Seksologams bendraujant su savo pacientams neretai paaiškėja, kad pirma nesėkminga seksualinė patirtis uždeda savo neigiamą atspaudą visam tolimesniam seksualiniam gyvenimui.

Po pirmojo žlugimo kai kurie vaikinai apskritai vengia merginų, kad nebūtų išjuokti. Ypač skausmingai  paauglys išgyvena, jei kiti vaikinai ar jo draugai giriasi savo seksualiniais žygdarbiais ir patirtimi.

 

Nesėkminga pirma seksualinė patirtis

Pažįstamos  paauglys sūnus ėmė draugauti su mergaite iš kitos klasės. Dieną, kai jos tėvų nebūdavo namuose, jiedu dažnai sėdėdavo užsidarę jos kambaryje. Apsikabinę burkuodavo kaip balandėliai, bučiuodavosi. Paaugliui norėjosi daugiau, bet jis labai bijojo. Paskui vis dėlto įvyko TAS pirmą kartą. Šiaip ne taip viskas baigėsi ir vaikinas suprato, kad jo partnerė nusivylė. Todėl padarė išvadą, kad jis buvo ne pirmas jai. Mat mergina geriau už jį žinojo, ką ir kaip reikia daryti, todėl jis jautėsi nevykėlis. Ėmė klausinėti, ką ji turėjo iki jo, bet mergina supyko ir pasakė: „Atstok, tikrai geresnis už tave buvo!“. Vaikinas įsižeidė ir išėjo, o ji po to ėmė draugauti su vaikinu iš 9 klasės.

Kartą  mergina prisėlino prie nevykėlio sekso partnerio ir girdint kitiems vaikinams pasakė, kad jam „nestovi“.  Vaikinai pradėjo kvatoti, o įžeistas paauglys paleido kumščius į darbą, bet priešininkų buvo daugiau. Nežinia, kuo viskas būtų pasibaigę, bet kiti vaikinai juos išskyrė. Paskui nevykėlio meilužio draugas nutaikęs progą paklausė, ar iš tikrųjų „nestovi“? Paauglys vos nevožė savo draugui į dantis.  Bet visos merginos iš jo ir kitų klasių patyliukais šnabždėjosi ir kikeno. Vaikinai irgi retsykiais patraukdavo per dantį. Juk neduosi visiems iš eilės į marmūzę.

Pagrindinis sekso herojus šiaip ne taip baigė mokslo metus ir pasakė tėvams, kad daugiau į tą mokyklą nebeis. Tėvai ėmė klausinėti kas nutiko, bet paskui susitaikė ir pervedė sūnų į kitą mokyklą. Tačiau vaikinas nebuvo užtikrintas, kad ir kitoje mokykloje gali paaiškėti jo lytinis nepajėgumas ir pradės vėl erzinti bei tyčiotis. „Tada tiksliai mesiu mokyklą ir daugiau nebesiu“, – galvojo jis. Aišku, merginų vengė, kaip velnias kryžiaus. Juk nesinorėjo vėl būti atpirkimo ožiu. Nuotaika prasta, visą laiką sėdėdavo namuose. Nenorėjo net į kiemą išeiti, nes vaikinai iš to paties namo taip pat žinojo…

Nesėkminga pirma seksualinė patirtis gali suformuoti nepilnavertiškumo kompleksą. Kai kuriems paaugliams atsiranda baimė vien pagalvojus apie intymų artumą. Ši baimė gali užsitvirtinti  ir visam laikui prarasti susidomėjimą seksu, – rašoma  vaikų seksopatologės Robie H.Harris knygoje „It’s Perfectly Normal: Changing Bodies, Growing Up, Sex, and Sexual Health“. ( „Tai visiškai normalu: augant keičiasi kūnas, seksas ir lytinė sveikata“).  Pagal tą mechanizmą gali atsirasti įvairūs seksualinio pobūdžio sutrikimai – sumažėti arba apskritai išnykti seksualinis potraukis, silpna erekcija, net impotencija, priešlaikinė arba užsilaikanti ejakuliacija. Išgyventos  seksualinės nesėkmės paauglystėje – viena dažniausių  suaugusio vyro lytinių sutrikimų priežasčių.

 

Paaugliai neturi galimybių ramiai realizuoti savo seksualinio bendravimo

Žmogaus lytinis gyvenimas priklauso nuo daug veiksnių. Todėl norint, kad  vyro seksualinis gyvenimas būtų normalus, reikia, kad jis norėtų turėti lytinių santykių. Tai yra pirmiausiai turi būti lytinis potraukis,  be to turėtų normalią potenciją, pakankama erekciją ir sugebėjimą atlikti lytinį aktą. Tačiau jei vyras nenori lytinio artumo, vadinasi, jis turi lytinio potraukio sutrikimų. Tam  turi įtakos jau minėtos patirtos seksualinės nesėkmės paauglystėje. Mat tuo metu paauglio seksualumas dar būna nesusiformavęs, todėl bet koks neigiamas veiksnys gali palikti pėdsaką visam likusiam gyvenimui. Tai ir vienas iš įrodymų, kodėl neverta anksti pradėti lytinius santykius.  Paaugliui paprasčiausiai reikalinga seksualinė iškrova, kadangi susikaupusi sperma spaudžia tempia ir sukelia diskomfortą.

Kita vertus, paauglių berniukų  lytinis potraukis ne visada būna nukreiptas į patinkančią ar tiesiog gražią mergaitę ar merginą.  Paauglys gali lytiškai suartėti ir su mergina, kuri jam nelabai ir patinka. Bet nepaisant to, pirmas kartas gali baigtis nesėkme, nes paauglys neturi nei patirties, nei įgūdžių, nei pasitikėjimo savo jėgomis. Todėl bet kuri nepalanki situacija  ir yra palanki dirva kompleksų atsiradimui.

Patyręs nesėkmę, paauglys nenori pakartotinai būti pažemintas. Bet tikėtinas žlugimas ir kitą kartą, užsitvirtina jo pasąmonėje. Ir tai yra vienas pagrindinių psichologinio impotencijos formavimo būdų.  Ir kuo daugiau vaikinas baiminasi, kad kitą kartą lytiškai suartėjus jis bus ne aukštumoje, tuo silpniau jis seksualiai susijaudina. Štai jums ir užburtas ratas. Vyrų, turinčių seksualinės disfunkcijos problemų, viena priežasčių gali būti ir neigiama seksualinė patirtis ir dėl to atsiradę kompleksai.

Seksologai sakė turintys nemažai pacientų, tokių kaip Adomas ir jo gyvenimo istorija – jiems ne naujiena.

Kai Adomui buvo 16 metų, tėvai išvyko atostogų ir jis nutarė į savo ištuštėjusius namus pasikviesti  vaikinų kompaniją. Jų buvo keturi ir keturios merginos. Visi jau iš anksto žinojo, kad bus poromis. Iš anksto nusprendė ir kuri su kuriuo bus. Adomui buvo įdomu, bet šiek tiek ir baugu. Namuose buvo daug vyno ir visi prisigėrė, o paskui vaikinai su savo merginomis nuėjo į kambarius ir užsidarė. Adomas sakė nelabai ir prisimenantis, kaip viskas buvo. Jis mėgino lytiškai suartėti su savo mergina, bet niekas nesigavo. O ji tik dūsavo ir trukdė jam sutelkti dėmesį ir jėgas.  Paskui ji pasakė, kad taip nieko neišeis, nusisuko, atsigulė ant pilvo ir atstatė užpakaliuką. Bet Adomui vis tiek nepavyko padaryti taip, kaip reikėjo – šnopavo, ritmiškai judėjo, maigė, kol galų gale ir šiaip netvirtas jo penis suglebo ir daugiau neberodė gyvybės ženklų.  O mergina pasakė, kad jis nevykėlis ir jei ji būtų žinojusi, tai niekada nebūtų su juo prasidėjusi. Paskui pridūrė, kad gailisi palikusi Danielių, su kuriuo jau anksčiau draugavo, turėjo lytinių santykių ir su jo peniu viskas tvarkoje. Adomas, išklausęs trumpą merginos monologą, nežinojo, kaip ir jaustis. Negana to, kompanijai susirinkus prie vaišių stalo, mergina papasakojo, kas nutiko ir kitiems vaikinams bei merginoms. Visi pradėjo juoktis iš Adomo. Žinoma, po to vaikinas nebenorėjo net pažiūrėti į merginų pusę.

Nieko jam neišėjo ir vėliau su moterimis, todėl ir kreipėsi pagalbos į seksologus.

„Jei paaugliui nepavyksta sėkmingai atlikti pirmo lytinio akto, tai jam gali tapti rimta psichologine trauma, kuriuos pagrindu formuojasi seksualinė neurozė. O visos po to nesėkmės tik dar labiau pagilina problemas – atsiranda dažni erekcijos sutrikimai bei sustiprėja baimės jausmas. Nepasitenkinimas, nusivylimas ir baimė išvysti partnerės reakciją, įvykus nesėkmei, gali stipriai paveikti jo seksualinį gyvenimą apskritai. Tai yra lytinis aktas  gali padėti tik lytiškai išsikrauti, bet nesuteiks jokio emocinio malonumo“, – teigia knygos autorė Robie H.Harris.

Anot jos, impotencija gali atsirasti paauglystėje ir dėl to, kad „pačiu atsakingiausiu metu“ kažkas pasibeldžia į duris arba net įeina į kambarį arba partnerius aptinka kas nors atsitiktinai.

Paprastai paaugliai neturi galimybių ramiai ir neskubant realizuoti savo seksualinio bendravimo.  Nepilnamečių lytinis aktas dažniausiai įvyksta kurioje nors netinkamoje ar atsitiktinėje vietoje arba tėvų bute. Atitinkamai padidėja rizika būti užkluptam. O tai yra vienas stipriausių streso veiksnių, darančių įtaką jo potencijai. Net suaugęs vyras gali patirti psichologinį šoką, jei pašaliniai užklumpa jį netinkamoje vietoje pusiau apsinuoginusį ir atitinkama poza, o paauglys – juo labiau. Neprašyti „žiūrovai“, jo bendraamžiai  greičiausiai pradėtų kvatoti susiėmę už pilvų. Todėl paaugliui, žinančiam, kad jis užsiima draudžiamu dalyku, į kurį suaugę žiūri neigiamai, dvigubas stresas.

 

Baimę patiria ir pasitikintys savimi paaugliai

15 –mečiai  Hubertas ir Sandra draugavo beveik metus. Tėvai neprieštaravo jų draugystei ir net  palankiai vertino. Aišku, jiems net mintis nešovė į galvą, kad paaugliai gali turėti lytinių santykių. Paprastai dieną, kai merginos tėvai būdavo darbe, nepilnamečiai susitikdavo jos bute, o kai tėvai grįždavo iš darbo, apsimesdavo, kad ką tiktai baigė kartu ruošti pamokas ir einantys pasivaikščioti.

Bet vienas kartas nemelavo. Aistros įkaršty, jaunieji sekso partneriai išgirdo, kad rakinamos lauko durys ir netrukus atpažino merginos tėvo balsą, kuris tuo metu kalbėjosi su kitu vyru.

Paaugliai kaip nuplikyti atšoko vienas nuo kito, nežinodami ką daryti. Jų drabužiai voliojosi ant grindų, bet jie pasimetė ir net nemėgino apsirengti. Sandra veidu įsikniaubė į kelius ir ėmė kartoti: „Kas dabar bus, kas dabar bus?!“, o Hubertas vis dėlto spėjo susizgribti ir paskubomis užsitempė apatinius.

Kai merginos tėvas įėjo į kambarį, pradžioje sustingo iš netikėtumo, o paskui puolė  vaikiną kumščiais, skėlė jam antausį ir išmetė jį už durų. O paskui ir jo drabužius. Hubertas užsimetė drabužius ir išbėgo į lauką, drebėdamas iš pažeminimo, kad su juo taip pasielgė.

Po to merginos tėvai pasirūpino, kad ji būtų perkelta mokytis į kitą mokyklą. Ir uždraudė jai susitikinėti su vaikinais. Net kelti koją iš namų, grįžus iš mokyklos.

Ilgainiui viskas užsimiršo. Hubertas įsimylėjo kitą merginą. Ji buvo vyresnė už jį. Gyveno atskirai nuo tėvų ir atrodė, kad jam niekas negrėsė. Tačiau būdamas išgyventoje situacijoje,  jis nuolat galvodavo ir įsiklausydavo, ar niekas nerakina durų, ar nepasigirs žingsniai laiptinėje. Suvirpėdavo išgirdęs lifto garsą, sugirgždėjus lovai, net partnerei sušnabždėjus jam kažką į ausį. Žinoma, tada penis jo neklausė ir nenorėjo paklusti. Jis negalėjo pamiršti ir susitaikyti su kažkada patirtu pažeminimu, todėl buvo bejėgis. Taip kartojosi keletą kartų. Kol galų gale mergina neištvėrė ir išvadino jį impotentu. Jie susipyko ir daugiau nebesusitikinėjo.

Keletą metų Hubertas apskritai neturėjo merginų. Jis baigė mokyklą, įstojo į koledžą, vėl įsimylėjo. Bet kai tik reikalas prieidavo iki intymaus artumo, vyras apsipildavo prakaitu ir pradėdavo drebėti it epušės lapas. Bijojo kiekvieno garso. Jis ne kartą mėgino pats save įkalbėti, kad dabar jau yra suaugęs ir  daugiau jo niekas nebeišmes už pakarpos iš namų. Bet nieko negalėjo padaryti su savimi. Dėl to jis išsiskyrė ir su kita mergina. Ir dar su viena…

„Įsikalęs į galvą, kad jis yra seksualiai  nepajėgus, Hubertas numojo ranka į moteris. Tik sulaukęs 30 metų jis vis dėlto nusprendė, kad taip toliau tęstis negali ir atėjo pasikonsultuoti pas mane“, – sakė seksopatologė Robie H.Harris.

Anot jos, sutrikusi erekcija, nepriklausomai nuo situacijos, kur tai įvyko, gali privesti prie depresijos, kaltės jausmo,  nepilnavertiškumo komplekso. Vyras paprastai ima jausti nuolatinę baimę, įtampą, jį apima nerimas. Baimę būti bejėgišku sekse patiria ir nepasitikintys savimi paaugliai, jaunuoliai, turintys nepilnavertiškumo kompleksą, kuris net nėra susijęs su seksualiniu gyvenimu.

Tarp paauglių yra tokių, kurie keičia sekso partneres kaip pirštines: šiandien viena, rytoj kita, poryt trečia.  Jie giriasi savo menamais seksualiniais žygdarbiais draugams, o tie slapta pavydi ir kompleksuoja. Iš tikrųjų jiems nėra ko pavydėti. Psichiatrai tai vadina „donžuano sindromu“.  Iš tikrųjų jis būdingas būtent tiems, kurie nėra užtikrinti savo seksualiniais sugebėjimais. Būtent tos abejonės ir  skatina juos nuolat keisti sekso partneres, norėdami „patikrinti save“.  Tuo pačiu paaugliai tarsi nori įsitvirtinti, mėgindami patys sau įrodyti ir visiems aplinkiniams, kad su jų potencija viskas tvarkoje. Iš tikrųjų tai greičiau liudija priešingai.  Be to, dažnai keičiant sekso partneres  – viena iš priežasčių atsirasti ir kitiems seksualinių funkcijų sutrikimams.  Tuo pačiu padidėja ir rizika, kad gali ištikti nesėkmė ir su kita partnere. Išeina, kad jie patys sau paspendžia spąstus. O savo lytinį silpnumą mėgina pridengti girdamiesi permiegoję su daugybe merginų.

 

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą