1989 metais lapkričio 24 d. 18-metė Mandy Stavik išėjo pabėgioti su savo šunimi, vardu Kira. Paprastai jiedu eidavo įprastu maršrutu gatve, kurioje gyveno Mandy, link Nuksako upės, o paskui bėgdavo atgal. "YouTube" stopkadras

Karštą 2013 metų birželio dieną dvi jaunos moterys, keliaudamos į vandens parką Billinghamo mieste, Vašingtone, nusprendė  pradžiuginti savo vaikus. Kol berniukai ir mergaitės žaidė vandenyje, Heather Backstrom ir Merrily Anderson kalbėjosi apie savo šeimos problemas. Staiga jų pokalbis pakrypo apie neišnarpliotą vienos merginos žūties atvejį, apie kurį prieš 30 metų rašė visa žiniasklaida, rašo „The Independent“.

 

Motina  iš karto leidosi į   dingusios dukters paieškas

Paslaptinga mirtis ištiko mažą miestelį, kuriame gimė abi moterys. Tuomet upėje buvo rastas Mandy Stavik kūnas, tačiau policija kaltininko taip ir nerado. Staiga Heather pasakė: „Manau, kad žinau, kas ją išsiuntė į kitą pasaulį“, o Merrily pridūrė: „Aš taip pat“.

1989 metais lapkričio 24 d. 18-metė Mandy Stavik išėjo pabėgioti su savo šunimi, vardu Kira. Paprastai jiedu eidavo įprastu maršrutu gatve, kurioje gyveno Mandy, link Nuksako upės, o paskui bėgdavo atgal. Dažniausiai juos lydėdavo mama, tačiau tą dieną jai prisijungti nepavyko. Po kiek laiko Kira grįžo viena, be šeimininkės, prie Stavikų namų slenksčio. Motina  iš karto leidosi į   dingusios dukters paieškas. Be to, dingusios merginos motina Mary Stavik paskambino savo draugams ir vyrui, su kuriuo tuo metu susitikinėjo. Tačiau niekas nežinojo, kur galėjo būti Mandy.

Mary Stavik ištyrė tą patį bėgimo maršrutą, bet nerado nieko, kas galėtų paaiškinti situaciją. Ji galiausiai surinko bendrojo pagalbos telefono numerį 911 ir pranešė, kad Mandy dingo.

Apklausus vietos gyventojus, policijai pavyko rasti du liudininkus, kurie matė, kaip Mandy ir Kira grįžta atgal. O kas galėjo nutikti merginai vos už kelių žingsnių nuo jos namų, liko paslaptis.

Po trijų dienų Mandy kūnas buvo rastas sekliame Nuksako vandenyje. Pirmosios apžiūros metu paaiškėjo, kad mirtis įvyko nenatūraliai. Trūko drabužių, mergina buvo tik su kojinėmis ir sportbačiais, įrodančiais akivaizdų nusikaltimo pobūdį. Atlikus skrodimą, visi spėjimai pasitvirtino.

Mandy buvo sumušta į galvą, smurtaujama, o paskui įmesta į vandenį, kur ji ir nuskendo.

1989 metais DNR technologija dar buvo kuriama, tačiau ekspertams pavyko gauti DNR mėginį iš merginos kūno. Palyginimas su ribota nusikaltėlių duomenų baze rezultatų nedavė. Policija pakvietė vietos vyrus savanoriškai duoti mėginius analizei. Atsiliepė tik 30 žmonių, bet tai nieko nedavė. Bėgant laikui byla buvo priskirta prie neišspręstų ir padėta ant archyvo lentynų.

2009 metais, atliekant vadinamųjų „beviltiškų bylų“ peržiūrą, detektyvui Kevinui Bowhey buvo pavesta atlikti naują rastos DNR palyginimą su vyrų, gyvenusių Akmoje prieš 20 metų, mėginiais. Kai jaunos mamos Backstrom ir Anderson 2013 metų birželį kreipėsi į detektyvą, jis vis dar dirbo šį darbą. Šių dviejų moterų versija įtariamųjų ratą akimirksniu susiaurino iki vieno asmens.

Buvo kalbama apie Timothy Bassą, kuris buvo Stavikų šeimos kaimynas ir mokėsi vienoje mokykloje su Mandy.  Jos mirties metu jam buvo 22 metai. Tačiau nei Timas, nei jo tėvas Budas, nei netoliese gyvenęs jaunesnysis brolis Tomas niekada nebuvo policijos laikomi įtariamaisiais, nors ir nepateikė savo mėginių analizei. Abi moterys tvirtino, kad per tuos metus jas agresyviai persekiojo Timothy Bassas, ir įtarė, kad  ir Mandy galėjo susidurti su ta pačia problema.

Patikrinus paaiškėjo, kad praėjus vos pusantro mėnesio nuo nusikaltimo, Timas Bassas vedė ir išsikėlė gyventi į kitą vietovę. Su žmona užaugino tris vaikus. Timas dirbo vietinėje pristatymo kepykloje. Kai pas jį užsuko policija ir uždavė klausimų apie Mandy Stavik, vyras teigė neprisimenantis jos vardo. Tokia reakcija buvo keista, turint omenyje siaubingo nusikaltimo sukeltą rezonansą. Bassas taip pat atsisakė pateikti savo DNR palyginimui, teigdamas, kad nepasitiki detektyvais, nes baiminosi, kad jie bandys jam „prikabinti“ šį nusikaltimą. O jo žmona pasakė, kad Mandy Stavik mirties dieną jis buvo šalia jos.

 

Neigė dalyvavęs nusikaltime, bet tyrėjai jo žodžiais nepatikėjo

Nepaisant to, Timas Bassas tapo pagrindiniu įtariamuoju. Vienintelė problema buvo įrodymai.

Kepyklos, kurioje dirbo Timas, vadovė Kim Wagner apie keistą Basso elgesį pranešė policijai. Mat jis visada mūvėjo pirštines, kai liesdavo tam tikrus daiktus ir nuolat rinkdavo šiukšles. Kai detektyvai paprašė Wagner kokio nors  daikto su Basso atspaudais, ji iš pradžių atsisakė. Tačiau sužinojusi, kad kalbama apie įtarimą dėl žiauraus nužudymo, moteris vis dėlto sutiko jiems padėti. Prireikė trijų mėnesių, kol Kim Wagner sulaukė, kol Bassas suklys. Vieną dieną jis atsikimšo kolos butelį, supylė ją į plastikinį puodelį, išgėrė ir išmetė į šiukšliadėžę.

Nusikaltimo vietoje rastus mėginius palyginus su Basso DNR , patvirtino, kad jie tiksliai atitinka.   Dėl to, 2017 metų pabaigoje, praėjus 28 metams po nusikaltimo, Timothy buvo suimtas. Mary Stavik, kuri netikėjo, kad byla kada nors bus išnagrinėta, apie jo suėmimą sužinojo per savo 81-ąjį gimtadienį. Per apklausą Bassas tvirtino, kad jo dalelės merginos kūne buvo rastos dėl slapto jų intymaus suartėjimo. Tačiau jis neigė dalyvavęs nusikaltime ir pareiškė nežinantis, kas galėjo įvykdyti šį baisų poelgį. Natūralu, kad detektyvai jo žodžiais nepatikėjo.

Po to, kai Bassas buvo suimtas, jo žmona Gina nusprendė kreiptis į policiją ir pasakyti, kad Timas privertė ją duoti melagingus parodymus, kad sukurtų alibi. Tiesą sakant, ji neprisiminė, kur jis buvo tą dieną, kai Mandy buvo nužudyta. Žmona taip pat apibūdino keistą Basso elgesį. Ji sakė, kad jis buvo agresyvus namų tironas, kuris bandė kontroliuoti kiekvieną jos gyvenimo žingsnį. Taip pat ir kai ji turi rengtis, ir kokius draugus gali pasirinkti.  Ji liko su juo tik dėl vaikų, tačiau po jo suėmimo ketino paduoti skyrybų prašymą. Nusikaltėlio brolis tyrėjams sakė, kad Timas niekada nesiskaitė su moterimis ir niekino jas. O svarbius įrodymus rinkusi Kim Wagner teigė, kad jis niekada nevadino žmonos vardu, o visada kreipdavosi į ją žodžiais „moteris“.

Šios bylos teismo procesas prasidėjo 2019 metais. Timothy Bass atsisakė prisipažinti kaltu, o jo advokatai tvirtino, kad jo DNR galėjo atsidurti aukos kūne dėl lytinių santykių abipusiu sutarimu. Visiems įrodymams išnagrinėti teismui prireikė trijų savaičių. Dėl to prisiekusieji ne vieną dieną praleido diskusijose prieš priimdami sprendimą, nors ir netikėjo nė vienu Basso žodžiu. Prisiekusieji pripažino jį kaltu dėl visų kaltinimų, įskaitant pagrobimą, piktnaudžiavimą ir Mandy Stavik nužudymą. Timothy Bassui buvo skirta 27 metai kalėjimo. Nepaisant to, po nuosprendžio paskelbimo 50-metis Timothy Bassas ir toliau tvirtino, kad yra nekaltas.

„YouTube“ stopkadrai

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą