Ar planuojate gyventi ilgai? Ar sportuojate, stebite savo sveikatą ir bandote sveikai maitintis? Mokslininkai nustatė kelis svarbiausius veiksnius, kurie, nepaisant sveiko gyvenimo būdo, žmogui prideda keletą metų. Kuo moksliniu požiūriu potencialūs šimtamečiai skiriasi nuo paprastų žmonių ir kaip atsidurti tarp jų?

 

Kai kurie genai  „miršta“ dar jaunystėje, o kiti atsiranda tik sulaukus 50–60 metų

Aukštas arba žemas geležies kiekis kraujyje gerokai sutrumpina gyvenimą. Tokią išvadą padarė Vokietijos ir Didžiosios Britanijos mokslininkai.

Mikroelementai aprūpina deguonimi ląsteles ir pašalina produktų oksidaciją. Tai yra vienas  svarbiausių elementų, darančių įtaką visų kūno audinių gyvybingumui. Nukrypimai daro žmogų pažeidžiamą infekcijoms ir sutrikdo širdies bei kraujagyslių sistemos darbą.

Taigi, jei žmogaus geležies kiekis yra normalus, senėjimo procesas sulėtės.

Tuo pačiu metu mokslininkai pabrėžė, kad sutrikus geležies lygiui organizme, jį galima reguliuoti gydytojo paskirtais vaistais.

2015 metais  JAV ir Italijos mokslininkai ištyrė 6 tūkstančius šimtamečių, kurie gyveno iki 90 ir 100 metų. Visi jie turėjo 4 bendras genomo dalis, kurie buvo vadinami ilgaamžiškumo genais.

Visų pirma, tai yra CDKN2B genas – jis reguliuoja ląstelių gyvenimo ciklus, SH2B3 ir ABO genai – sąveikauja su krauju, o HLA genas – leidžia imuninei sistemai atpažinti savo kūno ląsteles.

2019 metais tarptautinė mokslininkų komanda atrado 12 genų, kurie, priešingai, daro įtaką atsirasti  sunkioms ligoms ir trumpina gyvenimą. Tuo pačiu metu kai kurie genai  „miršta“ dar jaunystėje, o kiti atsiranda tik sulaukus 50–60 metų.

Mokslininkų įsitikinimu, yra laimė gimti moterimi. Mat analizuojant demografinę situaciją skirtingais istoriniais laikotarpiais, paaiškėjo, kad moterys visada gyveno ilgiau nei vyrai. Net sunkiausiais feodalinių karų, epidemijų ir bado laikais gražioji žmonijos pusė išgyveno sėkmingiau.

Tas pats pastebima ir gyvūnų karalystėje – daugumos žinduolių patelės visada gyvena ilgiau nei patinai.

 

Moteriškas lytinis hormonas, priešingai nei vyriškas, stiprina sveikatą

Kalifornijos mokslininkai nusprendė tai išbandyti. Jie dirbtinai augino peles su klasikiniu chromosomų rinkiniu ir transseksualų rinkiniu.

Paaiškėjo, kad įprastos patelės buvo ilgaamžės, „transseksualūs“ patinai gyveno šiek tiek mažiau, o paprasti patinai mirė anksčiau nei kurie nors kiti. Pasak amerikiečių, eksperimentas rodo, kad moterų kiaušidėse yra hormonų, kurie lėtina senėjimą.

Jų kolegos vokiečiai vėliau paaiškino, kad vyrai yra pažeidžiami senatvės dėl testosterono, kuris sutrikdo imuninę sistemą. Kuo daugiau testosterono, tuo greičiau vyras sensta. Moteriškas lytinis hormonas, priešingai nei vyras, stiprina sveikatą.

Amerikos gydytojų atlikta 85 tūkstančių žmonių apklausa parodė, kad optimistai gyvena 15 proc. ilgiau nei pesimistai.

Tai paaiškinama tuo, kad pozityvūs žmonės lengviau toleruoja stresą, jie pasitiki savo galimybėmis, retai nusivilia ir greičiau pasveiksta. Tokia pasaulėžiūra sumažina tikimybę susirgti sunkia liga ir ne tik daro gyvenimą laimingesnį, bet ir ilgesnį.

„Kuo daugiau žinosite, tuo ilgiau gyvensite“, –  prie tokios išvados priėjo britų Edinburgo universiteto mokslininkai. Išeina, kad jie į šipulius sumalė mums visiems žinomą posakį: „Daug žinosi, greit pasensi“.

Anot Edinburgo universiteto mokslininkų, bet svarbu ne tiek išsilavinimo lygis, kiek polinkis į žinių įsisavinimą. Todėl smalsūs, žingeidūs žmonės visada ilgiau gyvena.

Žmonės, turintys tam tikrų genų, kurie lemia aukštą intelektą, taip pat gyvena ilgiau. Išvada padaryta remiantis dviejų šimtų tūkstančių europiečių apklausa.

Taigi, jei esate pozityvūs, smalsūs, visą gyvenimą siekiate žinių, jūsų normali geležies koncentracija ir geras paveldimumas, tada yra didelė tikimybė, kad gyvensite iki  gilios senatvės.

 

parengta pagal „Journal of Health Sciences“

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą