Gimstant kūdikio akys vis dar išgyvena prieblandą, kuri karaliavo gimdoje, todėl vienintelė apsauga nuo ryškios šviesos po gimdymo yra užmerktos akys. Archyvo nuotrauka

Vis dažniau sakome, kad gimdymo bijoti nereikia, reikia jį „prisijaukinti“ tinkamai pasiruošus. Keičiasi ir požiūris į tai – tiek gimdančių moterų, tiek medicinos personalo atžvilgiu. Mes orientuojamės į modernų kambario dizainą, technologijų prieinamumą, malonią atmosferą ar mylimo žmogaus buvimą. Iš tiesų, visi šie veiksniai leidžia moteriai sklandžiau elgtis gimdymo metu.

 

Mažasis žmogus yra visavertis gimdymo dalyvis

Motinos komfortas gimdymo metu yra labai svarbus ir turi didelės įtakos tam, kaip ji prisimena savo kūdikio gimimą, kaip ji suvokia save per tą objektyvą ir ką patirs būdama mama. Ar ji jaučiasi patenkinta? Gimdymas ją sustiprino, o gal atvirkščiai – norėtų kuo greičiau jį pamiršti? Ši patirtis ir žinios padeda moterims geriau suvokti savo teises ir išlaisvinti gamtos suteiktą potencialą.

Daug rečiau sakoma, kad mažasis žmogus yra visavertis gimdymo dalyvis. Tiesą sakant, jis, kaip ir jo mama, ilgas valandas kovoja su stipriais gimdos susitraukimais, kurie riboja jo laisvą prieigą prie deguonies. Kūdikis taip pat pavargsta nuo gimdymo proceso intensyvumo, bijo aplinkui vykstančių pokyčių.

Reikia nepamiršti, kad gimdos susitraukimai, kurie iki šiol buvo draugiškas prieglobstis, nėra vienintelės kančios, kurias patiria kūdikis.  Gimdymo kelias yra siauras ir dažnai ribojamas kaulinių motinos gimdymo takų elementų. Ir tai ne pabaiga, tai tik pradžia. Svarbiausias gimdymo momentas dar laukia. Kai pasirodo galva, kūdikis akimirksniu patiria nežinomus pojūčius. Šalta, lengva, įvairūs garsai, kažkas liečia jo švelnų kūną. Ši patirtis kardinaliai skiriasi nuo to, ką kūdikis žino prieš gimimą.

Taigi, ką jaučia gimdamas naujagimis? Jaučia gimdos susitraukimus, vadinasi, viso kūno suspaudimą, laisvo deguonies patekimo apribojimą, nuovargį, priverstas forsuoti padėtį siaurame gimdymo kanale. Taip pat baimę, kurią sukelia nauja situacija.

Jam būna šalta, nes tuo metu aplinkos temperatūra yra bent 10 °C žemesnė nei mamos pilve. Kadangi kūdikio oda drėgna, todėl jautresnė  ir šaltesnei aplinkai.

Gimstant kūdikio akys vis dar išgyvena prieblandą, kuri karaliavo gimdoje, todėl vienintelė apsauga nuo ryškios šviesos po gimdymo yra užmerktos akys.

Aptarnaujančio personalo pokalbiai, artimųjų džiaugsmas, džiaugsmingi verksmai  po gimdymo – kūdikiui tai dar nepažinti garsai ir patirtis su dideliu intensyvumu. Juk gimdoje garsą slopino pilvo siena ir vaisiaus vandenys.

 

Tam reikia suteikti galimybę pradėti lėtai kvėpuoti

Iki šiol vienintelė vaiko patirtis buvo liestis su vaisiaus vandenimis, gimdos sienelėmis ir liesti savo kūną, todėl kitų prisilietimas jam dar neištyrinėti potyriai ir kelia baimę.

Dar vienas naujagimiui baimę galintis sukelti elementas, kurį iki šiol visada ribodavo amniono sienelės.

Spontaniškas kvėpavimas yra bene didžiausias pokytis, kuris įvyksta gimus. Gimdoje per placentą ir virkštelę kūdikiui patenka deguonis ir kitos reikalingos medžiagos, o iš karto po gimimo kūdikis pradeda kvėpuoti pats. Norėdami tai padaryti, turite pirmą kartą įkvėpti ir atpalaiduoti lipnias alveoles plaučiuose. Kad tai vyktų švelniai ir vaikas nejaustų nereikalingo skausmo, jam pasiruošus tam reikia suteikti galimybę pradėti lėtai kvėpuoti. Suspaudus pulsuojančią virkštelę, kūdikis iš karto giliai įkvepia, nutraukdamas funkcionuojantį deguonies tiekimo kanalą.

Kas palengvina kūdikio diskomfortą gimdymo metu? Pirmiausiai tai šiluma kambaryje. Taip pat  gimdymas vandenyje, silpnas apšvietimas, tyla, pokalbiai pašnibždomis. O kūdikio guldymas ant mamos pilvo iš karto po gimimo – neleidžia atvėsti, leidžia kūdikiui jaustis saugiai, nes girdi jos širdies plakimą ir užuodžia jos kvapą. Svarbu uždengti kūdikį šiltomis sauskelnėmis, neužveržti virkštelės, kol ji pulsuoja.

Neabejotina, kad gimdymo procesas yra sunkus metas tiek moteriai, tiek kūdikiui. Tačiau reikia atminti, kad tai yra fiziologinis procesas, kuris tęsiasi nuolat, vaikas prisitaiko prie situacijos. Natūralus gimdymas yra vertinga vaiko patirtis, kuri daro didelę įtaką jo vystymuisi. Pilnalaikio kūdikio jutimai veikia ir gauna stimulą iš naujos aplinkos. Tačiau nuo mūsų labai priklauso, ar ši aplinka bus saugi vaikui ir kokie bus pirmieji jo pojūčiai.

 

Gydytoja ginekologė Aušrinė Burgelytė

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą