Saghinų šeima, gyvenanti Fenikso mieste (Arizonos valstija, JAV)  ruošėsi į bažnyčią, kai  jų 2 metų dukrelė Brooke, namiškiams nepastebėjus, atsidarė neužrakintas duris, vedančias į vidinį kiemą, ir išsmuko pro jas. Po to nuėjo iki baseino, kur bežaisdama įkrito į jį ir ėmė skęsti.

Tuo metu negalvojo, bet žinojo, kad turi tą padaryti

Išgirdę sesytės riksmą, į kiemą išpuolė jos broliukas Tristinas, mergytės motina Kim,  tėvas Chrisas ir močiutė. Gana greitai ištraukė mergytę iš baseino, bet ji jau nekvėpavo. Tada suaugusieji ėmė blaškytis: tėvas puolė skambinti pagalbos telefonu 911, mama ir močiutė – prašyti kaimynų pagalbos. Užtat mergytės brolis Tristinas nepasimetė: jis pribėgęs prie sesytės, priklupo ir ėmė daryti jai dirbtinį kvėpavimą.  „Jis tiesiog pasilenkė prie jos, apžiojo burnytę, o paskui rankomis darė širdies masažą, kol atvažiavo gelbėjimo tarnybos“, – po įvyko žurnalistams sakė  Tristino tėvas Chrisas Saghinas.

„Iš tikrųjų tuo metu nieko negalvojau, tik žinojau, kad turiu tą padaryti“, –  teigė savo interviu ir 9 metų Tristinas.

Berniukas neslėpė žinojęs, kad būtinai turi išgelbėti savo mažosios sesytės gyvybę, nes tėvai kažkada išmokė jį, kaip reikia teisingai atlikti dirbtinį kvėpavimą. „Jis dažnai žaidė kareivius ir medikus. Sakė, kad užaugęs bus paramedikas. Jis visada buvo smalsus ir labai žingeidus berniukas. Tai jo savotiška aistra“, – apie savo sūnaus pomėgius kalbėjo Chrisas Saghinas.

Negana to, ši aistra sustiprėjo, kai mažajam Tristanui žiūrint karinį filmą „Black Hawk Down“ („Juodojo vanago žūtis“), pamatė, kaip vienas herojų atliko dirbtinį kvėpavimą nukentėjusiems ir sužeistiems kino herojams. „Žiūrėk, tėte, kaip jis mėgina atgaivinti auką“, – dalijosi išgyventais įspūdžiais berniuko tėvas.

Jau 4 metų vaikas gali išmokti sustabdyti kraujavimą įsipjovus

Berniuko tėvai Chrisas ir Kim  sakė išmokę savo sūnų, kaip reikia teisingai atlikti dirbtinį kvėpavimą, pasiguldę ant žemės viso ūgio vieno Helovino personažo manekeną, kurį turėjo tuo metu namuose. „Tada net mintis nešovė į galvą, kad tas dalykas kada nors labai pravers ir tuo pačiu išgelbės mūsų dukrelę, – sakė berniuko tėvas. – Sūnus didžiuojasi tuo, ką padarė, o mes didžiuojamės juo“.

Tuo tarpu gelbėtojai neabejoja, kad visus vaikus verta išmokyti, kaip elgtis netikėtai susidūrus su nepaprasta situacija. Anot jų, bet pirmiausiai bet kuris vaikas turi žinoti, kaip paskambinti pagalbos telefonu. O tą gali padaryti ir 3 metų vaikas.

„Vaikus galima išmokyti bent minimaliai atlikti dirbtinį kvėpavimą. Tai yra pagal jų jėgas“, – sakė Niujorko vyriausiasis pediatras, dr. Davidas Markensonas ir Amerikos „Raudonojo Kryžiaus“ konsultantas, saugiai suteikiant vaikams pirmąją medicinos pagalbą klausimais.

Vyriausiojo pediatro tvirtinimu, jau 4 metų vaikas gali išmokti sustabdyti kraujavimą įsipjovus ar kitaip susižalojus ranką ar koją. 8 metų vaikas jau gali išmokti padėti žmogui, kuris užspringo ir ėmė dusti. Be to, minėto amžiaus vaikai yra pakankamai nuovokūs ir protingi, todėl apmokius juos, be didelio vargo, prireikus sugebėtų panaudoti automatinį defibriliatorių.

Anot jo,  9 metų vaikas jau gali išmokti gerai atlikti dirbtinį kvėpavimą, (kaip padarė ir  Tristinas). 11 metų vaikas jau gali žinoti, kokių turi imtis veiksmų įgėlus bitėms ir kilus alerginėms reakcijoms ar apsideginus. 15 metų vaikas jau gali tapti sertifikuotu plaukimo gelbėtoju.

Ekspertai pataria vaikams pirmiausiai užsimerkus suskaičiuoti iki penkių ir giliai įkvėpti

Tiesa, pediatras nepamiršo pasakyti, kad ir vaikų būna visokių: vieni drąsiai imasi veiksmų,  netikėtai ištikus ekstremaliai situacijai. Tuo tarpu kiti išsigąsta ir pabėga. Arba nieko nedaro.

„Yra nemažai vaikų, kurie visada žino, kad jie yra atsakingi vaikai“, – sakė dr. Markensonas. Bet reikia apmokyti juos, kad įgautų įgūdžių ir palaikytų norą būti atsakingais“.

Tačiau  specialistas neatmeta, kad baimė gali „paralyžiuoti“ vaikus, nelinkusius prisiimti atsakomybės, todėl tėvai ir mokytojai turi padėti įveikti jiems šias emocijas. „Jūs turite pasakyti vaikams, kad  padėti kitam žmogui – kiekvieno žmogaus pareiga. Jūs turite įspėti vaikus, kad nutikus ekstremaliai situacijai, jie gali pradėti jaudintis, nerimauti, nervintis, nes, tikėtina, susidurs su tokiais dalykais, kurių iki tol nematė. Bet jie turi žinoti svarbiausią dalyką – kad eina padėti žmogui“, – sakė dr. D. Markensonas.

Tuo tarpu ekstremalių situacijų ekspertai pataria vaikams pirmiausiai suskaičiuoti iki penkių arba užsimerkti ir giliai įkvėpti. Tai padeda greičiau įveikti psichologinį barjerą, kol jie susigaudo arba pasimeta ir nežino, ko griebtis. „Visi vaikai gali tapti herojais, jei tėvai pasakys jiems, kad tai ką jie padarytų ištikus ekstremaliai situacijai, yra didvyriška. Tą padaryti gali  ir drovus, tykus, užsisklendęs savyje vaikas, ištikus nelaimei“, – sakė Niujorko vyriausiasis pediatras.

parengta pagal abcnews.go.com

Nuotr. Twitter

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą