Šiais laikais gydytojai sugeba laiku ir tiksliai diagnozuoti porų nevaisingumą ir parinkti veiksmingą gydymą, dėl kurio pastojimas įvyksta 60 proc. Kaip suprasti, kad vyras ar moteris gali būti nevaisingi, kokios reprodukcinės sistemos ligos gali jį sukelti, kokie diagnostikos metodai egzistuoja?

 

Pirmas mitas: 40 metų moteris gali pagimdyti taip pat lengvai, kaip ir 30 metų

 

Tai netiesa. 30 metų yra pats optimaliausias amžius turėti vaikų. Nuo 35 metų nėščia moteris jau laikoma „senute“. Taip yra dėl to, kad nuo šio amžiaus pradeda atsirasti hormoniniai pokyčiai, organizmas sensta, įskaitant ir reprodukcinę sistemą. Kadangi vyresnio amžiaus moterys sparčiai praranda galimybes pastoti natūraliai, todėl dažnai griebiasi dirbtinio apvaisinimo. O po 42 metų tik nedaugelis gali pastoti savarankiškai ir pagimdyti sveiką vaisių be komplikacijų. Nors reprodukcinis amžius laikomas nuo 15 iki 49 metų.

Daug merginų praranda brangų reprodukcinį laiką, kai studijuoja, daro karjerą, ieško gyvenimo draugo ir panašiai. Dėl to jos gali netekti svarbiausio dalyko – galimybės tapti mama. Jei negalite susilaukti palikuonių natūraliai, tuomet reikia kuo skubiau kreiptis į vaisingumo specialistą.

 

Antras mitas: tik moteriškoji lytis kenčia dėl nevaisingumo

Apvaisinimo procese dalyvauja abiejų partnerių gametos. Jei noras nepasiekiamas, problema gali būti su vyro sveikata. Vyriškojo faktoriaus nevaisingumas pasireiškia 35 proc. atvejų. Tai yra, atsakomybė potencialiems tėvams pasiskirsto beveik per pusę. Tai, kad vyras neturi erekcijos sutrikimų, nereiškia, kad jis užtikrintai vaisingas. Galimi žemos kokybės spermatozoidai ir lytinės ląstelės, todėl turi būti tiriami abu partneriai.

 

Trečias mitas: jei yra vaikų, tai moteris negali būti nevaisinga

Tai klaida. Gimus pirmiesiems įpėdiniams gali pablogėti sveikata, įskaitant reprodukcinę sveikatą. Tada atsiranda antrinis (santykinis) nevaisingumas. Dažniausios priežastys: urogenitalinių organų uždegiminiai procesai, sąaugos dėl uždegimo, sukeliančios obstrukciją. Negalima atmesti somatinių ligų, kurios neigiamai veikia reprodukciją.

Be to, pirmasis vaikas galėjo atsirasti jaunystėje, o po kelerių metų šeima nusprendė susilaukti tolesnių vaikų. Kaip žinote, su amžiumi moterų vaisingumas labai mažėja. Todėl jei moteris tampa mama iki 30 metų, tai nėra faktas, kad ji taps 40 metų ar vėliau.

 

Ketvirtas mitas: labai lengva pastoti pirmą kartą

Daugelis kartu gyvenančių porų siekia iš karto susilaukti palikuonių. Kai kuriems pavyksta net neplanuojant nėštumo. Tačiau daugumai daugybė bandymų neduoda norimo rezultato. Remiantis statistika, tik 10 proc. laimingų moterų pastoja pirmąjį santuokos mėnesį. Tam įtakos turi daugybė veiksnių. Geriausiu atveju natūralus pastojimas įvyksta per ateinančius šešis mėnesius. Deja, pastoti natūraliai pirmą kartą yra taip pat sunku, kaip naudojant pagalbinio apvaisinimo metodus.

 

Penktas mitas: tikimybė pastoti per vieną menstruacinį ciklą yra didelė

Aukšto ar normalaus vaisingumo merginoms, kurios ovuliacijos laikotarpiu palaiko intymius santykius be kontracepcijos, tikimybė pastoti per vieną ciklą yra ne didesnė kaip 25 proc. Šis rodiklis priklauso nuo amžiaus ir sveikatos. 30-mečiams yra 15 proc., vyresniems nei 38 metų – 3 proc. ir daugiau. Su amžiumi tikimybė sumažėja iki minimumo.

 

Šeštas mitas: susilaikymas ne į naudą

Intymumas kiekvieną dieną nepadidina sėkmingos pastojimo tikimybės. 3-4 kartus per savaitę yra optimalus intymumo dažnis adekvačiai spermatogenezei. Produktyviausias lytinis aktas vyksta partnerio ovuliacijos laikotarpiu, kurį galima skaičiuoti įvairiai. Įprasto 28 dienų ciklo metu ovuliacija įvyksta maždaug 14 dieną.

Jei mylitės kiekvieną dieną arba, atvirkščiai, ilgą laiką susilaikysite, tai pablogins sėklų skysčio kokybę. Be to, jei seksualinis intymumas apsiribos pastojimu, tada kils sunkumų šeimos santykiuose.

 

Septintas mitas: Po sekso reikia aukštai pakelti kojas

Tai populiariausias mitas tarp norinčių pastoti merginų. Tačiau ši technika, kaip ir bet kokios seksualinės pozos, nepriartina to, ko norite, per žingsnį. Sėklinis skystis yra atsakingas už patekimą iš makšties į gimdos ertmę per gimdos kaklelį. Gimdos kaklelio gleivės, priklausomai nuo savybių, skatins arba, priešingai, neleis spermatozoidams kilti.

 

Aštuntas mitas: pasitikėjimas sėkme naudojant įvairius metodus

Tačiau ne viskas priklauso nuo pačių metodų. Daugiafaktoriškumas čia vaidina didelį vaidmenį, kai visi veiksniai turi „susidėti“, kad gydymas būtų veiksmingas. Atsižvelgiama į paciento amžių, nevaisingumo formą ir priežastį, partnerių sveikatą, gretutinių ligų buvimą, reakciją į stimuliaciją, biomedžiagos kokybę, organizmo reakciją į įvairias manipuliacijas ir kt. Kartais, norint pastoti, reikia atlikti kelis metodus  arba naudoti donoro lytines ląsteles. Tačiau joks metodas nesuteiks šimtaprocentinės garantijos.

 

Devintas mitas: dirbtinai apvaisinant, įvyks daugiavaisis nėštumas

Siekiant sumažinti tikimybę pastoti naudojant IVF, kai kuriose šalyse į gimdą implantuojami 4-7 embrionai. Dabar leidžiama implantuoti ne daugiau kaip du. Tai daroma tuo atveju, kai neįsišaknija keli embrionai, bet bent vienas prisitvirtina prie endometriumo. Atitinkamai, embrionui perkėlus 2 ar daugiau zigotų, galimas daugiavaisis nėštumas.

Tačiau taikydami preimplantacinę genetinę diagnostiką embriologai turi galimybę atrinkti aukščiausios kokybės, gyvybingiausią sveiką embrioną, turintį didžiausią implantacijos potencialą. Tokiu atveju implantuojamas tik vienas embrionas, todėl daugiavaisio nėštumo rizika yra itin maža. Likusią geros kokybės biomedžiagos dalį rekomenduojama siųsti saugojimui į  spermos banką, kur jos bus užšaldytos  ir prireikus lauks savo eilės.

 

Dešimtas mitas: galima pasirinkti vaiko lytį

Iš tiesų, preimplantacinė diagnostika leidžia nustatyti embrionų lytį. Tačiau lytį galite pasirinkti, jei yra paveldimų ligų ir rizika, kad vaikas jas užsikrės pagal vieną iš tėvų ar net abiejų. Pavyzdžiui, jei liga paveldima iš motinos pusės ir perduodama tik berniukams (kaip sergant hemofilija), tokiai porai tereikia pagimdyti mergaitę. Esant natūraliam pastojimui, būsimo kūdikio lytis ir sveikata visada yra loterija. Žinoma, lyties pasirinkimui galite naudoti PHB, nes toks tyrimas nesukelia rimtesnės naštos vaiko sveikatai.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą