Išbandykite savo dydžio, bet skirtingų prekių ženklų prezervatyvus, kad sužinotumėte, kurie iš jų jums labiausiai tinka. Net ir pasirinkus tinkamą dydį, jūsų ir partnerių komfortas sekso metu priklauso ir nuo prezervatyvo tipo. Archyvo nuotrauka

Ko gero ne viena moteris ar mergina dažnai klausia savęs, kokias naudoti kontracepcijos priemones, geriausiai apsaugančias nuo nepageidautino nėštumo ir ligų, perduodamų lytiniu keliu?  Iš tikrųjų kontracepcijos priemonių labai daug ir įvairių. Be to, kas tinka vienai moteriai ar merginai, gali netikti kitai ar kitoms.

Vienas populiariausių kontracepcijos priemonių – prezervatyvai

Žinia, kontracepcija yra būdas išvengti nepageidaujamo nėštumo. Per visą žmonijos istoriją buvo sugalvota daugybė metodų: pradedant nuo įprasto „kaip pasiseks“ ir pažadant sau, kad kitą kartą tikrai naudosiuosi kontracepcijos priemonėmis.

Vis dėl to, kaip išsirinkti tinkamiausias kontracepcijos priemones? Bet prieš renkantis kurią nors apsaugos priemonę, reikia nepamiršti, kad saugus seksas tai ne tik kaip išvengti nepageidautino nėštumo, bet ir ligų, perduodamų lytiniu keliu. Taip pat ir plintančių infekcijų, įskaitant ŽIV ir hepatitą.

Žinia, vienas populiariausių kontracepcijos priemonių – prezervatyvai. Tačiau tie, kurie jau seniai palaiko santykius, nepamiršta apsilankyti pas gydytojus, domisi donoryste, kontracepcijos pasirinkimas yra kur kas platesnis, todėl patartina rinktis, atsižvelgiant į metodo veiksmingumą.

Teorinis veiksmingumas parodo, kiek iš šimto moterų, kurios naudoja šį metodą, pastoja per metus. Be to, jos naudojosi šiais metodais idealiai pagal atmintines. Tuo tarpu praktinis veiksmingumas rodo, kiek moterų pastojo iš tikrųjų, kur net kontracepcija nepadėjo. Pavyzdžiui, partneris laiku neužsidėjo prezervatyvo, moteris laiku neišgėrė tablečių arba pamiršo kreiptis į gydytoją, kad šis pakeistų kontracepcijos priemones.

Mes pateiksime tik artimus tikrovei duomenis. Kuo  prie kiekvieno aprašyto metodo mažesnis veiksmingumo skaičius, tuo geriau. Tai reiškia, kad mažiau moterų pastoja naudojant šią priemonę. Kadangi skirtinguose šaltiniuose rodikliai šiek tiek skiriasi, dėl viso pikto nurodome maksimalų nėštumų skaičių. Bet pirmiausiai nepamirškite pasitarti su gydytoju, kuris metodas jums tinka.

Hormoniniai metodai

Daug yra girdėjusių apie hormoninę kontracepciją, tačiau paprastai galvoja, kad tai yra tabletės. Iš tikrųjų hormonai į organizmą gali patekti  įvairiai.

Tabletės

Veiksmingumas – 9.

Kaip veikia? Tabletėse yra hormonų dozė, sukurianti dirbtinį hormoninį foną, kuris slopina ovuliaciją. Kiaušialąstė nesubręsta, todėl nėštumas negali įvykti.

Privalumai: Teisingai vartojant, labai didelis veiksmingumas.

Trūkumai: Tabletės pakankamai brangiai kainuoja. Be to, jos turi daug šalutinių poveikių. Dėl daugelio veiksnių (ligų, streso) vaistų veiksmingumas mažėja.

Injekcijos

Veiksmingumas – 6.

Kaip veikia? Kaip ir tabletės,  bet hormonai vartojami darant injekcijas. Ir ne kiekvieną dieną, o kartą per kelias savaites.

Privalumai: Tas pats kaip ir tablečių. Skirtumas tas, kad nereikia galvoti apie šio vaisto vartojimą kiekvieną dieną.

Trūkumai: Kaip ir tablečių, bet reikia pakankamai dažnai atvykti į gydymo įstaigą atlikti injekcijas.

Žiedai

Veiksmingumas – 9.

Žiedą, kuriame yra hormonų dozė, reikia įsidėti į vaginą ir keisti kartą per mėnesį.

Privalumai: Tas pats kaip ir tablečių, bet visą mėnesį nereikia galvoti apie vaisto vartojimą.

Trūkumai: Nešioti žiedą gali būti nepatogu, nes kartais viduje atsiranda svetimkūnio pojūtis.

Pleistrai

Veiksmingumas – 9.

Kaip veikia? Pleistras su hormonų doze turi būti klijuojamas ant odos ir keičiamas kartą per savaitę.

Privalumai: Tas pats kaip ir tablečių, bet nereikia kiekvieną dieną galvoti apie vaisto vartojimą.

Trūkumai: Ne visada patogu vaikščioti su pleistru. Tai yra gana neįprastas metodas.

Implantai

Veiksmingumas – 0,09.

Kaip veikia? Trims metams įvedamas po oda implantas su hormonų doze.

Privalumai: Veikia efektyviai, galite ilgai pamiršti apie kontracepciją.

Trūkumai: Kaip ir tablečių. Be to, kur įvestas implantas, gali sukelti tos vietos uždegimą.

 

Barjeriniai metodai

Naudojant barjerinius kontracepcijos metodus, neleidžiama spermatozoidams patekti į gimdą.

Vyriški prezervatyvai

Veiksmingumas- 18.

Kaip veikia? Prieš lytinį aktą, ant lyties organo uždedamas prezervatyvas, pagamintas iš latekso ar kitų medžiagų. Prezervatyvas sulaiko spermą bei neleidžia patekti mikrobams, kurie atsiranda su biologiniais skysčiais ir artimai kontaktuojant.

Privalumai: Prezervatyvai yra nebrangūs ir parduodami bet kurioje vaistinėje ar prekybos centre. Jie yra pakankamai veiksmingi, neturi kontraindikacijų, juos lengva naudoti. Be to, šis kontracepcijos būdas geriausiai apsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų.

Trūkumai: Reikia išmokti teisingai juos užsidėti. Svarbiausia, įtikinti partnerį, kad „su prezervatyvu ne tie pojūčiai“ yra labai blogas pasiteisinimas.

Moteriški prezervatyvai

Veiksmingumas – 21.

Kaip veikia? Principas yra tas pats kaip vyriškų prezervatyvų. Prieš seksą reikia įsidėti į makštį  kvadrato formos latekso gabalėlį, o po lytinių santykių jį pašalinti.

Privalumai: Apsisaugosite nuo ligų, perduodamų lytiniu keliu.

Trūkumai: Jie nėra patogūs, todėl gali sukelti psichologinį diskomfortą.

 

Gimdos kaklelio dangteliai ir diafragmos

Veiksmingumas -12.

Kaip veikia? Tai mini prezervatyvų versija: jie dengia ne makštį, o tik gimdos kaklelį, kad spermatozoidai negalėtų prasiskverbti į jį. Diafragmos yra didesnės, dangteliai – mažesni.

Privalumai: Nereikia įsidėti prieš pat seksą. Tai galima padaryti anksčiau. Pavyzdžiui, prieš kelias valandas.

Trūkumai: Pradėjus juos naudoti, gali būti sunku suprasti, kaip juos įstatyti ir pašalinti. Norint išsirinkti tinkamą dydį, turite pasikonsultuoti su gydytoju.

Kempinės

Veiksmingumas – 18–36 (pirmasis skaičius skirtas negimdančioms moterims, antrasis – gimdančioms moterims).

Kaip veikia kontraceptinė kempinė? Tai atitinkamas dangtelis, pagamintas iš medžiagos, savo faktūra panašios į kempinę, įmirkyta spermicidu. Tai yra, naudojant kontraceptinę kempinę, sumažėja spermos aktyvumas bei atsiranda kliūtis jai patekti į gimdos kaklelį.

Privalumai: Galima įvesti likus kelioms valandoms iki sekso.

Trūkumai: Galima alergija spermicidui.

Spermicidai

Veiksmingumas – 28.

Kaip veikia spermicidai? Tai yra medžiagos, kurios blokuoja spermos patekimą į gimdą ir slopina spermatozoidų veiklą, taip sumažindamos nėštumo tikimybę. Veikliosios medžiagos yra skirtingos ir priklauso nuo konkretaus preparato. Galimos įvairios formos: žvakės, kremai, aerozoliai.

Privalumai: Nebrangūs, turintys nedaug kontraindikacijų ir šalutinių poveikių.

Trūkumai: Kartais būna nepatogu juos pritaikyti. Pavyzdžiui, jei reikia prieš lytinį aktą įvesti spermicidą, šio laiko negalima tiksliai apskaičiuoti. Be to, gali sukelti partneriui alergines reakcijas ir diskomfortą.

 

Vidinės kontracepcijos priemonės

Šios priemonės – išimtinai tik moters reikalas. Spiralės gali būti įvedamos bet kurio amžiaus moteriai ir ji gali būti rami dėl nepageidautino nėštumo.

Spiralės iš vario

Veiksmingumas – 0,8.

Privalumai: Įvedamas ilgam laikui, netrukdo kasdieniam gyvenimui, pakankamai veiksmingas.

Trūkumai: Įvesta spiralė su variu gali suveikti kaip svetimkūnis. Tai yra sukelti vietinę uždegiminę reakciją. Taip pat gali atsirasti šalutinių reiškinių: nereguliarios kraujingos išskyros, pagausėti menstruacijos.

Spiralė su hormonais

Veiksmingumas – 0,2.

Kaip veikia? Hormono dozė pridedama prie spiralės – tai sustiprina spiralės kontraceptinį poveikį.

Privalumai: Labai didelis patikimumas, ilgas veikimas.

Trūkumai: Įvedus gali atsirasti kontraindikacijų, šalutinių poveikių, kaip ir įprastos spiralės atveju.

 

Ciklo skaičiavimo metodai

Šie kontracepcijos metodai nėra patys veiksmingiausi sprendimai.

Kalendoriaus metodas

Veiksmingumas – 20.

Kaip veikia? Žinia, norint pastoti, reikalinga subrendusi kiaušialąstė, kuri būna pasiruošusi apvaisinimui maždaug per dieną. Todėl tiksliai apskaičiavus ovuliacijos laiką, kai kiaušialąstė palieka kiaušidę, ir kelias dienas neturėsite lytinių santykių nei prieš, nei po ovuliacijos, tada tikrai nepastosite.

Privalumai: Metodas nereikalauja jokių išlaidų, jums prireiks tik kalendoriaus,  į kurį ir rašysite ciklo dienas.

Trūkumai: Tai netikslus metodas. Jis tinka tik toms merginoms ar moterims, kurių ciklas yra tobulas ir ovuliacija įvyksta visada tuo pačiu metu. Be to, ciklą gali paveikti įvairūs veiksniai: stresas, vaistai ir panašiai. Todėl mergina gali pastoti bet kurią ciklo dieną.

 

Temperatūros matavimai

Teoriškai veiksmingumas – 20.

Kaip veikia? Iš esmės tai yra kalendoriaus metodas, turintis tik papildomą patikimumo rodiklį. Teoriškai ovuliacijos dieną staigiai kyla bazinė temperatūra. Tai yra, jei kelis mėnesius kiekvieną rytą nepamiršite išmatuoti temperatūros makštyje ar tiesiojoje žarnoje, ovuliacijos dieną galite pastebėti padidėjusią kūno temperatūrą.

Privalumai: Šis metodas kiek brangesnis nei kalendorius: jums reikia nusipirkti termometrą.

Trūkumai: Reikia labai ilgai  ir nuolat matuoti temperatūrą, nedarant pertraukų. Geriausiai iš karto pabudus, neiškėlus kojos iš lovos. Be to, reikia atsižvelgti  ir į kitus veiksnių, nes temperatūra pakyla ne tik dėl ovuliacijos. Metodas reikalauja daug laiko, tačiau taip pat nėra tikslus.

Nutrauktas lytinis aktas

Veiksmingumas – 22.

Kaip veikia? Reikia baigti lytinį aktą prieš spermai patenkant į gimdą. Tai nėra  patikima kontracepcija, nes ir nutraukus lytinį aktą, aktyvūs spermatozoidai gali likti gimdoje, susitikti su kiaušialąste  ir apvaisinti.

Pranašumai: Nieko nekainuoja.

Trūkumai: Visą laiką reikia nerimauti, ar pavyks nutraukti lytinį aktą įdomiausioje vietoje, o po to galvoti – „užkibs“ ar ne.

 

Sterilizacija

Sterilizacija yra chirurginė procedūra, kurią atlikus asmuo tampa nevaisingas.

Moteriška sterilizacija

Veiksmingumas – 0,5.

Kaip veikia?  Per operaciją kiaušintakiai yra sujungiami arba pašalinami, todėl kiaušialąstė iš kiaušidės nepatenka į gimdos kaklelį ar gimdą.

Privalumai: Labai veiksminga priemonė. Tai yra kontracepcija visam gyvenimui.

Trūkumai: Atlikus operaciją, pastoti galima tik dirbtinio apvaisinimo keliu.

Vyriška kontracepcija

Veiksmingumas – 0,15.

Kaip veikia? Per operaciją chirurgas apriša arba iš dalies pašalina spermos pratekėjimo kanalus, todėl ji nepatenka į ejakuliatą.

Privalumai: Labai veiksminga priemonė. Be to, neturi šalutinio poveikio ir kontraindikacijų.

Trūkumai: Po chirurginės intervencijos, vyras nebegali persigalvoti ir susilaukti palikuonių.

 

parengta pagal nhsinform.scot/healt

3 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą