6 metų Danielius Bardenas su tėčiu

Prieš šešerius metus, gruodžio 14 diena, mažame Niutauno mieste JAV, kuriame beveik nebuvo nusikaltimų,  įvyko siaubinga tragedija. Adamas Piteris Lanza nužudė motiną, o po to atėjo į Sendi-Huko pradinę mokyklą ir nužudė 6 mokytojus bei dvidešimt 6-7 metų vaikus.

Nei vienas tėvas neturėtų išgyventi savo vaiko mirtį

2012 metais gruodžio 14 –osios šaltą ir tamsų rytą Markas Bardenas palydėjo savo vyresnįjį sūnų Jamesą iki mokyklos autobuso. Tamsoje jis išgirdo žingsnius.  Tai buvo  jo jauniausias, šešerių metų sūnus Danielius. „Jis buvo su pižama ir šlepetėmis. Ir aš pasakiau jam: „ Čia šalta! Ką tu darai?  O jis atsakė:„ Aš noriu taip pat palydėti savo brolį iki autobuso, apkabinti jį ir pasakyti, kad labai myliu jį“, – pilnomis ašarų akimis dalijosi prisiminimais Danielio tėvas.

Anot  šeimos galvos, istorija pasikartojo, kai į mokyklą susiruošė jo vyresnioji duktė Natalie. Tuomet atėjo jaunėlio eilė važiuoti į mokyklą. „ Mes su Danieliumi  apie kažką linksmai kalbėjomės ir juokiamės. Netrukus privažiavo mokyklos autobusas  ir sustojo prie jo, aš pabučiavau jį ir pasakiau, kad myliu. Tai buvo mūsų paskutinis rytas“, – braukdamas ašarą švelniai kalbėjo vyras.

Po kelių valandų į Marko telefoną atskriejo pranešimas apie sumaištį mokykloje, kurioje mokėsi jo jauniausias sūnus Danielius. Tėvas per daug nesijaudino, pagalvojo, kad ir vėl vyksta priešgaisrinės apsaugos treniruotės ar kas nors panašaus.  Tik po kurio laiko jis sužinojo, kad Sendi- Hoko pradinėje mokykloje, kurioje mokosi Danielius, buvo šaudoma. Nežinomas šaulys nužudė dvidešimt pirmaklasių ir 6 mokytojus.  Tarp žuvusiųjų buvo ir Danielius Bardenas.

„Jis buvo protingas, nuovokus berniukas, sugebantis užjausti ir suprasti kitus, – pasakojo tėvas apie Danielių. – „Prisimenu, jis atsargiai paimdavo į rankas šliaužiančius kirminėlius nuo šaligatvio ir paslėpdavo žolėje, kad saulė neiškepintų jų. Sūnelis visada prilaikydavo duris, įeinant kitiems žmonėms.“

„Pirmosiomis savaitėmis po tragedijos, mano žmona Jackie ir aš tiesiog alpome iš skausmo, raudojome ir verkėme. Mes šnabždėjome vienas kitam, kad nebepakelsime netekties, taip pat norime mirti“, – sakė Markas.

Bet tėvams į pagalbą atskubėjo jų vyresni vaikai  Jamesas ir Natalie, kurie  sutelkė šeimą ir padėjo visiems kartu išgyventi baisiausias dienas. Tada  ir gimė naujas tikslas – užtikrinti, kad ši tragedija nepasikartotų.

Daugumai tragedijų mokyklose galėtų būti užkirstas kelias

Jackie ir Markas Bardenai įsteigė visuomeninę organizaciją „Sandy Hook Promise“. Organizacijos tikslas – užkirsti kelią ar apriboti šaunamųjų ginklų pardavimams, susijusiems su nusikalstamumu, savižudybe ir atsitiktiniais šūviais ir kad nė vienam iš tėvų daugiau netektų išgyventi beprasmišką ir baisią savo vaiko mirtį.

Be Jackie ir Marko, į  organizacijos tarybą buvo įtraukti  ir Janas ir Nicole Hockley , kurių sūnus taip pat buvo nužudytas bei Billas Sherlachas, kuris prarado žmoną, mokyklos psichologę.

Didžiausią nerimą keliantis klausimas Markui, kaip jauni žmonės tampa žudikais.

„Jei mes galime vertinti žmogų pagal jo  neteisingą elgesį ir  veiksmus, tai kaip suprasti, kad žmogus yra blogas, jei nei iš šio, nei iš to iš karto nužudo 26 nekaltus žmones. Tai  yra blogio įsikūnijimas“, –  pasipiktinęs kalbėjo Markas.

Sendi – Hoko mokyklos pradinukus ir mokytojas iššaudė 20 metų Adamas Peteris Lanza. Jo klasės draugai tvirtino, kad vaikinas gerai mokėsi, yra protingas, bet kažkodėl vengė bendrauti ir neturėjo artimų draugų. Vėliau paaiškėjo, kad jis aktyviai domėjosi masinių žudynių istorijomis. Taip pat ir apie nužudymą Kolumbijos vidurinėje mokykloje 1999 metais. Bet kodėl Adamas Lanza užpuolė Sendi-Hoko mokyklą, taip ir liko nežinoma iki šiol.

„Esu įsitikinęs, kad tai, kas įvyko Sendi-Hoko mokykloje šaltą gruodžio rytą, buvo daugelio metų blogų pasirinkimų, aplaidumo ir tokių nerimą keliančių ženklų, kaip socialinė atskirtis ir aistros dėl masinio smurto, kuris nebuvo laiku pastebėtos, atomazga“, – tvirtino Markas.

Jo įsitikinimu, daugumai tragedijų mokyklose galėjo būti užkirstas kelias.

Mat  išsiaiškinęs, kad 80 proc. paauglių, kurie planavo žudynes mokykloje, pasakojo apie savo planus nusikaltimo išvakarėse. Be to, apskritai pernelyg didelis susidomėjimas šaunamaisiais ginklais tarp paauglių, kuriuos išprovokuoja ir agresyvus elgesys. Svarbiausia, daugelis keliančių grėsmę aplinkiniams paauglių patyrė patyčias ir seksualinį priekabiavimą.

Marko Bardeno įkurta visuomeninė organizacija „Sandy Hook Promise“ išleido atmintines, skirtas pirmiausiai moksleiviams ir mokytojams, kaip užkirsti kelią šaudymams mokyklose.

„Jei mes imsime pavieniui aiškintis, kas yra blogas, o kas ne – tai geriau tikrai nebus.  Daug svarbiau sutelkti dėmesį į tai, kas vyksta aplink, mokyti mokinius –  mokyklos „akis ir ausis“ pastebėti įspėjamuosius ženklus ir užkirsti kelią tragedijai “, – sakė Markas.

Pastebi šaulį, kai jau būna per vėlu

Dabar pagal „Sandy Hook Promise“ parengtą programą mokomi vaikai ir pedagogai visoje šalyje. Nuo 2014 metų organizacijos surengtose paskaitose dalyvavo daugiau kaip 5,5 mln. žmonių 50 valstijose. Markas sako, kad daugumoje mokyklų, pedagogams parodžius didesnę iniciatyvą, galima sumažinti patyčias ir priekabiavimus beveik iki minimumo.

Kaip bebūtų gaila, bet nepaisant geriausių Sendi-Hoko mokykloje besimokančių tėvų pastangų, šaudymai mokyklose iki šiol nėra reti. 2018 – ieji buvo rekordiniai metai, nes Jungtinėse Valstijose įregistruota net 94  šaudymo atvejai mokyklose. Prieš tai aukščiausias lygis buvo užfiksuotas 2006 metais – 59 atvejai.

Kiekvieną kartą, kai įvyksta nauja tragedija, Markas liūdi. „Aš jaučiuosi nugalėtas. Aš jaučiu, kad pavedžiau tuos žmones, kurie manimi tiki. Juk iš visų stengiuosi daryti gerą savo sūnaus atminimui, bet vis patiriu nesėkmę“, – nusiminęs kalbėjo vyras.

Kiekvienais metais  organizacija „Sandy Hook Promise“ kuria trumpučius socialinius įrašus apie tragedijos požymius mokykloje. Vaizdo įrašas „Point Of View“ („Požiūrio taškas“)  buvo paskelbtas  tragedijos Sendi-Hoko mokykloje šeštosios sukakties išvakarėse.

Vaizdo įraše rodoma įprasta mokykla, kurioje mokytojai ir mokiniai nepastebi būsimos tragedijos požymių. Pagrindinio personažo nemėgsta kiti ir iš jo tyčiojasi, todėl ginklo plakatas jau kabo jo vidinėje spintelės pusėje. Išankstiniame rinkimų plakate mokykloje parašytas žodis „Numirėlis“, o viena mergaičių skaito pranešimą „Rytoj jūs labai pasigailėsite“ , kuris išplatinamas socialiniuose tinkluose. Besibaigiant vaizdo įrašui, pagrindinis personažas įsiveržia į salę su ginklu ir rėkia: „Pažiūrėkit į mane!“.

Vaizdo įrašo pabaigoje parašyta: „Dauguma žmonių pastebi šaulį, kai jau tampa per vėlu. Jūs galite sustabdyti šaudymą, kuris įvyks rytoj, jei pamatysite įspėjamuosius ženklus šiandien“.

„Atrodo aiškiai pastebimi įspėjamieji ženklai, bet aplinkiniai kažkodėl nepajėgia jų suprasti. Vaizdo įrašo idėja ta, kad visa tai galima išvengti, tik reikia bent truputį būti vienas kitam labiau dėmesingesniems ir atidesniems. Ir  tada galite tapti tuo žmogumi, kuris užkirs kelią tragedijai “, – sakė Markas.

parengta pagal  NBC, WBUR, ABC News, Fatherly

Nuotr. Facebook, Twitter

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą