia poreikį nuolat kalbėti apie savo seksualinę patirtį ar norus, kad pritaptų ir būtų priimtas bendraamžių.

Kita priežastis, kodėl kai kurie žmonės nuolat kalba apie seksą, yra dėl pagrindinių psichologinių problemų. Žmonės, patyrę traumą, pavyzdžiui, seksualinę prievartą ar išnaudojimą, gali tapti hiperseksualiais, kad susidorotų su trauma. Jie taip pat gali naudoti seksą kaip būdą jausti kontrolę arba numalšinti emocinį skausmą. Vaizdžiai tariant, tai yra kalbėjimas norint išgyventi

Be to, žmonės, sergantys tam tikromis psichikos ligomis, tokiomis kaip bipolinis sutrikimas ar ribinis asmenybės sutrikimas (ir neurosifilis taip pat turi tokį poveikį), gali patirti hiperseksualumą kaip savo ligos požymį. Tai gali sukelti impulsyvų elgesį ir sekso maniją.

Kai kurie žmonės, kurie nuolat kalba apie seksą, gali jį naudoti kaip būdą kompensuoti intymumo trūkumą savo gyvenime. Savo santykiuose jie gali jaustis vieniši, atsiriboję ar nepasitenkinę, o kalbėjimas apie seksą gali būti būdas užpildyti tą tuštumą. Tai gali būti taikoma ir vienišiems žmonėms, kurie ieško partnerio. Jie gali kalbėti apie seksą, bandydami atrodyti labiau atsipalaidavę ir todėl patrauklesni arba užmegzti ryšį su kitais žmonėmis.

 

Negali kontroliuoti savo seksualinių potraukių ir impulsų

Galiausiai, kai kurie žmonės visą laiką kalba apie seksą vien todėl, kad jiems patinka jo sulaukiantis dėmesys. Šie žmonės gali trokšti kitų dėmesio ir pritarimo, o kalbėjimas apie seksą yra būdas atkreipti tą dėmesį. Jie taip pat gali mėgautis šokiruojančiu diskusijų tabu tema ir reakcija, kurią ji sukelia kitiems žmonėms.

Kita priežastis, kodėl kai kurie žmonės nuolat kalba apie seksą, yra ta, kad jie turi priklausomybę nuo sekso arba kompulsinį seksualinio elgesio sutrikimą. Šie žmonės negali kontroliuoti savo seksualinių potraukių ir impulsų.

Kita vertus, su prievarta seksas slopina nerimą ir taip pat yra vengiančio elgesio forma. Tai reiškia, kad jie gali jausti stiprius troškimus, įkyrias mintis ir susirūpinimą seksu, todėl jiems sunku susikoncentruoti į kitus savo gyvenimo aspektus.

Asmens kultūra ir auklėjimas šeimoje taip pat gali atlikti svarbų vaidmenį, susižavėjus seksu. Pavyzdžiui, žmonės, užaugę šeimose ar kultūrose, kuriose seksualumas yra užgniaužtas, gali patirti didelį smalsumą arba domėjimąsi seksu kaip uždraustu vaisiumi.

O tie, kurie užaugo šeimose ar kultūrose, kur seksas yra tabu, gali apie tai kalbėti, kad mestų iššūkį šioms normoms ir jaustųsi laisvesni.

Galima sakyti, kad yra daug priežasčių, kodėl kai kurie žmonės nuolat kalba apie seksą. Nors socialinė įtaka ir intymumo trūkumas gali turėti įtakos, pagrindinės psichologinės problemos ir elgesys, siekiantis dėmesio, taip pat yra dažni veiksniai. Svarbu atsiminti, kad kalbėjimas apie seksą yra asmeninis pasirinkimas ir nors kai kuriems tai gali būti nepatogu ar netinkama, kitiems tai gali būti būdas išreikšti save ir užmegzti ryšį su kitais. Manau, kad svarbu pažvelgti į visas pagrindines problemas, kurios gali sukelti tokį elgesį, ir padėti žmonėms rasti sveikesnių būdų valdyti savo emocijas ir išreikšti savo norus.

 

Psichologė Angelė Kazlauskienė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą