
Anot psichologų yra patikimesnis būdas rasti tikrąją meilę nei dovanoti gėles ir saldumynus merginai bei nuvesti ją į restoraną. Turite išmokti kontroliuoti savo išlaidas ir pasirinkti partnerį, dirbantį jums tinkamoje srityje.
Jei asmeniniame gyvenime norite pasiekti daugiau, psichologai pataria: atidžiau pasidomėkite, kaip jūsų karjera ir išlaidos daro įtaką jūsų asmeniniams santykiams. Visi žino, kad pinigai dažnai tampa konfliktų priežastimi, tačiau gali būti sunku pasiekti vienodą požiūrį pinigų ir karjeros klausimais.
Pasirodo, sprendimai, kuriuos priimate šiose dviejose svarbiausiose jūsų gyvenimo srityse, gali atlikti didžiulį vaidmenį kuriant ilgalaikius laimingus santykius.
„Būna atvejų, kai išdavystė gali turėti tokį patį finansinį poveikį kaip ir sukčiavimas“, – sakė psichologė ir karjeros konsultantė Fran Davis, dirbanti su Harvardo verslo mokyklos bakalauro ir magistrantūros studentais.
Pateikiame jums psichologės rekomenduojamas penkias naujas strategijas, kurios padės priimti geresnius karjeros ir finansinius sprendimus asmeniniame gyvenime.
- Dirbti tame pačiame darbe yra blogai
Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad idealus variantas – susipažinti su žmogumi, kurio požiūris į karjerą yra lygiai toks pat kaip ir jūsų. Tai reiškia, kad visada turėsite apie ką pasikalbėti. Kita vertus, jus vienys bendri karjeros tikslai.
Pačioje santykių pradžioje, įsimylėjimo etape, tikrai viskas taip ir bus, tačiau ilgainiui toks scenarijus gali turėti itin nemalonių pasekmių.
Toje pačioje srityje dirbančios poros, net jei tarp jų nėra tiesioginės profesinės konkurencijos, dažniau pradeda tolti viena nuo kitos, nes laisvalaikiu turi vis mažiau bendrų interesų. Kadangi
juos jau vienija svarbiausias dalykas, kurį jie turi – darbas.
Teisininkai, žemės ūkio ir švietimo darbuotojai dažniau renkasi partnerius iš tos pačios srities, tačiau tai mažiau būdinga finansininkams, kalnakasiams ir statybininkams – šie tyrimo rezultatai paskelbti leidinyje „Priceonomics“, kurių skaičiavimai atlikti remiantis JAV surašymo duomenimis.
Ilgainiui poroms, dirbančioms toje pačioje profesinėje srityje, bus sunkiau pasiekti joms tinkantį darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, teigia Bedfordšyro universiteto (JK) darbo saugos psichologijos profesorius Gailas Kinmanas. Tai parodė apklausa, atlikta tarp tos pačios profesijos porų. „Darbas gali tapti pagrindiniu dalyku ir išstumti kitas santykiams svarbius dalykus“, – aiškina Kinmanas.
- Partneriai skirtingų profesijų
Pastaraisiais metais mokslininkai pradėjo aiškintis, kurios profesijos yra labiausiai tinkamos ir suderinamos poroms. Pavyzdžiui, reklamos ir rinkodaros specialybės tinka kūrybinį, muzikinį išsilavinimą turintiems žmonėms. Tai liudija mobiliąją pažinčių programą „The Grade“ valdančios bendrovės tyrimo rezultatai, kurie stebėjo 450 000 sistemoje užregistruotų vartotojų. Aplikacija veikia kandidatų peržiūros principu: kiekvieną kartą vartotojas turi pasirinkti, ar siūlomas partneris jam „patinka“, ar jį „praleisti“.
Be to, vartotojų apklausa, atlikta pažinčių svetainėje eHarmony.com, kurios tikslas – suderinti potencialiai atitinkančius kandidatus pagal jų nurodytas nuostatas, pomėgius ir vertybes, rodo, kad žmonės dažniau sėkmingai susipažįsta, jei jų profesijos yra skirtingos. Tai yra tada tarp jų dažniau kyla abipusė trauka.
Taigi, pasak „eHarmony“, tarp 10 labiausiai suderinamų profesijų yra vyrai teisininkai ir architektės, teisininkės ir pilotai, tyrėjai ir vaistininkės.
Priešingai kitų tyrinėtojų išvadoms, į sąrašą taip pat buvo įtraukti vadovai vyrai ir moterys.
Rečiau išsiskirs dvasininkai, optometristai ir inžinieriai, nepaisant partnerio profesijos. Tokias išvadas padarė Radfordo universiteto (JAV) profesorius emeritas Michaelas Aamodtas, tyręs JAV surašymo, vykdyto 2000 metais, rezultatus.
- Planuokite savo darbus iš anksto
Vienas dalykas yra nuolatinis darbas įtemptu grafiku, o kitas dalykas – nenuspėjami viršvalandžiai, kurie gali turėti daugiausiai neigiamos įtakos asmeniniam gyvenimui.
Pasirodo, nestabilios darbo valandos yra blogesnės artimiems santykiams nei prognozuojamai ilgos darbo pamainos. Įsivaizduokite darbą, iš kurio visada grįžtate namo 20 val., ir darbą, dėl kurio turite netikėtai atšaukti suplanuotą vestuvių metinių vakarienę kavinėje ar susitikimą su draugais.
„Paskutinę akimirką nuolat keisdamas planus, pradedi „skausmingiau“ ištverti poreikį pasiilgti šeimos“, – sako Fran Davis.
Anot jos, jei darbas neleidžia susitelkti į šeimos įvykį, tai jau rimta problema. Be to, partneris/ė gali nuspręsti, kad darbas jam yra svarbiau ir pirmutinis reikalas. Pavyzdžiui, bankų ir paslaugų įmonių darbuotojams dažnai būna ypač sunku planuoti savo asmeninį gyvenimą iš anksto.
Norint sumažinti įtampą santykiuose, Davis pataria kuo anksčiau pranešti partneriams apie galimas darbo kliūtis ir imtis iniciatyvos planuojant darbo grafiką.
4.Venkite pompastiškų vestuvių
Kad santuoka būtų laiminga, nebūtina visas turimas santaupas sukišti į vestuvių šventę. Tuo įsitikinęs Atlantos (JAV) Emory‘io universiteto profesorius Andrewas Francisas-Tanas, tyrinėjęs vestuvių išlaidų ir santuokos trukmės ryšį.
Tyrime dalyvavo trys tūkstančiai susituokusių žmonių. Kaip paaiškėjo, kuo daugiau pora išleido vestuvėms, tuo jų santuoka buvo trumpesnė. Tiesa, ne iki galo aišku – ar didelės išlaidos išprovokavo skyrybas, ar tai tik atsitiktinumas.
Jungtinėse Valstijose buvo atlikta tūkstančių susižadėjusių moterų apklausa, kurios rezultatai parodė, kad 32 proc. porų po vestuvių įsiskolino bankams, paėmę kreditus vestuvėms.
Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad Azijoje (pavyzdžiui, Malaizijoje ir Indijoje) šeimos dažnai atsiduria skolose po tradicinių vestuvių, kurios trunka keletą dienų. Todėl Francisas-Tanas pataria poroms, kurios ruošiasi tuoktis, paprasčiausiai neišlaidauti, nes tai neužtikrina santarvės ir supratimo santuokoje.
- Poros turimas panašus pinigų kiekis – tvirtų santykių pagrindas
2015 metais JAV Federalinio rezervo banko atliktas tyrimas parodė, kad poros, turinčios panašų pinigų kiekį kredito kortelėse, labiau sutampa romantiškumo prasme. Priešingai, poros, kurių finansinis reitingas gerokai skyrėsi, dažniau išsiskyrė.
Anot tyrėjų, žinant partnerio kredito reitingą, tai ir nuoroda, kad šiuo žmogumi galima pasitikėti ar ne. Toks asmens patikimumas – tai ir noras pradėti bendrą gyvenimą be skolų.
Šio įvertinimo dėka taip pat galima geriau suprasti, kokios yra partnerio asmeninės vertybės.
Tyrėjų manymu, šeimos taisyklės dėl finansų turėtų būti nustatytos pačioje santykių pradžioje.