
Neseniai vyras, vardu Andrius, paprašė mano konsultacijos ir pasidalijo savo liūdna santykių istorija. Andrius prieš dvejus metus susipažino su mergina, vardu Viktorija, kuri jau per pirmąjį pasimatymą sakė, kad pasisako už nuoširdžius santykius be manipuliacijų. Andriui tai labai patiko, nes praeityje jis buvo du kartus „sudegęs“.
Viktorijos skundai kaskart vis dažnėjo
Su pirmąja mergina jis gyveno ketverius metus jos bute: jį remontavo, pirko įrangą, baldus. Tačiau galiausiai jo mergina pasakė Andriui, kad ji jo nebemyli, ir išsiuntė jį su daiktais. Vyras negyveno su savo antrąja mergina, jie tiesiog susitikinėjo. Mergina aptarinėjo su juo ateities planus, pirmoji jam paskambino, parašė. Tačiau paaiškėjo, kad tuo pat metu už jo nugaros ji bendravo su buvusiuoju, pas kurį galiausiai grįžo.
Todėl pradėjęs bendrauti su Viktorija, Andrius nuoširdžiai pasakė: jam svarbu, kad vyras ir moteris vertintų vienas kitą asmeniniu lygmeniu ir niekuo neapgautų. Jis daug laiko praleisdavo su Viktorija, dovanodavo jai dovanas, sakydavo komplimentus. Ir, atrodo, jie puikiai dera. Tačiau praėjus mėnesiui nuo santykių pradžios, nuskambėjo pirmasis nerimą keliantis pavojaus signalas.
Mergina Andriui pasakė, kad jai nepatinka, jog jis jos nepasiima prieš pasimatymą ir ji turi atvykti į susitikimo vietą viešuoju transportu. Nors buvęs, kuris ją labai mylėjo ir ja rūpinosi, visada atvažiuodavo jos pasiimti savo automobiliu. O jei negalėdavo to padaryti, sumokėdavo už taksi. Andrius išklausė savo išrinktosios žodžius ir pradėjo ją pasiimti prieš pasimatymą.
Kitas pavojaus signalas suskambėjo po mėnesio. Tuo metu, kai Viktorija turėjo problemų, ji pradėjo grubiai bendrauti su Andriumi. Jis buvo gana tiesmukiškas žmogus, todėl jai atsakė šiurkščiai. Nes jį papiktino tai, kad ji nei iš šio, nei iš to su juo pradėjo bendrauti nemandagiai. Tačiau mergina įsižeidė ir nustojo su juo bendrauti.
Kitą dieną po kivirčo Andrius bandė susitaikyti, tačiau Viktorija apkaltino jį nesugebėjimu jos palaikyti sunkią akimirką. Šiaip ne taip Andriui pavyko pagerinti santykius ir jų bendravimas grįžo į ankstesnes vėžes. Vyras vis labiau prisirišo prie savo merginos, todėl ateityje stengėsi situacijos neeskaluoti.
Tačiau Viktorijos skundai kaskart vis dažnėjo ir stiprėjo. Kai Andrius bandė su ja ginčytis, visa tai sukėlė dar vieną jos skandalą. Andrius nustebo: ji jam pasakė, kad manipuliavimas santykiais yra nepriimtinas, tačiau tuo pat metu ji manipuliavo.
Vyro pasipiktinimas pasiekė viršūnę tą akimirką, kai Viktorija apkaltino jį gimtadienio proga nepadovanojus jai gėlių, o tik dovaną. Tai buvo paskutinis lašas Andriui, ir jis nusprendė išsiskirti.
O kuo mane patraukė ši istorija, kurių kasdien sulaukiu kelias dešimtis?
Mane užkabino tai, kad Viktorija naudojo populiariausią moterų testą, kurio dauguma vyrų neišlaiko. Šis testas yra ne kas kita, kaip vyro silpnumo patikrinimas, naudojant manipuliavimą kaltės jausmu ar devalvacija.
Tai nutinka tada, kai mergina neįvertina vyro nuopelnų, laimėjimų ir investicijų svarbos. Taip pat neįvertina savęs svarbos. Tarkime, jūs ką nors pasakote moteriai, o ji be jokių argumentų atsako: „Visa tai nesąmonė“. Dėl to, žinoma, labai pikta. Arba papasakosite jai apie kai kuriuos savo pomėgius, pavyzdžiui, apie medžioklę. Į ką ji sako: „Niekada negalėčiau nušauti gyvo padaro“.
Dažnai pasitaiko ir dar moteriškesnė devalvacijos forma. Pavyzdžiui, mergina kivirčo metu bando suduoti vyrui, o jis, norėdamasi apsiginti, suduoda jai pirmiau. Dėl ko ji lieka su mėlyne. Ir tada ji pasako: „Tu ne vyras, nes panaudojai jėgą prieš mane“. Kartais net reikia iškviesti policiją.
Mergina taip pat gali jus nuvertinti sakydama, kad jūs per mažai dedate pastangų į santykius, nemylite jos, negirdite, nesuprantate. Visą laiką praleidžiate su draugais, bet ne su ja. Jūs nevykdote jos prašymų. Ir taip toliau. Dėl to pradedate suprasti: mergina nevertina jūsų ir to, ką dėl jos darote.
Visada stengiasi parodyti save iš geriausios pusės
Negana to, mergina stengiasi, kad jūs jaustumėtės dėl ko nors kaltas. Net jei nepadarėte nieko blogo. Tai gali būti direktyvinis kaltės primetimas. Kai mergina tiksliai pasako, ką padarėte ne taip.
Tarkime: „Tu man retai dovanoji gėlių ir dovanų“, „Šalia tavęs nesijaučiu moterimi“, „Pasiilgau romantikos“ ir panašiai. Tai gali būti ir lyginimas su kitais vyrais. Pavyzdžiui, „Mano tėtis yra tikras vyras, jis niekada neįžeidė mano mamos“. Be to, mergina gali įsižeisti, verkti, nekreipti dėmesio į jus ir taip tik padidins įtampą santykiuose. Ypač sunku situacijoje, kai iš tikrųjų vyras jaučiasi kaltas. Taip, ne visos merginos tokios, bet, deja, nuolat tenka susidurti su tokia manipuliacija dirbant su savo klientais.
Nors Andriaus pasakojime yra per daug dramatizavimo, tačiau jo klaidas galima aiškiai įvertinti.
Pradėkime nuo to, kad turime nepamiršti įtraukti kritinio mąstymo ir neimti visų žodžių į galvą. Beveik kiekviena mergina sako, kad yra prieš bet kokį manipuliavimą. Aš pati nuoširdžiai tikiu, kad santykiai negali būti kuriami ant manipuliavimo pamatų. Bet, deja, vienaip ar kitaip, kiekvienas žmogus santykiuose naudoja manipuliacijas.
Tačiau santykių pradžioje mergina visada stengiasi parodyti save iš geriausios pusės. Ji sako gražias ir apgailėtinas frazes apie nuoširdumą ir pasitikėjimą. Tačiau tuo pat metu ji pradeda
taikyti silpnumo testą vyro atžvilgiu, naudodama kaltės jausmą ir nuvertėjimą santykiuose. Juk taip galima atbaidyti bet kurį vyrą. Ir, pavyzdžiui, Viktorija iš pradžių su Andriumi bendravo labai gražiai ir tvirtino, kad nepakęs manipuliacijų santykiuose. Tačiau kai pajuto susidomėjimą iš Andriaus pusės, tada ji atliko pirmąjį silpnumo testą. Ir ji pradėjo kaltinti Andrių, kad nepadovanojo jai gėlių. Ar dar dėl ko nors. Ji taip pat nuvertino jį lygindama su savo buvusiuoju, kuris visada tai darė, ir pridūrė: „Jis mane mylėjo, todėl jam nereikėjo nieko aiškinti“. Andrius pasidavė, o Viktorija suprato, kad ši manipuliacija santykiuose su juo veikia.
Be to, tai nebuvo kažkoks netikėtas ėjimas. Mergina tiesiog parodė savo tikrąją esmę. Ir Andrius pasidavė. Ir ši nereikšminga akimirka tapo jų santykių pabaigos pradžia.
Nesakau, kad reikia būti „kvaila avele“. O jei, pavyzdžiui, lauke lyja ar mergina nesijaučia gerai, jos pasiimti nereikia? Svarbu neleisti, kad santykiuose būtų manipuliuojama ir jie nuvertinami. Visų pirma, lyginant su buvusiais.
Pamažu Andrius, kaip „tikras vyras“, pradėjo vis labiau nusileisti Viktorijai. Kai ji supyko, jis pirmasis puolė susitaikyti. Ir ištvėrė mylimosios kaltinimus. Žinoma, jo nepasitenkinimas santykiais kaupėsi, kas galiausiai privedė prie išsiskyrimo.
Visų pirma reikėjo išsiaiškinti tokio impulsyvaus jos elgesio priežastis. O gal jis praleido momentą, kai santykiuose reikėjo elgtis daug griežčiau.
Dominuoja trys vyriškos reakcijos
Ir jei pažvelgtumėte į šią problemą globaliau, šiame populiariame tarp moterų teste dominuoja trys vyriškos reakcijos, kai įsijungia kaltės ir devalvacijos jausmai.
Pirma
Vyras nesąmoningai pasiduoda savo merginai: atsiprašo jos (gal visai ir be reikalo) ir daro tai, ko ji nori. Tai yra, jis elgiasi kaip koks pavaldinys, kuriam viršininkas priekaištavo.
Antra
Atsiranda agresija ir pakelia skandalą. Tačiau kai moteris emociškai išmuša jį iš pusiausvyros, jis kaip mat tampa silpnas, nes nevaldo savo emocijų. Tai reiškia, kad jis taip pat neišlaikė testo.
Trečia
Vyras bando jai kažką logiškai perteikti, ypač kai mergina jį kažkuo kaltina. Bet jei vyras vaizduoja diplomatą, o mergina svaidosi į jį purvais, jam bus sunku ištverti kaltinimus . Todėl vienu metu gali palūžti ir taip pat atsidurti silpnoje padėtyje. Kaip jau spėjote, testo neišlaikėte.
Be to, kai moteris geriau pažįsta savo vyrą ir supranta, kad kaltės jausmo ir nuvertėjimo pagalba jis gali būti nustumtas į „šešėlį“, tada ateityje ji gali pritaikyti labai įprastą trijų etapų manipuliaciją.
Pirmajame etape moteris randa būdą, kaip jį išprovokuoti arba prisirišti. Juo labiau, kai jis pasako kažką ne taip. Tai yra, jis padarė kažką ne taip, kažkokiu būdu ją įžeidė. Apskritai tai ją „užveda“.
Moterys kaltina ir nuvertina vyrus
Žinau net daug istorijų, kai moteris po išsiskyrimo sugebėjo apkaltinti savo buvusįjį, kad bendravo su kitomis ir ne nebandė jos susigrąžinti.
Antrasis etapas – ji kaltina vyrą dėl jo blogo poelgio ir laukia jo atsiprašymo. Jos užduotis labai sustiprinti jo kaltės jausmą, pridedant dramos ašarų ar net isterijos pavidalu.
Ir trečias etapas. Vyrui atsiprašius, jis tuo pačiu daro nuolaidų merginai ar moteriai. Kitaip tariant, jis daro tai, ką ji nori. Tada ateityje vėl bus galima taikyti manipuliaciją ir iš to išpešti dividendus.
Tačiau, ar kada nors susimąstėte: kodėl moterys kaltina ir nuvertina vyrus?
Reikalas tas, kad kiekviena moteris turi savo realybę, jai patogią, ir ji bando vyrą priderinti prie šios realybės. Kai vyras daro tai, kas merginai/moteriai nepatinka, arba ji išgirsta tai, kas jai nepatinka, ji patiria diskomforto jausmą ir bando primesti jam savo žaidimo taisykles, paversdama jį patogiu jai vyru ar maloniu vaikinu.
Kodėl vyrams taip sunku atsispirti šiai manipuliacijai? Kodėl jie tyli, kai yra kaltinami ir nuvertinami? Tai nesunkiai paaiškinama – pagrindiniai jų koziriai yra jėga ir logika.
Taip pat nuo vaikystės buvo mokomi, kad jei esi kažkuo kaltas, tai reikia pasitaisyti. Jei mama bara, tai tu kaltas. O jei mergina verkia, vadinasi, ją reikia nuraminti, nes tu esi stipresnis. Jūs turite būti aukščiau už tai. Jei esate kalti, tada atsiprašykite. Jei esate nuvertinti, tai visais įmanomais būdais stenkitės parodyti savo jėgą ir svarbą. Pasitelkus jėgą ir logiką šiems poveikio instrumentams pavyks atsispirti šimtu procentų.
O išeitis tokioje situacijoje yra tik viena – nenukrypti nuo savo vidinių taisyklių santykiuose.
Jei mergina bando jus kaltinti ar nuvertinti, ramiai jai pasakykite, kad jūsų netenkina tokio formato bendravimas. Pasakykite, kad esate atviras dialogui, bet dialogui tarp dviejų vienas kitą gerbiančių suaugusiųjų. O kai kas nors bando ką nors kažkuo apkaltinti ar kaip nors pažeminti, tai jums yra nepriimtina manipuliacija.
O jei mergina bando vieną kartą išprovokuoti skandalą ir pažeminti jį, po to – antrą kartą, bet nieko neišeina, tada ji pajus jo stiprybę.
Be to, žinokite, kaip išlaikyti savo poziciją, net kai patiriate gana stiprų psichologinį spaudimą. Pavyzdžiui, jei mergina pirmą kartą jus išprovokavo, o kai nepasidavėte provokuojamas, ji pati pradėjo verkti arba jus ignoravo, tada, suprantama, nereikia jos atsiprašyti. Tai jos pasirinkimas, kaip elgtis santykiuose. Kitaip tariant. būkite atviras dialogui, bet tuo pačiu neleiskite manipuliuoti jumis.
Jei suprantate, kad kažkur suklydote ir, pavyzdžiui, nekreipėte į tai dėmesio, tuomet iš savo klaidų padarykite išvadas. Išmokite išgirsti savo merginą ir pasakykite jai: „Aš tave išklausiau. Bet ateityje, jei norėsi man pranešti, sakyk tai ramiai ir be kaltinimų“. O jei po kurio laiko mergina vėl bandys jus kaltinti, pasakykite: „Apie ką kalbėjome praėjusį kartą? Išmok ramiai perteikti savo mintis“. Taip, jei tikrai esi kažkuo kaltas, gali atsiprašyti, bet tik vieną kartą.
Viena svarbiausių moteriškų savybių – gebėjimas eiti į kompromisus
Be to, yra merginų, kurios nuolat kažkuo kaltina savo vyrą. Pavyzdžiui, lygindama savo partnerį su kitais vyrais, pasakodama, kokius nuostabius vaikinus ir vyrus turi jos draugės. Viktorija buvo viena iš tų merginų.
Ir kai ji palygino Andrių su buvusiuoju, jis turėjo atsakyti: „Man nepatinka, kai mane lygina su savo buvusiaisiais. Turbūt ir tau būtų nemalonu, jei sakyčiau, kad, pavyzdžiui, mano buvusi lovoje kažką padarė geriau nei tu. Ir tikriausiai būtum pasakiusi: „Tai ir eik pas savo buvusiąją“. O dabar klausimas: kokio atsakymo tikiesi iš manęs? Man nepriimtina, kai lygini su kitais vyrais“.
Žodžiu, kai mergina pradeda jumis manipuliuoti, jūsų užduotis yra parodyti jai, kaip ji gali su tavimi bendrauti ir kaip ne. Jei ji nenurimo ir nuolat provokuoja, tuomet rekomenduoju apie tai pagalvoti. Ar tai jūsų mergina?
Man asmeniškai viena svarbiausių moteriškų savybių yra gebėjimas eiti į kompromisus. O jei mergina sugeba tik kaltinti, santykių su ja užmegzti nepavyks. Taip jūsų bendravimas primins mūšio lauką.
Ir nereikia tikėti kitų patarimų, kurie sako, kad galima sutikti merginą, kuri santykiuose elgsis kaip angelas. Vienaip ar kitaip, bet ilgainiui ji supras, ką ji gali ir ko negali.
Ir jei mergina yra pasirengusi gerbti vaikiną ir jo ribas, jis gali sėkmingai su ja užmegzti santykius. Tačiau, jei ji nuolat manipuliuoja ir stumia į neviltį, su tokia mergina geriau neprasidėti.
Todėl artimą draugę rinkitės ne tik pagal išorinius duomenis, bet ir nepamirškite kitų dalykų -daug svarbesnių, nei vien išvaizda.
Tai ir buvo Andriaus klaida. Jis negalvojo savo galva ir laiku nenusistatė savo santykių su Viktorija ribų. Prieš tai jis padarė lygiai tokias pačias klaidas. Jis persikėlė gyventi į pirmos merginos butą, jį suremontavo, negalvodamas, kas bus toliau. Ir kad jis šiame bute yra niekas. Antroji jo mergina bendravo su buvusiuoju ir jis niekaip į tai nereagavo, tikėdamasis, kad problema išsispręs savaime.
Todėl nepavargstu kartoti – visada galvokite vienu žingsniu į priekį, o negyvenkite vien viltimis ir iliuzijomis.
psichologė Angelė Kazlauskienė