Yra žmonių, kurie turi nuostabų sugebėjimą atsibusti prieš nuskambant  žadintuvui nustatytu laiku ir net kas rytą pabėgioti. Tai joks stebuklas. Tiesiog tie žmonės išsiugdė valios jėgą.

Beveik prieš 50 metų buvo atliktas garsiausias savikontrolės tyrimo eksperimentas, skirtas valios jėgos formavimo klausimams.

 

Nesusigundę zefyru, pasirodė labiau bendraujantys ir pasitikintys savimi

Įsivaizduokite ketverių metų vaiką, kuriam padeda zefyrą priešais jo akis ir pasiūlo tokį sandorį: „Aš dabar išvykstu. Jei nevalgysi šio zefyro, aš tau duosiu dar vieną, kai grįšiu“. Kaip manote, kaip pasielgė tas vaikas?

Taigi, praėjusio šimtmečio septintajame dešimtmetyje Stanfordo universiteto (JAV, Kalifornijos valstija) mokslininkai atliko eksperimentą, per kurį 4-6 metų vaikams buvo pasiūlyta suvalgyti zefyrą dabar arba palaukti 15-20 minučių ir tada suvalgyti du! Po to tyrėjai išėjo iš kambario, o vaikai buvo stebimi iš kitos patalpos. Netrukus tyrėjai įsitikino, kaip sunku mažamečiams atlaikyti šias penkiolika ar dvidešimt laukimo minučių!

Vaikams, pamačiusiems gardėsį, suveikė atlygio mechanizmas, skonio receptoriai nusiuntė signalą smegenims, o jų reakcija sukėlė malonumo hormono gamybą.

Todėl mokslininkai neabejojo, kad kitą kartą dauguma vaikų padarys tą patį, kadangi jie vis dar nežino, kaip suvaldyti savo reakcijas. Vis dėlto keli atsilaikė.

Pasibaigus eksperimentui, šie vaikai buvo stebimi iki tol, kol baigė vidurinę mokyklą. (Iš viso tai užtruko nuo 12 iki 14 metų). Štai rezultatai, kuriuos galiausiai gavo mokslininkai.

Vaikai, kurie būdami ketverių metų, nesusigundė zefyru, pasirodė labiau bendraujantys ir pasitikintys savimi bei rečiau susiduriantys su gyvenimo sunkumais.

Be to, mokslininkai išsiaiškino, kad mokantis mokykloje, „pasipriešinę“ pagundai, sugebėjo geriau logiškai suformuluoti savo mintis ir priežastis, taip pat sutelkti dėmesį, sudaryti planus ir stebėti jų įgyvendinimą.

Atlikus kalbos ir matematikos testus paaiškėjo, kad „pasipriešinę“  pagundai surinko vidutiniškai 15 proc. daugiau taškų nei tie, kurie suvalgė tą vienintelį zefyrą tuojau pat ir dabar.

Taigi, po 15 metų tyrimų buvo nustatytas kertinis valios jėgos pamatas, susidedantis iš sugebėjimo sąmoningai slopinti norą, kad būtų pasiektas tikslas. Be to, nesvarbu, kokio masto yra jūsų tikslas: gauti antrą zefyrą, pagerinti savo sveikatą ar siekti karjeros aukštumų.

Įdomiausia, kad daugelis iš mūsų visą gyvenimą lieka maži vaikai. Mes norime visko iš karto! Visų tų malonumų, kuriuos galima įsigyti už pinigus, mes nenorime atidėti vėlesniam laikui. Neįtikina ir žodžiai: „Palaukite ir tada gausite daug daugiau“. Žmogaus gyvenimo „instrukcijose“ ši galimybė nenurodyta.

Nes ir dabar nemažai suaugusiųjų elgiasi kaip maži vaikai. Prisiskolina pinigų, prisiima paskolų – dabar aš  nupirksiu, o paskui grąžinsiu skolą! Taip pasirenkamas paprasčiausias ir lengviausias konkretus sprendimas. Užuot, tarkime, šiek tiek pamąsčius, apsvarsčius ir išnagrinėjus investavimo galimybes bei ateityje padidinus savo kapitalą, skuba skolintis.

„Zefyro“ testas, praėjus keliems dešimtmečiams, parodė, kad vaikai, turintys stiprią valią, ateityje taps sėkmingesni. Jie geriau išmoksta, žino, kaip atsispirti pagundoms, išsikelti sau tikslą ir jo siekti nesiblaškant ir nesidairant į šonus. Jų elgesio mechanizmas yra fiksuotas ir užtvirtinamas abiem atvejais. Bet tie vaikai, kurie neišlaikė „zefyro“ testo, tapę suaugusiais, ir su pinigais elgėsi taip pat, kaip su tuo saldėsiu: jie nežinojo, kaip planuoti, numatyti ir apskaičiuoti būsimus laimėjimus. Tie, kuriems pavyko atsilaikyti, išlaikė atidėtos naudos supratimą bei sugebėjo apskaičiuoti riziką.

 

Svarbu išmokti pažvelgti į save iš šalies  ir stebėti savo vidines reakcijas

Tiesa, 2018 metais kiti tyrėjai paneigė šio testo rezultatus, išsiaiškinę, kad vaiko elgesys daugiausia priklauso nuo materialinės gerovės šeimoje. Neturtingų tėvų vaikams „vėliau“ gali ir neįvykti, todėl geriau suvalgyti gardėsį iš karto.

Tuo tarpu vaikams, kurie nežino sunkumų, zefyrai gali atrodyti nereikšmingas apdovanojimas ir jie gali būti kantrūs bei palaukti. Vis dėlto tikroji priežastis yra daug gilesnė ir štai kodėl.

Mokslininkai iš principo suprato, kaip apibrėžti būsimus lyderius ir milijonierius. Bet ką daryti toliau, niekas nepaaiškino. Ir ar iš viso įmanoma ką nors padaryti, jei žmogus nuo vaikystės jau pateko į tą daugumą? Tarp tų, kurie neturi daug valios? Tie, kurie suaugus gali susidurti su nepakeliamomis paskolų palūkanų normomis, neaprūpinta senatve ar, dar blogiau, žalingais  įpročiais ir priklausomybėmis? Ar yra būdas kažkaip pakeisti impulsyvų atsaką į sąmoningesnį?

Iš esmės atsakymas jau yra paslėptas pačiame klausime. Sąmoningumas yra raktas keičiant kiekvieno žmogaus požiūrį ir nuostatas.

Visų pirma, reikia pripažinti problemą. Taip, dabar skęstu paskolose, dėl to pats esu kaltas, bet tai įmanoma ištaisyti!

Antras dalykas, kurį turėtumėte žinoti ir atsiminti: trumpalaikės reakcijos yra senesnių mūsų smegenų dalių darbas. Kažkas panašaus yra tai, ką daro gyvūnai, todėl čia ir ten galite rasti net įprastus pavadinimus „reptilijos smegenys“ ir „labradoro smegenys“, kurie puikiai atspindi neapgalvotą elgesį skirtingose ​​gyvenimo situacijose. Taigi, įsivaizduokite augintinį, kiekvieną akimirką pasiruošusį pulti prie kaulo…

Prefrontalinė galvos smegenų žievė padeda kontroliuoti ir valdyti „labradorą“. Tai yra aukštesnės smegenų sritys. Jos iš esmės  ir daro žmogų žmogumi, slopina ir pažaboja senovinius gyvulinius instinktus. Štai kodėl taip svarbu išmokti pažvelgti į save iš šalies  ir stebėti savo vidines reakcijas.

Šis įgūdis treniruojamas. Prefrontalinė  galvos smegenų žievė yra nekaulėta struktūra, nekintanti visą žmogaus gyvenimą. Tačiau ją galima lavinti it tobulinti, bet tai jau atskira tema.

Tai reiškia, kad nepaisant to, jog jums nepavyko atlikti „zefyro“ testo, nesvarbu, kad tai buvo jūsų vaikystėje,  tačiau bet kuriame amžiuje galima tai pakeisti. Svarbu, kad būtų noro! Niekada nevėlu pradėti elgtis sąmoningai. Suvokti pinigus ir viską, ką galima už juos nusipirkti, ne kaip trumpalaikio malonumo objektą, saldų zefyrą, o kaip apgalvotą finansinę priemonę, kuri gali atnešti daug didesnę naudą, sėkmę ir laimėjimus.

 

Keli patarimai, norintiems išsiugdyti stiprią valią

Būtent tai yra pagrindinis šio sugebėjimo valdymo svirtis. Suprasdamas savo darbo principą, bet kuris žmogus gali pakartotinai išsiugdyti savo valios savybes, įdėdamas net ir nedaug pastangų.

Romos imperatorius Markas Aurelijus rašė: „Norėdami suprasti ką nors didelio, pirmiausiai jūs turite suprasti mažą“. Kitaip tariant, norint išmokti atlikti rimtus savanoriškus veiksmus, pavyzdžiui, mesti rūkyti ar nustoti valgyti saldumynus, pirmiausia reikia pasitreniruoti dėl ko nors mažiau svarbaus. Taigi, jūsų dėmesiui patarimai, stiprinantys valią

  1. Medituokite

Tai suteikia galimybę išmokti sekti ir stebėti paprastus mūsų kūno impulsus.

Atsisėskite ant kėdės, užsimerkite ir sutelkite dėmesį į kvėpavimą: įkvėpkite-iškvėpkite, įkvėpkite-iškvėpkite…

Tuo metu jus gali pradėti kamuoti  įvairios mintys. Pavyzdžiui, gali kilti noras perkelti vieną koją ant kitos ir panašiai. Meditacijos esmė yra išmokti užfiksuoti impulsyvius smegenų nurodymus ir nustumti juos į šoną.

Pradėkite nuo mažo, o laikui bėgant imsite atkreipti dėmesį į reikšmingesnius raginimus: pasiimti cigaretę ar suvalgyti pyrago gabalėlį. Vos 5 minutės meditacijos per dieną padės jums treniruoti ir stiprinti savo valią, kad galėtumėte kontroliuoti savo norus ir išmoktumėte jų atsisakyti.

  1. Būkite tikslūs

Viena pagrindinių valdymo taisyklių byloja: „Galite valdyti tai, ką galite suskaičiuoti“. Norėdami įveikti neigiamą įprotį ar išsiugdyti naują, užrašykite savo norus skaičiais. Pavyzdžiui, nuspręskite, kad šią savaitę surūkysite ne daugiau kaip 1-2 cigaretes per dieną arba leiskite sau suvalgyti desertą tik 2-3 kartus per savaitę.

Pradėkite nuo savo įprastos normos. Svarbiausia, kad kiekvieną savaitę stengtumėtės palaipsniui gerinti savo rezultatą.

Mes dažnai nepastebime, kaip kritiškais momentais mūsų įpročiai nekontroliuojami. Šis metodas suteikia galimybę slopinti vidinį potraukį ir blaiviai įvertinti situaciją.

  1. Stiprios valios pertrauka

Kai pajusite, kad norite nutraukti užsibrėžtą tikslą, tiesiog padarykite 5-10 minučių pertrauką.

Nors kažin, ar jus apims valios jėgų antplūdis. Norint tai padaryti, turite atsiminti, kodėl pradėjote kovoti su netinkamu įpročiu ir kodėl jis jums toks svarbus.

Žmogus būna labiausiai pasirengęs ką nors pakeisti, kai sąžiningai sau pripažįsta, kodėl jam to reikia.

Yra ir daugiau metodų, padedančių stiprinti valios jėgą. Svarbiausia atsiminti, kad valios jėga yra raumuo. Kaip ir bet kurį kitą raumenį, jį reikia treniruoti.

Dauguma norėtų priimti sprendimus, kurie akimirksniu pakeistų jų gyvenimus. Tačiau kad ši akimirka truktų ilgiau nei minutę, reikia pakloti tvirtą pagrindą būsimiems pokyčiams.

Dabar nuspręskite, ar esate pasirengę laukti antro zefyro?

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą