Аustralijos tyrėjų manymu, atėjo laikas  prailginti paauglystės amžių. Laikoma, kad paauglystė tęsiasi nuo 10 iki 19 metų, o dabar, specialistų manymu, ji baigtųsi sulaukus 24 metus.

Dabar jauni žmonės subręsta daug greičiau, nei jų tėvai ar seneliai

Žinia, paauglystės amžius – tai periodas tarp vaikystės ir suaugusio. Tai yra – pradedant lytiniu brendimu, baigiant suaugusio žmogaus vaidmeniu visuomenėje.

Tačiau dabar jaunimas vis daugiau laiko skiria  aukštojo išsilavinimo įgijimui, karjeros siekimui. Tik po to kuria šeimą. Taip pat vėliau poros susilaukia ir vaikų.  Visa tai kiek keičia visuomenės požiūrį į tai, kada paauglys vėliau tampa suaugęs žmogus.

Tyrėjai taip pat pabrėžė, kad paauglystės amžiaus ribos taip pat pasikeitė ir dėl smegenų įtakos. Kitaip tariant, manoma, kad brendimas (pereinamasis laikotarpis) prasideda, kai hipotalamas (smegenų sritis) pradeda išskirti hormoną, kuris aktyvuoja hipofizę.

Dabar jauni žmonės subręsta daug greičiau, nei jų tėvai ar seneliai. Daugumai mergaičių pirmosios menstruacijos prasideda dar nesulaukus ir 10 metų. Tuo tarpu tėvų jaunystės laikais paauglėms menstruacijos prasidėdavo sulaukus ir 14 metų.

Tyrimo autorių tvirtinimu, yra ir kitų argumentų, kodėl reikia išplėsti paauglystės periodo ribas. Vienas jų – mokslininkai išsiaiškino, kad smegenys nenustoja vystytis sulaukus ir daugiau kaip 20 metų, o vadinamieji protiniai dantys daugumai žmonių neišdygsta sulaukus ir 25 metų.

Amžiaus ribos niekada nestovi vietoje

Kaip jau buvo minėta, dabar jauni žmonės vėliau sukuria šeimas ir susilaukia vaikų. Didžiosios Britanijos Nacionalinio statistikos biuro duomenimis, pavyzdžiui, 2013 metais, vyrų, pirmą kartą sukūrusių šeimas, vidutinis amžiaus vidurkis buvo 32,5 metai, o moterų – 30,6 metų. Lyginant su 1973 metais, šis rodiklis padidėjo beveik aštuoneriais metais.

„Nors daug teisinių įstatymų skirti suaugusiems žmonėms, tai yra jiems sulaukus 18 metų, iš tikrųjų  jaunimas suaugusio žmogaus vaidmenį visuomenėje ir atsakomybę prisiima gerokai vėliau“, – sakė paauglių sveikatos centro prie Melburno Karališkosios vaikų ligoninės, direktorė, tyrimo vadovė, profesorė Susan Sawyer.

Anot jos, vėlesnės santuokos ir vaikų gimimas, o taip pat ir vėlesnė finansinė nepriklausomybė priveda prie to, kad „pusiau priklausomo“ periodas, prie kurio ir priskiriama paauglystė, tiesiog kiek pailgėja. Tyrimo autorės teigimu, prailginus paauglystės periodą, galima būtų priimti naujus įstatymus, apsaugančius jaunus žmones, o taip pat ir padedant jiems tvirtai įkelti koją ir į suaugusiųjų gyvenimą. „Amžiaus ribos niekada nestovi vietoje. Tačiau dabartinis paauglystės periodas yra pakankamai apribotas. Todėl pakeitus jį nuo 10 iki 24 metų, labiau atitiktų dabartinio paauglio vystymosi laikotarpį“, – sakė profesorė Susan Sawyer.

 

parengta pagal leidinį „Lancet Child & Adolescent Health journal“

2 KOMENTARAI

  1. I loved as much as you will receive carried out right here.
    The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
    nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.
    unwell unquestionably come more formerly again since exactly
    the same nearly very often inside case you shield
    this hike.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą