Paaugliai neatplėšia akių nuo išmaniųjų telefonų

Neseniai žurnalas „The Lancet Child & Adolescent Health“ paskelbė tyrimą, kuris buvo atliktas Jungtinėje Karalystėje ir kuriame dalyvavo 10 tūkstančių, 13-16 metų paaugliai.

Per tyrimą buvo nustatyta, kad ilgai „neišlendant“ iš socialinių tinklų pirmiausiai sutrinka paauglių miegas ir pablogėja bendra fizinė būsena. Be to sustiprėja nerimo pojūtis ir sumažėja laimės jausmas, atsiranda psichinės sveikatos problemų.

 

Didesnė  galimybė susidurti su patyčiomis internete

2013–2015 metais mokslininkai atliko didžiulės apimties apklausas tarp jaunų žmonių. Jie nustatė, kad paaugliai daugiau nei tris kartus per dieną lankosi socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui,  „Facebook‘e“, „Instagram‘e“, „WhatsApp‘e“, „Twitter‘yje“ ir „Snapchat‘e“. Anot tyrėjų, o tai gerokai viršija „labai dažnai naudojasi“ sąvoką.

Tiesa, mokslininkai tiksliai neužfiksavo respondentų praleisto laiko įvairiuose socialiniuose tinkluose, todėl tyrimas yra ribotas.

Tuo tarpu 2014 ir 2015 metais atliktas tyrimas buvo susijęs su paauglių psichologinio streso, pasitenkinimo gyvenimu, gerove ir nerimo lygiu.

„Mūsų tyrimas parodė, kad patys socialiniai tinklai nėra kenksmingi, bet nuolat naudojantis jais, daro neigiamą įtaką psichinei sveikatai, miegui ir fizinei būsenai. Tuo pačiu atsiranda didesnė galimybė jauniems žmonėmis ne tik susidurti su patyčiomis internete, bet ir „užsikrėsti“ jo žalingu  turiniu“, – sakė vienas tyrėjų, Vaikų sveikatos instituto mokslininkas Russellas Weineris.

 

Gali apimti gili depresija

Be to, tyrėjai išsiaiškino, kad mergaites labiau neigiamai veikia socialiniai tinklai nei berniukus. Tai yra, mergaitės, dažnai naršydamos socialiniuose tinkluose, patiria emocinį stresą 60 proc. atvejų, o berniukai tik 12 proc. atvejų. Išeina, kad socialiniai tinklai berniukų psichinei sveikatai yra mažiau kenksmingi.

Negana to, mokslininkai išsiaiškino, kad nuolat „sėdint“ socialiniuose tinkluose gali privesti prie gilios depresijos. Mat praėjusiais metais liepos mėnesį Kanadoje atliktas tyrimas parodė, kad kuo dažniau paaugliai naudojasi socialiniais tinklais, tuo sunkesnė gali apimti depresija. Tai taip pat rodo, kad socialinių tinklų turinys daro  neigiamą įtaką ne tik sveikam miegui, bet apskritai fizinei jaunų žmonių sveikatai.

„Turime daugiau šviesti paauglius dėl socialinių tinklų daromos neigiamos įtakos ir tuo pačiu skatinti   socialinę sąveiką bei sveiką gyvenseną“, – sakė  tyrime nedalyvavusi Belgijos Ghento universiteto profesorė Anne Desmet.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą