
Nuo 1963 metų Valentinos Tereškovos vardas buvo neatsiejamas nuo frazės „pirmoji moteris kosmonautė“. Tačiau net Jurijaus Gagarino vaikai nebuvo „pagerbti“ tokiais baisiais gandais, kurie sklido apie vienintelę Tereškovos dukrą: kad Jelena gimė su trečia koja, akla ir kurčia. Kodėl Tereškova jaunesnioji tapo tokių spėlionių objektu?
Viso pasaulio dėmesys buvo prikaustytas prie šios „kosminės“ santuokos
Ji gimė neįprastoje šeimoje: jos mama ir tėvas buvo sovietų kosmonautai. Mama – Valentina Tereškova – pirmoji moteris, apsilankiusi Žemės orbitoje. Tėtis – Andrijanas Nikolajevas – pirmasis, kuris atsisegęs nuo kėdės be gravitacijos pakilo laivo kapsulės viduje. Nenuostabu, kad jų dukra Jelena iškart tapo žinoma visam pasauliui. Pasakojama, kad pati britų monarchė Elizabeth II atsiuntė jai sauskelnių.
Sergejaus Novikovo Didžiojoje istorinėje enciklopedijoje, Valentina Vladimirovna Tereškova vos po šešių mėnesių pasiruošimo išvyko į savo legendinį trijų dienų skrydį erdvėlaiviu „Vostok-6“. 1963 metų birželį, 48 kartus apskridusi žemę ir nuskridusi pusantro milijono kilometrų, ji saugiai grįžo namo. Tačiau orbitoje ne viskas klostėsi sklandžiai. Kaip savo knygoje „Didieji rusai, pakeitę pasaulį“ rašo Irina Lomakina, Tereškova nuolat sirgo, dėl to beveik nieko nevalgė ir greitai prarado jėgas. O kartą Valentina Vladimirovna net pramiegojo bendravimo seansą kosmose.
Būsimasis Valentinos Tereškovos vyras, taip pat kosmonautas, Andrijanas Nikolajevas orbitoje jautėsi daug geriau. Jis net keturias dienas praleido „Vostok-3“. Tada laikraščiai buvo pilni antraščių, kad sovietų kosmonautas atliko pirmąjį kelių dienų skrydį. Tačiau tuo viskas nesibaigė. 1963 metų lapkričio pradžioje spaudoje pasirodė publikacijos apie Valentinos Tereškovos ir Andrijano Nikolajevo santuoką. Galima rasti tų metų nuotraukų, kur užfiksuota, kad kosmonautų vestuvėse dalyvavo ir pats Nikita Chruščiovas.
Tačiau nieko nestebino, kad dalyvavo SSRS KP generalinis sekretorius ir kiti aukšti pareigūnai. Juk Valentina Tereškova ir Andrijanas Nikolajevas tapo pirmąja pora pasaulyje, apsilankiusia orbitoje. Todėl didžiausias visuomenės dėmesys tiek Sovietų Sąjungoje, tiek užsienyje buvo prikaustytas prie šios „kosminės“ santuokos.
Tereškovos ir Nikolajevo dukters gimimas taip pat tapo pasauliniu įvykiu. Netgi Jurijus Gagarinas, kaip savo knygoje „Didieji nevykėliai“ rašo Aleksandras Vekas, sužinojęs šią naujieną, apsuko lėktuvą, nusileido Sočyje, kur nusipirko rožių puokštę ir po to atvyko į Maskvos Akušerijos ir ginekologijos tyrimų institutą, kur ir gimdė Valentina Tereškova.
Tačiau iš tikrųjų ta diena, 1964 metų birželio 8-oji, buvo labiau kupina nerimo nei džiaugsmo: niekas nežinojo, kokią įtaką kosmoso tyrinėtojų palikuonims gali turėti orbitos perkrovos. Net Andrijanas Nikolajevas, pasak gydytojo E.M. Kastrubino, tik nervingai vaikščiojo koridoriumi ir nieko neklausinėjo. Todėl nenuostabu, kad labiausiai neįtikėtini gandai iškart pasklido po šalį. Pasak leidinio „100 puikių vestuvių“ autorių Marianos Skuratovskajos ir Elenos Prokofjevos, sklido gandai, kad kosmonautų dukra gimė akla ir kurčia. Neva Jelena turėjo ir kitų patologijų: trečią ranką ir koją, taip pat po šešis pirštus ant kiekvienos galūnės.
Sovietų piliečių vaizduotę kurstė ir tai, kad informacija apie Jelenos Tereškovos sveikatos būklę ilgus metus liko medicinos paslaptimi. Bent jau taip tvirtina knygos „Karinės kosmonautikos paslaptys“ autorius Svetoslavas Slavinas. Tuo tarpu, anot leidinio „100 žinomų moterų“ autorių, Valentinos Tereškovos nėštumas buvo tikrai sunkus: didžiąją jo dalį ji praleido ligoninėje. O duktė gimė silpna ir nuolat buvo prižiūrima geriausių gydytojų. Tačiau mergaitė pasirodė visiškai normali ir greitai sveiko.
Nepaisant to, Jelena vaikystę praleido Kosminės medicinos institute. Matyt, ši aplinkybė turėjo įtakos Tereškovos ir Nikolajevo dukters būsimos profesijos pasirinkimui. Jelena Andrijanovna baigė medicinos mokyklą ir tapo ortopede chirurge. Susiklostė ir pirmojo pasaulyje „kosminio“ vaiko asmeninis gyvenimas. Kaip nurodyta leidinyje „Sovietų Baltarusijos pasididžiavimas“,
Valentina Vladimirovna Tereškova jau seniai močiutė. Dukra buvo ištekėjusi du kartus ir pagimdė du sūnus Aleksejų ir Andrejų.
Ne vyrai, o ji rinkuosi juos
Nors teko patirti daug skausmo ir išgyvenimų. O kaip kitaip, kai tavo tėvai – stiprios asmenybės? Tačiau užgrūdintas charakteris vėliau padėjo Jelenai tiek „nemoteriškame chirurgės darbe“, tiek versle. Taip, ir asmeniniame gyvenime pravertė.
Pirmasis sovietinės „žuvėdros“ dukters vyras buvo lakūnas Igoris Majorovas. Jie susituokė prieš valdingosios Valentinos Tereškovos valią, todėl nuotaka net nepakvietė mamos į savo vestuves. Anot Majorovo, uošvė manė, kad jis yra savanaudis, nemylėjo Lenos, o tik bandė tokiu būdu įeiti į legendinę šeimą, ieškodamas naudos sau. Tačiau Igorio tėvas, tiesą sakant, taip pat nebuvo eilinis žmogus – jis vadovavo „Aeroflot“ atstovybei Švedijoje. O ir pats Igoris uždirbo daug pinigų. Todėl įsimylėjėliai pabėgo, susituokė ir slapstėsi nuomojamuose butuose. Net ir gimęs jų sūnus griežtai močiutei ilgą laiką nebuvo rodomas. Tačiau po vestuvių Igorio tėvas padovanojo jiems trijų kambarių butą Maskvos pietvakariuose.
1999 metais Jelena įsimylėjo kitą vyrą. Jos naujasis išrinktasis buvo Igorio kolega ir draugas – pilotas Andrejus Rodionovas. Tada moteris dirbo „Aeroflot“ medicinos centre ir dažnai susitikdavo su Andrejumi, kuris ateidavo pas ją. Jelena pamilo pilotą, todėl pateikė skyrybų prašymą ir netrukus ištekėjo už Rodionovo. Šioje santuokoje ji pagimdė antrą sūnų. (Pagal gandus, pirmasis Jelenos vyras ir pirmoji Andrejaus žmona taip pat po kiek laiko susituokė. Tiesa, iš pradžių jie kalbėjo apie skubotą savo romaną, o paskui kažkaip nepastebimai įsimylėjo… Tikra Santa Barbara!)
Kalbant apie karjerą, Tereškovos duktė po mokyklos įstojo į medicinos mokyklą, studijavo, dirbo chirurge Centriniame traumatologijos ir ortopedijos institute. Vėliau pasikeitė jos veiklos sritis, farmacijos verslas tapo prioritetu. Jelena tapo kompanijos „Pharmservice LLC“ bendrasavininke, reklamavo prekių ženklus „Bifidumbacterin Forte“, „Probifor“, „Florin Forte“ ir kt. (Jos įmonė net nusipirko garsųjį „Bifidok“).
O dabar 57 metų Jelena su vyru įsigijo butą nedideliame Bergamo miesto daugiabutyje – toks vietiniais standartais labai kuklus būstas kainuoja apie 250 tūkstančių eurų. Žinoma, tai prabanga kad ir verslininkei.
Taip pat kalbama, kad Tereškovos duktė turi nuosavą būstą Liuksemburge, kainuojantį 700 tūkstančių eurų ir butą Lietuvoje, Palangoje už 125 tūkstančius eurų.
Tačiau moteris daug labiau domina kitas klausimas – kaip jai pavyko suvilioti gana gražius vyrus? Pasak gandų, būtent Jelenos iniciatyva jie tapo jos išrinktaisiais. Kitaip tariant, jiems beliko tik noriai sutiko su jos pasirinkimu. Ar tikrai stiprios valios, kieto charakterio moteris yra tai, ko reikia vyrams? O gal tai vis dar nuo sovietinių laikų besitęsiantis neprieinamos, unikalios, nežemiškos, kosminės merginos šydas?..
Ru.wikipedia.org nuotraukos