Pagrindinė taisyklė, kurios reikia laikytis pasinaudojus viešuoju tualetu – neišeiti nenusiplovus rankų. Archyvo nuotrauka

Mokslininkai atliko tyrimą, kuriame pabrėžiama galima naudojimosi viešaisiais tualetais rizika: nuleidus tualeto vandenį  į orą gali pakilti mikrobų debesys. Nors Pasaulio sveikatos organizacija pareiškė, kad rizika užsikrėsti Covid-19 su išmatomis yra nedidelė, kai kurie tyrimai parodė, kad virusas gali pasišalinti su išmatomis, rašo osfhealthcare.org.

 

Į orą patenka daug aerozolių dalelių

„Jei galite nesinaudoti viešuoju tualetu,  geriau nesinaudokite, – sako mikrobiologas Ali Nuri, Amerikos mokslininkų federacijos prezidentas. – Tai pirmas dalykas, kurį reikia žinoti.

Kuo pavojingi viešieji tualetai? Rizika yra gana didelė, kadangi kambariai palyginti maži. Praktiškai tai apsunkina socialinį atsiribojimą, kuris, pasak mokslininkų, būtinas kovojant  ne tik su pandemija, bet apskritai su mikrobais.

Tualetai taip pat gali būti prastai vėdinami. „Tualetai yra uždaros erdvės, be langų, – sakė jis. – Taigi virusas tokioje aplinkoje išliks ilgą laiką“.

Anot mikrobiologo, situaciją apsunkina vandens nuleidimas tualetuose, kadangi į orą patenka daug aerozolių dalelių. Todėl svarbus patarimas: prieš nuleisdami vandenį visada uždarykite unitazo dangtį, jei toks yra!

Grėsmę gali kelti ir galingi karšto oro džiovintuvai. 2015 metais žurnale „Journal of Applied Microbiology“ paskelbtame straipsnyje nustatyta, kad galingi reaktyviniai džiovintuvai išsklaido virusą iki 3 metrų atstumu.

Galiausiai, pandemijos metu tualetai kelia tokį patį pavojų, kaip ir bet kuri vieša vieta: Covid-19 užsikrėtęs asmuo gali būti palietęs durų rankenas ir maišytuvus prieš jus.

Iš visų galimų pavojų svarbiausias yra artimas kontaktas su kitais žmonėmis. JAV ligų kontrolės centro specialistų teigimu, pagrindinis Covid-19 plitimo būdas yra žmonių kontaktas.

Tai reiškia, kad geriausia naudotis tualetu su viena tualeto kabina, kurios su niekuo nereikia dalytis.

Net jei tai neįmanoma, kaukių dėvėjimas ir socialinio atsiribojimo praktika gali sumažinti riziką naudotis viešuoju tualetu.

„Kaukės yra vienas veiksmingiausių būdų sumažinti viruso perdavimo iš žmogaus žmogui riziką, – sakė mikrobiologas. – Jei žmonės nedėvi kaukių viešajame tualete, gerai pagalvokite prieš eidami į vidų. Dėvėdami kaukę iš esmės saugote aplinkinius, o ne save. O kiti dėvėdami kaukes,  saugo jus.

Anot jo, daugumai žmonių labai svarbu, kad vonios kambaryje jis būtų vienintelis lankytojas. Deja, bet viešuose tualetuose to užtikrinti neįmanoma. Daugelį žmonių gąsdina tai, kad tokiose vietose yra daug mikrobų.

Žinia, yra nustatytos naudojimosi viešuoju tualetu taisyklės, kurios turi užtikrinti visų saugumą. „Ar manote, kad mikrobų galima rasti tik tualete ir ant unitazo dangčio? Neįtikėtina, bet labiausiai užteršta vonios kambario vieta yra kriauklė, nes čia po rankų plovimo patenka daugiausia mikrobų.

 

Žmonės dažniau renkasi antrąją tualeto kabiną

Tokios bakterijos, kaip Shigella, Staphylococcus, Salmonella ir Escherichia coli yra tarp tūkstančių vonios kambariuose paslėptų mikroorganizmų ir gali sukelti įvairias ligas. Todėl labai svarbu laikytis higienos taisyklių, nepamiršti nusiplauti rankų ir viskas bus tvarkoje“, – aiškino mikrobiologas.

Jo tvirtinimu, o viešajame tualete  irgi ne mažiau kaupiasi mikrobai. Todėl ant jo sienų turėtų būti  pakabintas valymo grafikas.

Mokslininkų teigimu, žmonės dažniau renkasi antrąją tualeto kabiną. Taip yra todėl, kad beveik visi mano, kad pirmasis yra dažniausiai naudojamas. Todėl, mokslininkų patarimu, kad išvengtumėte rizikos, rinkitės tiesiai pirmąjį skyrių, nes juo naudojosi mažiau žmonių, vadinasi, jis bus švaresnis.  Kai naudojatės viešuoju tualetu, visada kyla abejonių, kur dėti savo daiktus. Jei nenorite jų palikti lauke, bijodami, kad kas nors  gali nugvelbti jūsų krepšį su daiktais, geriausia vieta – ne ant grindų, o pakabinti ant kabliuko, jei yra.

Tiesa, kai kas šlapinasi, neliesdamas unitazo paviršiaus. „To daryti nereikia, galite sėdėti ant jo gana be baimės. Jūsų oda yra apsauginis sluoksnis ir blokuoja daugumą mikrobų. Tiesiog būkite atsargūs, jei turite žaizdų ant kūno“, – teigė mikrobiologas.

Anot jo, pagrindinė taisyklė, kurios reikia laikytis pasinaudojus viešuoju tualetu – neišeiti nenusiplovus rankų. Procedūra turi tęstis mažiausiai minutę. Jei įmanoma, nelieskite veido. Atlikę šią užduotį, pabandykite išeiti iš patalpos neliesdami jokio paviršiaus, įskaitant durų rankenas. Žinoma, viešaisiais tualetais retsykiais naudojasi visi, nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus. Ne visi žino, kaip apsisaugoti, tačiau aukščiau aprašytos taisyklės padės tai padaryti.

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą