Nesąmoningai ar sąmoningai žmogus įsikala sau į galvą: „Jei per daug prisirišiu prie kito žmogaus ir būsiu atviras, jis gali mane įskaudinti ar net atstumti, palikti“. Todėl jis linkęs vengti artimų ir pasitikėjimo kupinų santykių. Archyvo nuotrauka

Žmonių santykiai yra evoliucijos rezultatas, labai graži ir glaustai apgalvota sistema. Santykio su visuomene kūrimas yra naudingas ir būtinas savirealizacijos, išgyvenimo ir dauginimosi įgūdis. Tačiau pirmiausiai harmonija su savimi yra sveikų santykių pagrindas, rašo psychologytoday.com.

 

Kita vertus, sveikas santykis su savimi byloja apie psichologinę ir emocinę brandą, savarankiškumą. Su savimi kontaktuojantis žmogus gali valdyti save ir savo emocijas. Jo asmeninė vertė nepajudinama, o tikslas aiškus ir pasiekiamas. Kontaktas su savimi suteikia galimybę suprasti savo poreikius ir aiškiai juos išdėstyti aplinkiniams.  Užmegztas bendravimas leidžia sukurti didžiulius santykių tinklus, įskaitant romantiškus santykius.

Bet ką daryti, jei nėra kontakto su savimi, o santykiai neužsimezga? Išsiaiškinkime.

Jūsų dėmesiui pagrindinės priežastys, kodėl žmogus vengia santykių?

 

1.Nėra jokio kontakto su savimi

Tai reiškia, kad žmogus gali būti sukūręs koaliciją su „didžiąja kankine“ motina prieš „blogą“ tėvą. Ir atvirkščiai. Dėl to žmogus bijo ar vengia užmegzti  „suaugusiųjų ir rimtus santykius“ ir juo labiau būti juose laimingas. Apskritai baimės nebūna be pagrindo, nes neišsprendus pagrindinių asmeninių poreikių, nėra galimybės prisiimti atsakomybę už save ir kitus.

2.Baimė būti atstumtam

Nesąmoningai ar sąmoningai žmogus įsikala sau į galvą: „Jei per daug prisirišiu prie kito žmogaus ir būsiu atviras, jis gali mane įskaudinti ar net atstumti, palikti“. Todėl jis linkęs vengti artimų ir pasitikėjimo kupinų santykių.

3.Baimė tapti „suaugusiuoju“

Kalbama apie daugybę problemų. Vienas garsiausių – Edipo kompleksas. Tėčio dukros ir mamos sūnūs bijo juos „išduoti“, pasirinkdami savo antrąsias puses. Psichologiškai jie turi partnerį motinos ar tėvo asmenyje ir negali jų palikti likimo valiai. Vėliau jie patiria daugybę seksualinių ir reprodukcinių problemų.

4.Stepheno Karpmano trikampis

Tai tokie socialiniai santykiai, kai kiekvienas iš dalyvių yra priklausomuose santykiuose, apgaubtas manipuliacijų, baimės ir skausmo. Žmogus santykius suvokia kaip kankinimą ar beviltiškumą, netikėjimą galimybe tapti laimingu. (Tironas, gelbėtojas, auka).

5.Psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta

Bet kokį smurtą patyręs žmogus išgyvena gilios neteisybės, skausmo ir agresijos jausmą. Dažnai jis nelaiko savęs vertu meilės.

Svarbu suprasti, kad minėtos priežastys yra tarpusavyje susijusios, o vienas simptomas gali būti kito pradžia. Pačiam žmogui iš to „užburto rato“ išeiti gali nepavykti, todėl svarbu kreiptis pagalbos į psichoterapeutą.

Santykių vengimas visada susijęs su tam tikra vidinių jėgų ir atramų nesėkme, tai yra priešprieša.

Kontrapriklausomybė – tai prieraišumo sutrikimas, kai žmogus bijo intymumo, bet tuo pačiu jam jo labai trūksta. Ir darys viską, kad laikytųsi per atstumą, neįsileistų to žmogaus į savo gyvenimą ir nepasitikėtų juo.

Pasekmės visada slegia. Bet ir pati giliausia trauma turi naudos: žmogus taip „gelbstisi“ iš baimės, galvodamas, kad gali būti dar blogiau.

Taigi, prieš išreikšdami save kaip laimingus, sėkmingus ar daug pasiekusius žmones, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus, kaip susidoroti su intymumo baime: nusistatykite ir supraskite savo poreikius. Jei pasirenkate būti vienišiais dėl santykių baimės, verta padirbėti su savimi. Pačioje vienatvėje nėra nieko baisaus, jei asmenybė kompensuojama kurioje nors kitoje gyvenimo srityje.

Patarimas: užduokite sau šiuos 3 klausimus ir nusistatykite atsakymą patys:

1.Kokia jums nauda vengiant santykių?

  1. Įsivaizduokite, kad ši problema išspręsta, kaip pasikeis jūsų gyvenimas?

3.Ką esate pasirengę daryti dabar, kad išspręstumėte intymumo baimę?

Kita vertus, svarbu apibrėžti, sustiprinti ar nutiesti savo asmenines ribas.

Asmeninės ribos yra psichologinis barjeras, suteikiantis pagrindinį saugumo jausmą. Kitaip tariant, niekas ir niekada negali sukelti jums nepatogumų, jei patys to neleisite.

Pasitikėjimas savimi ir pasauliu yra pasitikėjimo savimi pagrindas. Juk atvirumas, draugiškumas ir laisvė gimsta iš psichologiškai stipraus žmogaus, gebančio apginti savo ribas, žinančio, ko nori, vertinančio save ir aplinkinius. Viskas, kas jums trukdo, yra tik tai, kuo esate tikras arba įsitikinęs.

Viskas, kas atsitinka su žmogumi, visada yra tam tikras modelis ir tiesioginė koreliacija tarp jo mąstymo tipo ir reakcijos į stimulą lygio.

Tačiau be bendravimo ir santykių žmogus negalės gyventi visaverčio ir įvairaus gyvenimo, nes visa žmonijos kultūra remiasi abipusiu bendradarbiavimu.

Yra žmonių, kurie, užmezgę bendravimą tiek su aplinkiniais, tiek su visuomene, išmoko adekvačiai reaguoti į gyvenimą, draugiškai aplinkai reikšti emocijas, konstruktyviai reikšti savo mintis ir poreikius. Ir tie, kurie tiesiog susitaikė su „likimu“ ir nesistengia užmegzti santykių.

Tik jūsų baimės ir įsitikinimai skiria jus nuo laimės. Jas įveikus gyvenimas suteiks galimybę kurti jums reikalingų santykių kelius tiek su kitais, tiek su visu pasauliu!

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą