„Visada dėvėkite švarius apatinius drabužius, nes neįmanoma iš anksto numatyti, kada pašėlęs arklys jus sutryps. Tačiau jei žmonės paims jūsų leisgyvį kūną ir pamatys, kad dėvite seniai keistus apatinius, tiesiog mirsite iš gėdos“, – rašo Terry Pratchett savo novelių knygoje „Witches Abroad“ („Raganos užsienyje“).

 

Dėvėdami naujas trumpikes, gali susidurti  ir su nenumatytais pavojais

Atsakant į antraštės klausimus, kokius apatinius geriau dėvėti – boksininkų, trumpikes ar „komandinius“ („šeiminius“)? – atsakau trumpai ir aiškiai: kurie yra geriausi jums, rašoma straipsnyje „Puberty and Underwear: Boxers, Briefs or Commando?“

Anot straipsnio autoriaus, bet problema ta, kad didžioji dalis „mokslinių tyrimų“ šia tema „atliko“  mados industrija, kuria neretai aklai sekame.

Taigi, ką reikia žinoti apie berniuko kūną, saugumą ir patogumą, prieš pateikiant rekomendacijas, ką jis turėtų dėvėti po kelnėmis ar pižamomis? Ar yra skirtumų tarp įvairių amžiaus grupių?

Kadangi visko išvardinti ir netikslinga, todėl paminėsime tik tuos dalykus, kuriuos būtina žinoti.

Dvylikos metų berniukas, dėvėdamas naujas trumpikes, gali susidurti su nenumatytais pavojais.

Nors nauji apatiniai drabužiai yra geras dalykas ne tik dėl patogumo, bet ir dėl higienos, tačiau svarbu nepamiršti ir berniukų lyties organų.

Gyvenimo patirtis rodo, kad bent jau dieną, kai berniukai būna aktyvūs, juos apsaugo nuo rizikingų veiksmų atitinkamo tipo apatiniai. Bet naktį tokio poreikio nėra ir tai iš tikrųjų gali sukelti tam tikrų problemų.

Be to, berniukams bręstant, keičiasi kūno proporcijos, todėl  turi būti  ir atitinkamo tipo bei  medžiagos apatiniai.

Taip jau gamtos surėdyta, kad vyras turi kapšelį, į kurį dedamos abi sėklidės, (moterų kiaušidės yra pilvo ertmėje). Vyrams ši vieta yra svarbi, nes sėklidės vystosi ir funkcionuoja normaliai tik tada, kai temperatūra yra 5 laipsniais žemesnė už bendrą kūno temperatūrą. Tokiomis sąlygomis vyksta normalus spermos brendimas.

Žinoma, galite pasakyti, kad berniukui dar per anksti galvoti apie spermatozoidus. Bet jūs esate neteisūs – sėklidės nuo pat gimimo turėtų funkcionuoti normaliomis sąlygomis.

Bet jei vidinė kūno temperatūra būna per aukšta, sėklidėse  taip pat negali sėkmingai vystytis spermatozoidai ir  būti vyriško hormono testosterono reikiamas lygis. O tai, kas nepadaroma iki galo, nepagaminama pakankamo testosterono kiekio, padidėja vėžinio susirgimo rizika.

Be to, kapšelyje yra „įmontuotas temperatūros reguliavimo įtaisas“: dartos raumuo (mėsingasis kapšelio dangalas)  ir kremasterio raumuo. Šiame plonajame raumenyje yra „kišenėlė“, kurioje ir ilsisi sėklidė. Kapšelis apsaugo sėklides ir jas vėsina.

Šie du raumenys puikiai veikia kartu, kad išlaikytų sėklides tinkamoje temperatūroje.

Tačiau kokį šilumos kiekį sėklidės gali toleruoti ir kiek laiko? Nors ir nėra ištirta moksliškai, bet panašu, kad įprastos, iš medvilnės pagamintos trumpikės nesutrikdo normalaus temperatūros reguliavimo.

Tačiau visą parą dėvint aptemptas, iš elastingos medžiagos pagamintas trumpikes, neabejotinai padidina temperatūrą ir drėgmę. Net ir paaiškėjus, kad  daro nedidelį ar net mažą poveikį testosterono ar spermos gamybai, tikrai yra daug priežasčių atsirasti kai kurioms ligoms!

Žodžiu, nėra įrodymų, kad jie saugūs ir nesukels, tarkim, vaisingumo problemų.

Jei mąstytume vien tik empiriškai, savaime suprantama, kad kūnas nusipelno gebėjimo bent dalį dienos reguliuoti sėklidžių temperatūrą. Bet  racionalu  būtų tą padaryti dėvint „šeiminius“  tam tikromis dienomis.

„Apgailestaujame sakydami, kad dabartinė berniukų karta yra testosterono lygio, infekcinių ligų ir vėžio tyrimo objektas, kurį sukelia visi kompresiniai apatiniai drabužiai ir kuriais mados pramonė manipuliuoja, gamindama juos“, – rašoma straipsnyje.

 

Daug problemų kyla dėl berniuko intymių dalykų, nes jis daug ką nutyli

Anot straipsnio autoriaus, 10 metų berniukas, dėvintis aptemptus apatinius ir juo labiau, pagamintus iš sintetinių medžiagų, yra dažna miego sutrikimo priežastis brendimo laikotarpiu. Be to, tai gali sukelti spontanišką (nevalingą) erekciją. Bet neretai tai gali būti susiję  ir su šlapimo pūslės problemomis. Todėl užtenka pakeisti į laisvus, iš medvilnės pagamintus apatinius ir savaiminė erekcija sumažėja, nors ir ne visai, ypač miegant.

Žinia, brendimo metu hormonai smarkiai suaktyvėja (kartais gana greitai), todėl berniukams dar labiau kyla pavojus dėl spontaniškos erekcijos. Ją gali sukelti ir pilnos šlapimo pūslės stimuliavimas.

Neretai paaugliams, turintiems miego sunkumų, kai pabundama net kelis kartus per naktį, įprasta dėvėti prigludusius ar aptemptus apatinius drabužius net  ir miegant. Paaiškinimas gali būti paprastas: berniukas naktį patiria nepatogumų, pavyzdžiui, apatiniai pradeda veržti, tada sutrinka kraujotaka ir jis neretai pabunda.

Kol paauglys „pripranta prie suaugusiųjų hormonų“, atrodo, kad jo kūnas nebėra jo kontroliuojamas ir ne tik gėdingas. Tai tikriausiai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios 12-13 metų berniukai nori (reikia) pereiti prie „boksininkų“ stiliaus apatinių, kurie yra pralaidūs dėl tinklinio audinio.

Panašu, kad šiais laikais beveik visi vaikai, net ir berniukai, labai bijo susitikti ir kalbėtis su naujais žmonėmis (įskaitant gydytojus), jau nekalbant apie nusirengimą. Todėl netenka stebėtis, kiek problemų kyla dėl berniuko  intymių dalykų, nes jis daug ką nutyli arba apskritai nepasako. Turima omenyje ne tik jo augimas ir fizinė raida, bet ir tam tikros ligos, kurios neretai neapseina be chirurginės pagalbos. Tai ir epididimitas, sėklidžių stenozė, sėklidės vandenė arba hidrocelė, spermatocelė, hipospadija – kitos infekcijos ir traumos.

Nė vienos iš šių problemų berniukai nelinkę prisipažinti. Net savo artimiems  žmonėms. Kai kurie iš jų  neprisipažįsta ir tada, kai lyties organai tampa skausmingi. Žinoma, visa tai galima išgydyti, bet daug sunkiau, kai jie išplinta į audinius.

Ne visi žino, kad dėl pernelyg aptemptų apatinių gali sukelti meatitą. Tiesa, jis dažniau pasitaiko berniukams, kurie buvo apipjaustyti. Ši liga  taip pat gali būti lengvai gydoma, jei anksti nustatoma diagnozė, bet užvilkinus problemą, gali prireikti ir chirurgo įsikišimo.

Taip pat ne visi žino, kad energingas fizinis krūvis ir sportavimas, netinkamai palaikant sėklides,  gali sukelti epididimitą. Užtat daugelis žino, kad netinkama higiena gali sukelti visų rūšių infekcijas.

 

Išaugti apatiniai turėtų būti išmesti, o ne perduodami „kitam jaunesniam vaikui eilėje“

Didžiojoje planetos dalyje, išskyrus Vakarų pasaulį, beveik visada yra vadinamieji etniniai, laisvo stiliaus apatiniai, kuriuos vadina „šeimyniniais“ („Commando“).

Berniukas, dėvintis  tokio tipo apatinius, gali su jais drąsiai ir miegoti. Tai  lengvi ir patogūs naktiniai drabužiai vaikams.

„Taigi, štai kaip patarčiau tėvams ar pacientams šiuo klausimu, jei jie manęs paprašytų pagrįstos nuomonės:

1.Sauskelnes naudokite tol (ypač naktį), kol vaikas išmoks vaikščioti.

2.Bet dieną  patartina dėvėti įprastas, senamadiškas trumpikes, o sauskelnės vis dar  turėtų būti naudojamos naktį.

  1. Einant gulti, berniukai turėtų vilkėti medvilnines pižamas arba bent „šeiminius“ – tai yra laisvus ir prakaitą gerai sugeriančius. Šis  geras įprotis padės išvengti problemų, ruošiantis pokyčiams, kurie įvyks brendimo metu.
  2. Bet kokios rūšies sportinės trumpikės arba kompresiniai apatiniai drabužiai yra skirti tik aktyviai veiklai ir sportui, bet negalima jų dėvėti ilgą laiką. Negalima jų dėvėti nuolat ar visą dieną ir naktį.
  3. Nešiojant kelnes su užtrauktuku (džinsus), privaloma mūvėti apatinius po kelnėmis, kad būtų apsaugota nuo įstrigimo ir intymių vietų sužalojimo.

6.Apatinius rūbus reikia keisti ir skalbti kasdien, net jei jie tik lengvai sutepti. Tai turi būti pratinama nuo vaikystės ir tapti kasdieniu įpročiu.

7.Tėvai turi atkreipti dėmesį į berniukų brendimą (augimą), kad nebūtų dėvimi per ankšti apatiniai. Išaugti apatiniai drabužiai turėtų būti išmesti, o ne perduodami „kitam jaunesniam vaikui eilėje“.

 

Berniukai nuo mažumės turi žinoti, kad reikia kasdien keisti apatinius

Dabar pats laikas padaryti išvadas. Ne mažiau  svarbus higienos elementas yra apatinių drabužių medžiaga. Taigi, pirmiausiai reikia atkreipti dėmesį į medžiagą. Kaip ir minėta, geriausia – natūrali medvilnė arba, kraštutiniu atveju, dirbtinė (bet nereikia painioti su sintetika: dirbtinė medžiaga gaminama iš celiuliozės, o sintetika – iš rafinuotų produktų). Pasikartosime – būtent dėl  sintetinių medžiagų  kyla  daugiausiai problemų. Todėl geriausia išeitis – pirkti apatinius, pagamintus iš  medvilnės, lengvų audinių, kurie lengvai sugeria drėgmę. Tokie apatiniai palengvina oro cirkuliaciją ir reguliuoja temperatūrą tarpkojo srityje. Medvilniniai arba kombinuoti medvilniniai audiniai gerai išsiskalbia ir greitai išdžiūsta.

Berniukai nuo mažumės turi žinoti, kad reikia kasdien keisti apatinius. Jei  ruošiasi keliauti su tėvais, turi paimti atsargines kelnaites, kad galėtų jas kasdien pakeisti, jei nebūtų galimybės nusimaudyti.

Kitas labai svarbus parametras yra apatinių laisvumas. Pernelyg aptemptas apatinis trikotažas lemia blogą medžiagų apykaitą strategiškai svarbiose vietose. Be to, perkaitimą. Dėl to kyla problemų ten, kur jų norėtųsi išvengti. Dar kartą kartojame: nepatartina nešioti sintetinių apatinių drabužių – jie tvirtai priglunda prie kūno ir trukdo pernešti šilumą, o tai gali sukelti odos dirginimą ir nemalonų kvapą.

Sportuojant galima dėvėti aptemptus apatinius, bet po to būtinai nusiprauskite po dušu ir pakeiskite juos įprastomis medvilninėmis apatinėmis kelnaitėmis.

Berniukai ir vyrai turėtų visą gyvenimą rūpintis asmenine higiena – palaikyti švarius savo lytinius organus.  Nes tai, kas tiesiogiai liečiasi su kūnu,  turi būti įprastas higienos ir patogumo reikalas.

parengta pagal pediatric-house.net

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą