Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad nešiojamieji kompiuteriai, mobilieji telefonai ir modemai taip pat susiję su sumažėjusiu spermatozoidų skaičiumi, sutrikusiu spermatozoidų judrumu ir nenormalia spermos forma. Archyvo nuotrauka

JAV mokslininkai atliko tyrimą, ir išsiaiškino, kad imtinai nuo 1973 iki 2011 metų, spermos koncentracija sumažėjo iki 50–60 proc. Tai reiškia, kad beveik viena iš aštuonių porų kovoja su nevaisingumu. Deja, bet gydytojai, kurie specializuojasi reprodukcinės medicinos srityje, maždaug 30–50 procentų atvejų negali nustatyti vyrų nevaisingumo priežasties.

 

Užteršta aplinka gali pakeisti hormonų pusiausvyrą ir pakenkti vaisingumui

Taip pat dauguma nevaisingų porų, užduoda tuos pačius klausimus: „O kas kaltas dėl to? Jo darbas, jo mobilusis telefonas, nešiojamieji kompiuteriai, plastikas? Ar manote, kad jie galėjo prie to prisidėti?“.

Nevaisingumas apibrėžiamas kaip poros negalėjimas pastoti per vienerius metus, nepaisant nuolatinio lytinio akto. Tokiu atveju gydytojai įvertina abu partnerius, norėdami nustatyti priežastį.

Vyrams vaisingumo vertinimo kertinis akmuo yra spermos analizė. Taip pat keli kiti spermos vertinimo būdai. Spermatozoidų skaičius – bendras vyro gaminamų spermatozoidų skaičius ir spermos koncentracija – spermatozoidų skaičius mililitre spermos – yra bendri rodikliai, tačiau jie nėra geriausi vaisingumo rodikliai.

Tikslesnis matavimo metodas yra bendras judrių spermatozoidų skaičius, kuris įvertina spermos, galinčios plaukti ir judėti, dalį.

Vaisingumui įtakos gali turėti įvairūs veiksniai – nuo nutukimo iki hormoninio disbalanso ir genetinių ligų. Daugeliui vyrų yra gydymo būdų, kurie gali padėti.

Tačiau nuo dešimtojo dešimtmečio mokslininkai pastebėjo nerimą keliančią tendenciją. Net ir prisitaikius prie daugelio žinomų rizikos veiksnių, vyrų vaisingumas dešimtmečius mažėja.

1992 metais atliktas tyrimas parodė, kad vyrų spermatozoidų skaičius per pastaruosius 60 metų sumažėjo 50 procentų. Daugybė vėlesnių metų tyrimų patvirtino šią pradinę išvadą, įskaitant 2017 metus. Dokumentą, rodantį 50-60 proc. spermos koncentracijos sumažėjimą 1973 – 2011 metais vyrų visame pasaulyje.

Šie tyrimai, nors ir svarbūs, buvo skirti spermos koncentracijai arba bendram spermatozoidų skaičiui nustatyti. Todėl 2019 metais tyrėjų grupė nusprendė sutelkti dėmesį į galingesnį bendrą judrių spermatozoidų skaičių.

Jie nustatė, kad vyrų, kurių bendras judrių spermatozoidų skaičius yra normalus, skaičius per pastaruosius 16 metų sumažėjo apie 10 procentų.

Anot mokslininkų,  dabar vyrai gamina mažiau spermos nei praeityje, o sperma yra mažiau sveika. Tada kyla klausimas, kas galėjo sukelti tokį vaisingumo sumažėjimą? Aplinkos užterštumas ir dauginimasis?

Mokslininkai daugelį metų žinojo, kad bent jau gyvūnų aplinkoje  užteršta aplinka gali pakeisti hormonų pusiausvyrą ir pakenkti vaisingumui. Mokslininkai negali sąmoningai paveikti pacientų kenksmingų junginių ir įvertinti rezultatų, tačiau gali pabandyti įvertinti tendencijas.

Atsiradus tendencijai mažėti vyrų vaisingumui, tyrėjai pradėjo ieškoti atsakymų, kai aplinkoje yra cheminių medžiagų. Nors šis metodas  ir neleidžia galutinai nustatyti, kurios cheminės medžiagos sukelia vyrų vaisingumo mažėjimą, tačiau įrodymų vis daugėja.

 

Tai susiję su neigiamu poveikiu testosterono ir spermos sveikatai

Didžioji šio tyrimo dalis skirta endokrininę sistemą ardančioms medžiagoms, molekulėms, kurios imituoja organizmo hormonus ir sutrikdo subtilią reprodukcinės sistemos hormonų pusiausvyrą. Tai apima tokias medžiagas kaip ftalatai, geriau žinomas kaip plastifikatoriai, taip pat pesticidai, herbicidai, sunkieji metalai, nuodingos dujos ir kitos sintetinės medžiagos.

Plastifikatoriai yra daugelyje plastikų, tokių kaip vandens buteliai ir vienkartiniai maisto indai. Poveikis yra susijęs su neigiamu poveikiu testosterono ir spermos sveikatai.

Herbicidų ir pesticidų yra daug maisto produktuose, o kai kurie, ypač tie, kurių sudėtyje yra sintetinių organinių junginių, įskaitant fosforą, neigiamai veikia vaisingumą.

Oro tarša veikia miestus, todėl gyventojai patenka į kietųjų dalelių, sieros dioksido, azoto oksido ir kitų junginių aplinką, kurie gali prisidėti prie nenormalios spermos kokybės.

Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad nešiojamieji kompiuteriai, mobilieji telefonai ir modemai taip pat susiję su sumažėjusiu spermatozoidų skaičiumi, sutrikusiu spermatozoidų judrumu ir nenormalia spermos forma.

Sunkieji metalai, tokie kaip kadmis, švinas ir arsenas, taip pat randami maiste, vandenyje ir kosmetikoje ir, kaip žinoma, kenkia spermatozoidų sveikatai.

Endokrininę sistemą ardantys junginiai ir jų sukeliami nevaisingumo sutrikimai daro didelę žalą žmogaus fizinei ir emocinei sveikatai. Ir šios žalos gydymas yra brangus.

Dabar naudojama daug chemikalų ir juos visus stebėti yra neįtikėtinai sunku. Vien Nacionalinėje toksikologijos programoje yra užregistruota daugiau nei 80 000 cheminių medžiagų.

Kai programa buvo įkurta 1978 metais, 60 tūkst. jų buvo įtraukti į programą su minimalia informacija, o kasmet pristatoma apie 2 tūkst. naujų cheminių medžiagų.

 

Vaisingumo mažėjimas – tai „žadintuvas mums visiems“

Daugelis mokslininkų mano, kad pavojaus sveikatai ir aplinkai saugos bandymai nėra pakankamai griežti ir kad sparčiai kuriant ir diegiant naujas chemines medžiagas kyla abejonių dėl organizacijų gebėjimo patikrinti ilgalaikę riziką žmonių sveikatai.

Dabartinės JAV nacionalinės toksikologijos taisyklės laikosi nekaltumo principo, kol jų kaltė neįrodyta, ir yra mažiau išsamios ir ribojančios nei, pavyzdžiui, panašios taisyklės Europoje.

Pasaulio sveikatos organizacija neseniai nustatė 800 hormonus ardančių junginių, iš kurių tik nedidelė dalis buvo išbandyta.

Prekybos grupė, Amerikos chemijos taryba, savo svetainėje teigia, kad gamintojai „turi reguliavimo pasitikėjimą, kurio jiems reikia naujovėms, augimui, darbo vietų kūrimui ir pasaulinės rinkos laimėjimui. Tuo tarpu visuomenės sveikata ir aplinka yra stipriai apsaugoti nuo rizikos“.

Tačiau dabartinės JAV reguliavimo sistemos realybė yra ta, kad cheminės medžiagos įvedamos atliekant minimalius bandymus ir pašalinamos iš rinkos tik tada, kai įrodyta, kad jos yra kenksmingos. Tai gali užtrukti dešimtmečius.

Vienas iš aktyviausių spermatozoidų skaičiaus mažėjimo tyrinėtojų, profesorius, dr. Nielsas Skakkebaekas vyrų vaisingumo sumažėjimą pavadino „žadintuvu mums visiems“.

„Visuomenės sąmoningumas ir propagavimas yra svarbūs siekiant apsaugoti reprodukcinę sveikatą visame pasaulyje, dabar ir ateityje. Nesu toksikologas ir negaliu nustatyti savo pastebėtų nevaisingumo tendencijų priežasties, tačiau, kaip gydytojui, man neramu, kad per didelė įrodinėjimo našta tenka žmogaus kūnui ir žmonėms, kurie tampa mano pacientais“, – sakė Virdžinijos universiteto urologijos docentas Ryanas P. Smithas.

 

parengta pagal leidinį „The Conversation“.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą