Merginos, neužsiliūliuokite jau per pirmą pasimatymą! Įjunkite kritinį mąstymą, įsiklausykite į proto balsą ir savo intuiciją, kad nepatektumėte į eilinio nevykėlio ir pasitikėjimo neverto melagio pinkles!

Tie, kurie kada nors įsimylėjo, puikiai žino, kaip sunku paaiškinti, kodėl mums patiko konkretus žmogus. Vis dėlto psichologai nuolat atlieka tyrimus, bandydami suprasti šio jausmo prigimtį.

Studijuodami įsimylėjimą psichologijos požiūriu, ekspertai išsiaiškino keletą įdomių faktų. Kai kurie įprasti mitai apie tai, kodėl mes traukiame kitus žmones, buvo paneigti, o kiti, priešingai, pasirodė esanti gryna tiesa. Taigi, pateiksime įdomiausias priežastis, kaip vyrai įsimyli moteris.

 

Vyrams nepaprastai patinka spinduliuojanti laime ir besišypsanti moteris

2014 metais buvo atliktas eksperimentas, patvirtinantis plačiai paplitusį įsitikinimą, kad vyrus traukia „sunkiai pasiekiamos“ moterys. Greitų pasimatymų metu stiprioji lytis parodė daug didesnį susidomėjimą tomis, kurios parodė visišką abejingumą atsakydamos į klausimus. Tačiau, anot tyrėjų, šios išvados nėra universalios ir turi savo išlygų.

Be to, tyrėjai išsiaiškino, kad vyrai nori  ypač jausti ryšį su moterimi – eksperimento kontekste tai reiškė, kad jie patys pasirinko tokią moterį savo partnere. Tai yra, šio pasirinkimo niekas neprimetė.

Tačiau tyrėjai padarė dar vieną netikėtą išvadą: nepaisant to, kad vyrams patraukliausios pasirodė atsainios ir šaltos moterys, būtent jos mažiausiai patiko stipriosios lyties atstovams. Meilė iš tiesų yra labai painus ir keistas dalykas.

Užtat kai moteris spinduliuoja laime ir šypsosi, vyrams tai nepaprastai patinka. Bet priešingu atveju tokia schema neveikia.

2011 metais mokslininkai nusprendė atlikti plataus masto tyrimą, kuriame dalyvavo daugiau nei tūkstantis žmonių. Visiems tiriamiesiems buvo parodytos priešingos lyties atstovų nuotraukos ir paprašyta įvertinti šių žmonių patrauklumo laipsnį. Vyrai aukščiausius įvertinimus skyrė toms moterims, kurios atrodė laimingos, o žemiausiai – įžūliai. Moterų nuomonė apie partnerių patrauklumą pasirodė visiškai priešinga: išdidūs vyrai užkariavo jų širdis, tačiau laimingi ir besišypsantys vyrai visiškai nesužavėjo.

 

Kiekvienas iš mūsų turi „savo tipo“ partnerį

Ieškote savo meilės?  Anot tyrėjų, tai labai paprasta – būkite atviri ir nevaržykite savęs judesiais.

Kitaip tariant, naudokite ryškius gestus ir išraiškingą kūno laikyseną. Mokslininkai stebėjo, kaip žmonės elgėsi per greitus pasimatymus ir padarė išvadą, kad tie, kurie aktyviai gestikuliavo, buvo dvigubai sėkmingesni nei tie, kurie sėdėjo susikaustę.

Tai patvirtino kitas eksperimentas. Tie patys žmonės buvo nufotografuoti du kartus: pirmajame kadre buvo užfiksuota kiekvieno sukaustyta poza, o antrame jų paprašė atsipalaiduoti ir būti kuo atviresniais. Tada šios nuotraukos buvo įkeltos į greito pasimatymo duomenų bazę. Įdomu tai, kad žmogaus kaip visumos suvokimas, net ir nuotraukoje, keitėsi priklausomai nuo jo laikysenos. Nuotraukose, kuriose žmonės pasitiki savimi ir  sėdi atviromis pozomis, sulaukė daugiau pasiūlymų  susipažinti nei tie, kurie atrodė susikaustę.

Kai kurie mano, kad kiekvienas iš mūsų turi „savo tipo“ partnerį. Moterys yra linkusios pasikliauti šia teorija. Tik čia yra keletas niuansų.

Taigi, pavyzdžiui, pagal to paties 2011 metais  atlikto tyrimo rezultatus, kurį aptarėme aukščiau, moterys ir vyrai sutarė, kad priešingos lyties žmonių, kurie kažkuo panašūs į ankstesnius turėtus partnerius, veidai jiems atrodo patrauklesni nei kiti.

Santykių pradžia ir plėtra labai priklauso nuo partnerių reakcijos vienas į kitą ir „prašymų atkreipti dėmesį“ – prie tokios išvados priėjo psichologas Johnas Gottmanas, 40 metų tyrinėjęs porų santykius. Įsivaizduokite situaciją: žmona, mėgstanti ornitologiją, už lango pastebi gražų paukštį su spalvingomis plunksnomis. Ji žavisi šiuo mažu stebuklu, stengdamasi geriau pamatyti spalvas ir atspėti veislę. Ji kviečia savo vyrą, esantį šalia, pažiūrėti į šį paukštį. Kaip jis į tai reaguos? Yra daugybė variantų. Vyras gali nepaisyti žmonos žodžių arba abejingai linkčioti, neatitraukdamas akių nuo ryto žinių per televizorių. Arba, pavyzdžiui, jis tikrai gali atkreipti dėmesį į paukštį, kuris jo moteriai taip patiko, pasidalindamas savo entuziazmu. Nesunku atspėti, kuri partnerio reakcija tokioje situacijoje suartins porą, o kuri atitolins sutuoktinius.

 

Paneigtas įsišaknijęs stereotipas, jog traukia priešybės

Emily Esfahani Smith, knygų apie psichologiją autorė, įsitikinusi, kad šių (net ir mažų) reakcijų poveikis santykiams yra tikrai milžiniškas. Savo išvadose ji remiasi Johno Gottmano tyrimų rezultatais. Keletą metų ji stebėjo poras ir analizavo tokios reakcijos poveikį santykiams. Toms poroms, kurios išsiskyrė praėjus 6 metams po vedybų, partneriai į „prašymus atkreipti dėmesį“ atsakė tik 33 proc. Porose, kurios ir toliau gyveno kartu, šis skaičius siekė 87 proc.

Mokslininkų dešimtmečiais atlikti tyrimai visiškai įrodė, kad jau įsišaknijęs stereotipas, jog „traukia priešybės“, yra visiška nesąmonė. „Dažniausiai partneriai, kurie yra panašūs daugeliu atžvilgių, pavyzdžiui, asmenybės tipu, puikiai sutaria. Tai suteikia galimybę lengviau suprasti vienas kitą gyvenant kartu“, – sako tyrimo autorius Gianas Gonzaga.

Masačiusetso universiteto psichologė Joan Kellerman atliko tokį eksperimentą: 72 vienas kito nepažįstantys vyresniųjų klasių mokiniai susiskirstė poromis ir dvi minutes žiūrėjo vienas kitam į akis. „Vėliau jie sakė, kad per tą laiką juos labiau traukė priešais esantis asmuo, – teigė psichologė. – Tai rodo, kad užsitęsęs akių kontaktas gali jus susieti su kuo nors ir patirti jausmus žmogui, kurį matote pirmą kartą gyvenime “.

 

Kūno kvapas po dušo laikomas tobulu

Kalifornijos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad moterims, kurioms yra ovuliacija, imponuoja marškinėlių kvapas, kurį dėvi vyrai, turintys aukštą testosterono lygį. Tai visiškai paaiškinama dauginimosi instinktais: toks kvapas mus traukia, nes jei stipriosios lyties atstovams gaminasi didelis kiekis vyriškojo hormono, tai rodo gerą genetiką.

Vyrams taip pat svarbu, kaip kvepia jų partnerė, tik jiems labiau patinka tie kvapai, kurie dera su moterimi. Kitaip tariant, kūno kvapas po dušo laikomas tobulu, o kvepalai turėtų tik švelniai papildyti šį malonų, gryną ir natūralų kvapą.

Sant Andrewo universiteto psichologas Davidas Perretas ir jo kolegos pastebėjo, kad mus labiau traukia partneriai, kurių akių ir plaukų spalva yra tokia pati kaip ir mūsų tėvų. Mums patinkančių žmonių amžius taip pat dažnai įsišaknijęs mūsų vaikystėje. Suaugę mes įsimylime to paties amžiaus žmones, kaip ir mūsų aplinkoje buvę vaikai.

„Mes nustatėme, kad moteris, kurių tėvai gimimo metu buvo daugiau nei 30 metų, jaunimas traukia daug mažiau nei subrendę vyrai“, – padarė išvadą tyrimo autoriai.

Tuo tarpu vyrai pirmenybę  teikė tam moterų amžiui, kuris atitiko jų pačių motinos amžių, bet ne  tėvo amžių. Ir tai buvo svarbu tik ilgalaikiuose rimtuose santykiuose.

1996 metais buvo atliktas eksperimentas, kurio metu visiems dalyviams buvo pateiktas jų fizinio patrauklumo įvertinimas, o tada kiekviena pora buvo pasirinkta atsitiktinai. Tada visų dalyvių buvo paklausta, ar jie patenkinti pasimatymų eiga. Paaiškėjo, kad žmonės, turintys aukštą patrauklumo reitingą, vertindavo griežčiau ir kruopščiau partnerį, net jei jis turėjo tą patį reitingą. Įdomu tai, kad kuo labiau jie rinkosi, tuo mažiau buvo patenkinti tuo, ką galvojo pasirinkti.

Bet tai galioja tik labai patraukliems žmonėms. Daugumai iš mūsų vis dar svarbiau, kad mes ir mūsų partneris būtų vienodai gražūs. Anot tyrėjų, jei jūs atrodote toks pat arba šiek tiek mažiau patrauklus nei  partneris, tada tokia pora, tikėtina, palaikys ilgalaikius ir tvirtus santykius.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą