Vaikai taip pat gana dažnai partrenkiami pėsčiųjų perėjose, kiemo teritorijoje. Todėl labai svarbu, kad tėvai nuolat kartotų savo vaikams, kaip svarbu apsižvalgyti, ypač ten, kur dažnai važinėja automobiliai. Archyvo nuotrauka

Kasmet automobilių avarijų, kuriose nukenčia vaikai, nemažėja, ir tai lemia daugybė veiksnių. Visų pirma, tai pačių tėvų neatidumas, automobilio vairavimas, pavojingos situacijos keliuose. Bet vaikai gali susižaloti per avariją, jei jie yra pėstieji, taip pat pažeidus taisykles važiuojant dviračiais, paspirtukais, riedlentėmis, riedučiais. Smulkiausios traumos – sumušimai ir patempimai, tačiau galimi galūnių, dubens kaulų ir stuburo lūžiai, galvos ir vidaus organų pažeidimai. Kokia turėtų būti vaikų sužalojimų prevencija eismo įvykiuose?

 

Dažnai kyla pavojus patirti  traumą ir dėl tėvų kaltės

Dažniausi sužalojimai, kuriuos vaikai patiria kaip keleiviai eismo įvykių metu – tai sumušimai ir patempimai, bet neretai sužalojamos ne tik galūnės, bet ir galva, net  veidas. Tyrimų duomenimis, tokie sužalojimai sudaro iki 75 proc. visos žalos. Neretai neišvengiama ir sunkių sužalojimų, kai įvyksta atviras ir uždaras kaulo lūžis, smegenų sukrėtimas, kartu su vidaus organų pažeidimais. Maždaug 10–15 proc. patirtų traumų gali būti mirtinos dėl galvos smegenų, stuburo pažeidimų, didelio kraujavimo ir lūžių.

Dažnai kyla pavojus patirti  traumą ir dėl tėvų kaltės, jei jie nepaiso mažųjų keleivių vežimo taisyklių. Svarbiausia jų – pasodinti ir vežti vaiką ant jam  skirtos specialios kėdutės, prisegus saugos diržą. Taigi, susidūrus automobiliui, jei vaikas nėra pritvirtintas, iš inercijos judės į priekį tokiu pat greičiu, kokiu važiavo ir automobilis. Nors tuo metu automobilis dėl staigaus stabdymo ir smūgio jau buvo gerokai sumažinęs greitį. Todėl smūgis į priekinį stiklą gali būti ne tik stiprus, bet ir neišvengiamas. Kuo didesnis greitis, tuo stipresnė trauma. Taigi, vaikų padėtis automobilyje eismo įvykio metu labai priklauso nuo pažeidimo pobūdžio, stiprumo ir sunkumo bei galvos ar kūno pažeidimo ypatybių.

Jeigu galinėse automobilio sėdynėse sėdi vaikai neprisegti ir nei jiems skirtose automobilinėse kėdutėse, didelė tikimybė, kad praskriejęs pro priekinį stiklą patirs kaukolės smegenų sužalojimus,  dažnai nesuderinamus su gyvybe dėl labai stipraus galvos smūgių.

Jei vaikas sėdi ant galinės sėdynės, ypač centre, galimi sumušimai ir patempimai, taip pat įvairaus sunkumo sužalojimai – nuo ​​galūnių kaulų iki stuburo ir kaklo. Taip pat tikėtini lūžiai ir stiprūs smūgiai į galvą, o ypač stuburo lūžių rizika yra didelė, jei vaikai guli ant galinės sėdynės, susidūrus automobiliams.

Smulkių nelaimingų atsitikimų atveju vaikams dažniausiai atsiranda mėlynių ir patempimų dėl organizmo ir audinių ypatybių. Galvos smegenų sužalojimai yra ne mažiau reti ir pirmauja tarp mirties priežasčių eismo įvykiuose. Taip yra dėl to, kad, palyginti su kūnu, galva yra daug sunkesnė nei suaugusiųjų, o kaklo raumenys ir raiščiai yra prastai išvystyti.

Dėl kūno neproporcingumo, vaikai dažnai patiria stuburo sužalojimus kaklo srityje. Šios srities slanksteliai yra trapūs, todėl gali atsirasti lūžių ir sunkių sužalojimų. Tai sukelia stiprų slankstelių suspaudimą, raiščių ir raumenų traumą. Dažnai vaikai, patekę į sunkius eismo įvykius, patiria kaklo, stuburo traumų, veido traumų ir kaukolės lūžių. O jei vaikai būna prisisegę saugos diržus, jų mirtingumas eismo įvykiuose sumažėja 40-50 proc.

 

Turi nuolat kartoti savo vaikams, kaip svarbu apsižvalgyti

Neretai vaikai tampa eismo įvykių gatvėje dalyviais. Važiuoti dviračiu, kirsti gatvę netinkamoje vietoje, žaisti prie kelio – tada iškyla rimtas pavojus, kad juos gali partrenkti automobilis. Dažnai toks incidentas sukelia rimtų sužalojimų, kartais net mirtinų. Dažniausiai tokiais atvejais lūžta blauzdikaulis ar šlaunikaulis, taip pat dubens kaulai ar viršutinės galūnės, galimi smūgiai į galvą, nugriuvus ant asfalto.

Jei vaikas važiavo dviračiu ir atsitrenkė į mašiną, tai  sužalojimai pasunkėja. Dažniausiai tai gali būti kojų lūžis (atviras arba uždaras). O jei apseinama tik įbrėžimais, sumušimais ir patempimais, vadinasi, didelės nelaimės pavyko išvengti.

Dažnai dėl to kalti ne tik patys vaikai, palikti be priežiūros, bet ir vairuotojai, kurie žiūri ne į kelią, o į telefonus. Vaikai taip pat gana dažnai partrenkiami pėsčiųjų perėjose, kiemo teritorijoje. Todėl labai svarbu, kad tėvai nuolat kartotų savo vaikams, kaip svarbu apsižvalgyti, ypač ten, kur dažnai važinėja automobiliai.

Akivaizdu, kad pagrindinė vaikų traumų prevencija juos vežant automobilyje yra saugos diržų ar automobilinių kėdučių naudojimas. Tokia prevencija svarbi ne tik mažyliams, bet ir vyresniems vaikams. Žodžiu, visada reikia žiūrėti ir pasirūpinti, kad vaikas važiuotų tik prisisegęs.

Ne mažiau svarbi ir traumų prevencija gatvėje, kai vaikai patenka į avarijas eidami ar važiuodami įvairiomis transporto priemonėmis. Tėvai turėtų mokyti vaikus kelių eismo taisyklių, tačiau to nepakanka. Jiems svarbu paaiškinti, kad ne visi suaugusieji vairuoja pagal taisykles ir net kertant gatvę degant žaliam šviesoforo signalui vis tiek reikia atidžiai apsidairyti. Tas pats pasakytina apie kiemus, stadionus ir žaidimų aikšteles, kadangi net ten vairuotojai sugeba važinėti. Be to, vaikai turėtų atsiminti, kad gatve, kur važiuoja automobiliai, negalima vaikščioti su ausinėmis. Jie turi girdėti visus garsus, kad išvengtų nelaimės ir nesusižeistų. Vairuotojo signalas ir stabdžių cypimas, kurį laiku išgirsta vaikas, gali išgelbėti jo gyvybę. Svarbu nuolat kartoti taisykles, net jei jums atrodo, kad vaikai jau dideli ir patys viską žino. Papildomas saugumas dar niekam nepakenkė.

 

„YouTube“ vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą