Mokslininkai patvirtino, kad po 40 metų vyro gebėjimas apvaisinti gerokai sumažėja. Archyvo iliustracija

Žinia, biologinis laikrodis tiksi ne tik moterims, bet ir jų partneriams. Prancūzų mokslininkai paneigė net medicinos sluoksniuose paplitusią nuomonę, kad vyrų reprodukcinis amžius iš esmės  neribojamas. Iš tikrųjų, spermos kokybė pradeda blogėti vyrui suėjus daugiau nei 35 metams. Kitaip tariant, priklausomai nuo amžiaus,  mažėja nėštumo tikimybė ir padidėja persileidimo rizika.

 

Patvirtino tiesioginį ryšį tarp vyro amžiaus ir jo ejakuliato kokybės

Šiuo atžvilgiu gydytojai yra ypač susirūpinę dėl to, kad šiuolaikiniams vyrams labiau rūpi karjera ir visais įmanomais būdais stengiasi atidėti savo pirmojo vaiko gimimą.

Gydytojai jau seniai žinojo, kad moters reprodukcinis amžius yra trumpas. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis,  moters reprodukcinis amžius – nuo 15 iki 49 metų,  o daugelis gyvena iki 80 ir daugiau metų. Tuo pačiu metu optimaliausias sėkmingo nėštumo ir vaiko gimimo laikotarpis trunka nuo 20 iki 35 metų.

Tuo tarpu 40 metų moterų spontaninių abortų skaičius padvigubėja, palyginti su 20 metų moterimis, ir siekia 40 proc. Be to, žymiai padidėja rizika susilaukti defekto turinčio vaiko, pavyzdžiui, sergant Dauno sindromu. Yra žinoma, kad iki 30 metų moterys, turi maždaug vieną tokį atvejį iš tūkstančio gimdymų, iki 35 metų šis skaičius padidėja iki 1 atvejo iš 400, 40 – iki 1 iš 105.

Nenuostabu, kad ginekologai visame pasaulyje gimdymą sieja su motinos amžiumi, tuo tarpu praktiškai niekas nekelia klausimo, kiek metų yra jos partneris ir potencialus vaiko tėvas. Iš dalies dėl to kalti garsūs pagyvenę tėčiai (aktoriai, režisieriai ir kiti visuomenės veikėjai), kurių skaičius pastaraisiais metais pastebimai išaugo dėl gana didelio amžiaus skirtumo santuokų populiarumo. Tačiau prancūzų mokslininkai tvirtina, kad sėkminga koncepcija jiems nebuvo tokia lengva, kaip jie nori ją pristatyti blizgiuose žurnaluose. „Daugumai teko labai stengtis, galbūt net kelerius metus, arba kreiptis į dirbtinio apvaisinimo specialistą“, – teigė jie.

Prancūzijos nacionalinio medicinos tyrimų instituto darbuotojai savo išvadas grindžia spermos mėginių analize, kuri patvirtino tiesioginį ryšį tarp vyro amžiaus ir jo ejakuliato kokybės. Mokslininkai nustatė, kad kuo vyresnis vyras, tuo mažiau judrios jo spermos ir daugiau mutacijų. Be to, net patys aktyviausi ir tvirčiausi spermatozoidai, praėję natūralią atranką centrifugoje, nėra apsaugoti nuo defektų. (Centrifugoje išcentrinė jėga spaudžia visus spermatozoidus prie mėgintuvėlio dugno, po 40 minučių stipriausi individai išplaukia į paviršių ir būtent jie, paprastai,  yra atrenkami dirbtiniam apvaisinimui- red.).

Visų pirma, jau vyresni nei 35 metų vyrai gali turėti genetinių anomalijų, susijusių su gebėjimo apvaisinti kiaušinį sumažėjimu ir komplikacijomis nėštumo metu. O 55 metų  vyrams šis skaičius, paprastai, pradeda viršyti didžiausią leistiną normą. Dėl to net sėkmingas partnerės nėštumas gali baigtis persileidimu.

 

Vyrų vaisingumas mažėja, o savaiminių abortų padaugėja

Anot embriologų, nedideli defektai dažniausiai kompensuojami apvaisinto kiaušinio viduje, tačiau vyresnio amžiaus vyrams DNR pažeidimas gali būti labai reikšmingas. „Akivaizdu, kad yra kritinė DNR pažeidimo riba, kurią kertant genomo klaidos perduodamos embrionui, todėl  ir įvyksta persileidimas“, – aiškino gydytojai.

2002-2006 metais išnagrinėję 12 tūkstančių Paryžiaus nevaisingumo gydymo centro pacientų medicininių įrašų, mokslininkų hipotezė pasitvirtino. Paaiškėjo, kad tos moterys, kurių partneriai buvo vyresni nei 35 metų, patyrė daugiau persileidimų nei  tos, kurių partneriai buvo jaunesni.  Taigi,  turint 30–34 metų partnerį, savaiminio persileidimo rizika siekia 16,7 proc., 35–39 metų amžiaus – 19,5 proc., o po 40 metų – iki 33 proc. Be to, medicininiai dokumentai patvirtino, kad po 40 metų vyro gebėjimas apvaisinti gerokai sumažėja.

„Po 40, ypač 45 metų vyrų vaisingumas mažėja ir savaiminių abortų padaugėja. Todėl vyrai turėtų stengtis susilaukti vaikų iki 40-45 metų“,- rašoma pranešime, kurį prancūzų gydytojai pristatė Europos embrionų ir žmogaus reprodukcijos draugijai.

Tačiau mokslininkams nebus lengva pasiekti supratimą šiuo klausimu tarp stipriosios lyties atstovų.  Vyrai yra įpratę galvoti  esantys sekso galiūnai ir dažnai atideda laimingos tėvystės akimirką.

Kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, vidutinis pirmojo vaiko gimimo amžius jau yra tėvui turint 30–35 metus. Tyrimo autoriai savo bendrininkais vadina ginekologus. Jie turėtų paaiškinti moteriai, kaip jos partnerio amžius gali turėti įtakos nėštumui ir būsimo kūdikio  sveikatai.

 

parengta pagal „Journal of Men‘s Health“

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą