Kontraceptinės priemonės yra hormoninė terapija, daranti poveikį ne tik reprodukcinei sistemai, bet ir visam organizmui.  Vartojant kontraceptikus, atsiranda šalutinis poveikis –  gali pykinti, svaigti galva ar atsirasti galvos skausmas, išskyros iš lytinių organų, nuotaikos, kūno svorio pokyčiai. Kepenų apkrova taip pat yra savaime suprantamas dalykas. Gali sutrikti ir pats menstruacinis ciklas, sumažėti libido – tai vis tiek medikamentai, slopinantys ovuliaciją.

 

Nėštumo rizika, naudojant prezervatyvą, svyruoja nuo 1 iki 12 proc.

Daugeliui žinoma, kad prezervatyvai yra pats veiksmingiausias ir universaliausias kontracepcijos metodas. Kita vertus, oficiali Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pozicija dėl šių kontraceptikų yra labai ištikima. Jie laikomi vieni svarbiausių kontracepcijos priemonių, o šalutinis poveikis, net naudojant ilgesnį laiką, yra retas.

Tuo tarpu kontraceptinės žvakutės yra cheminės kontraceptinės priemonės, kurios prieš lytinį aktą turi būti dedamos giliai į makštį. Jos veikia lokaliai, todėl yra populiarios tarp moterų, kurioms draudžiama vartoti hormoninius ir intrauterinius kontraceptikus. Bet kontraceptinių žvakučių sudėtis skiriasi, jos taip pat turi savų privalumų ir trūkumų.

Vienaip ar kitaip, bet visada yra galimybė pasirinkti sau labiausią tinkamą kontracepcijos priemonę. Juo labiau, kad dabar pasirinkimas yra platus. Bet verta paminėti, kad postkoitalinių kontraceptikų segmentas, tai yra tabletės, kurios geriamos iškart po sekso, yra kone branduolinis smūgis į hormoninę būklę. Mat jos gali sukelti rimtą šalutinį poveikį, jei vartojamos dažniau nei porą kartų per metus.

Statistika yra keblus dalykas. Įvairių šaltinių duomenimis, naudojant kontraceptikus, galimybė pastoti – mažiau nei 1proc. (kai kurie netgi nurodo 0,06 proc.). Bet tik griežtai laikantis visų nurodymų. Pavyzdžiui, vartojant šiuos kontraceptikus, negalima lygiagrečiai gerti antidepresantų ir antibiotikų.  Tada nėštumo rizika jau siekia 9 proc.

Pasak įvairių šaltinių, nėštumo rizika, naudojant prezervatyvą, svyruoja nuo 1 proc. iki 12 proc. Bet jie taip pat turi savo trūkumų. Pavyzdžiui, netinkamai naudojant dėl nepatyrimo, tas pats, kaip ir nenaudojant jo  Be to prezervatyvai ne tik kad neturi jokio šalutinio poveikio, bet yra ir tam tikra apsauga nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Apskritai kontraceptinės priemonės dabar laikomos patikimesnėmis.  Viena priežasčių – dabar kontraceptinių priemonių  kontrolė ir situacija gali būti  ir „moters rankose“ . Tai yra, nereikia įtikinti partnerio naudoti kontraceptines priemones arba bijoti, kad prezervatyvas suplyš, kai situacija būna „vyro rankose“. Todėl logiška naudoti abu šiuos tipus. Jie papildo vienas kitą.

Kol kas neatskleidžiama, kokią žalą kontraceptikai daro vyro organizmui. Tikriausiai todėl, kad tyrėjams dar nepavyko atrasti savanorių, norinčių dalyvauti tokiuose tyrimuose. Tikriausiai, kaip ir kiti vaistai, kurių nereikia sveikam organizmui, vartojant, jie sukels tam tikrų sutrikimų. Vienintelis dalykas, kurį galima pasakyti užtikrintai, yra tas, kad nepastosite.

 

Vienas prezervatyvų trūkumų –  sumažėja partnerio pojūčiai trinties metu

Tiksliau, tikimybė, kad  nepastosite  yra lygi beveik 99 proc. Bet tik tuo atveju, jei pasirinkite žinomą prezervatyvų gamintoją, taip pat pasirinkite savo varpos dydžio prezervatyvą. Galų gale, jei teisingai užsimausite prezervatyvą (instrukcijos visada pateikiamos ant pakuočių).

Įsidėmėkite, kad prezervatyvą  galima naudoti ne ilgiau kaip 30 minučių. Tai yra, jei jums reikia daugiau laiko, tada užsidėkite naują prezervatyvą ir taip toliau, kol jums pakaks.

Bet prezervatyvai turi ir trūkumų, Vienas jų –  sumažėja partnerio pojūčiai trinties metu. Gali atsirasti  alerginė reakcija.

Kontraceptinės tabletės už prezervatyvus pranašesnės tuo, kad jas patogu vartoti – nurodytą dieną išgėrėte tabletę ir viskas. Ta pati tikimybė, kad nepastosite, kaip ir  naudojant prezervatyvus. Bet  vėlgi, jei tabletes geriate tiksliai tam tikromis dienomis – viskas gerai, tačiau jei praleisite bent vieną dieną, jūsų užmarštumas sumažins apvaisinimo apsaugą.

Problema ta, kad kontraceptinės tabletės ne visoms merginoms ir moterims prieinamos dėl jų aukštos kainos. Vėlgi, kad jos būtų veiksmingos, turite aiškiai laikytis instrukcijų ir gerti griežtai apibrėžtomis dienomis.

Deja, bet tabletės neišgelbės jūsų nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Be to, tabletės, pasikeitus nuotaikai, gali pažeisti jūsų hormoninį lygį.

Kontraceptinės tabletės turi  ir šalutinį poveikį: gali pykinti, vemti, kraujuoti, pradėti slinkti  plaukai, skaudėti galvą, atsirasti spuogai, riebaluotis oda, padidėti svoris. Daugelis šalutinių reiškinių atsiranda dėl hormonų disbalanso.

Todėl būtina pasikonsultuoti su gydytoju, nes kiekvienai merginai reikia  parinkti individualiai  kontraceptikus. Be to, didelė rizika padaryti didžiulę žalą sveikatai ir nesėkmė kovojant su pastojimu. Tuo tarpu prezervatyvai yra daug patikimesni.

Kontraceptinės žvakutės taip pat gali jums tikti. Tai irgi geras būdas, kurio veiksmingumas siekia 80 proc. Bet vėlgi – viskas priklauso nuo  to, kaip laikysitės naudojimo taisyklių.

Jei jūsų pasirinkimas atitiko išvardintas kontraceptines priemones, tada labiau  pasikliaukite nehormoninėmis kontraceptinėmis tabletėmis. Mat jas vartojant, šalutinių reiškinių yra daug mažiau. Tiesa, bet jos yra brangesnės.

 

gydytoja ginekologė Aušrinė Burgelytė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą