"YouTube" stop kadras

Daug žmonių svajoja patekti į Gineso rekordų knygą – nori tapti geriausiais ir būti minimi vienoje populiariausių knygų pasaulyje. Bet kaip atsirado ši knyga ir kas sugalvojo sujungti visus įrašus? Kaip bebūtų keista, tai sugalvojo ne Guinnessas, kaip galima pagrįstai manyti.

 

Greita ir netikėta knygos sėkmė nustebino  net jos autorius

Iš tikrųjų ši knyga turi keletą pavadinimų: „Pasaulio rekordų knyga“, „Gineso pasaulio rekordų knyga“, „Gineso rekordų knyga“, „Ginesas. Pasaulio rekordai “. Šis katalogas yra metinis ir apima rekordinius ne tik žmonių, bet ir gyvūnų, gamtos, kultūros ir žiniasklaidos pasiekimus. Idėjos autoriumi tapo Hughas Beaveris. Tuo metu jis buvo „Guinness Brewing Company“ vykdomasis direktorius. 1951 metais lapkričio mėnesį suerzintas dėl nesugebėjimo medžioti, Beaveras pareiškė, kad iš jo ištrūkęs paukštis auksinis plikis, iš tikrųjų yra greičiausias sparnuotis Europoje. Prasidėjo ginčas, kurio taip ir nepavyko išspręsti.

Vakare Beaveris stebėjosi, kad aludės lankytojai nuolat lažinasi dėl įvairių klausimų. Ir taip pat dažnai niekas negali patvirtinti vienos iš šalių teisingumo.

Iš juokingo pastebėjimo ir gimė verslo idėja. Vyras pamanė, kad būtų malonu į vieną knygą rinkti įrašus, kurie autoritetingai galėtų išspręsti tokius ginčus. Ir po trejų metų Beaveris dar kartą pakartojo lažybas, tik šį kartą dėl škotų kurapkos greičio pranašumo prieš auksinį plikį. Kol pagaliau paaiškėjo, kad principingi medžiotojai negali niekur eiti be padėjėjo knygos.

Ilgainiui Hugho Beaverio pavaldinys Christopheris Chatway‘as perėmė šią knygą. Jis pakvietė savo draugus, su kuriais mokėsi universitete, brolius McWhirterius, užpildyti knygą.

Po to ji buvo pateikta Gineso direktorių tarybai 1954 metais rugsėjo 12 dieną ir gavo patvirtinimą bei finansavimą.

Leidėjai išsiuntė daug laiškų mokslininkams, kolekcininkams, tyrėjams ir statistikams. 1955 metais rugpjūčio 27 dieną buvo išleista pirmoji įrašų knyga. Pavadinime atsirado žodis „Guinness“ kompanijos – pagrindinio leidimo rėmėjo garbei. Knygą sudarė 198 puslapiai, buvo atspausdinta beveik 50 tūkstančių egzempliorių. Greita ir netikėta Gineso rekordų knygos sėkmė nustebino jos autorius. Knygą buvo nuspręsta išleisti kiekvienais metais, rudenį. Laikui bėgant pasirodė tiek nacionaliniai, tiek specializuoti leidiniai, skirti konkrečiai temai. Bet daug mažiau sėkmingų klonų sekėjų.

Iš pradžių knyga buvo griežta informacinė, visiškai mokslinių faktų rinkinys, patvirtintas ekspertų. Tačiau dabar žmonių pasiekimai įvairiose srityse tapo daug aktualesni skaitytojams. Knyga negalėjo neatsakyti į laiko dvasią. Dabar galite rasti duomenų apie tolimiausią futbolo įvartį, apie maksimalų atstumą, nuvažiuotą atgal, kiaušinio išmetimo ilgį, suvalgytų dešrainių ir alaus gėrimo nugalėtojus. Knygoje taip pat pateikiama informacija apie su amžiumi susijusius pasiekimus: „jauniausias“ arba „vyriausias“. Beje, atsiranda vis daugiau ir absurdiškų įrašų.

 

Kaip patekti į Gineso rekordų knygą?

Žmonių, norinčių patekti į garsiąją knygą, skaičius privertė jos leidėjus laikytis atsakingo požiūrio.  Daugeliu atvejų tuo užsiima speciali komisija, kuri ne tik nustato pasiekimą, bet ir stebi, kaip laikomasi visų jo steigimo taisyklių ir kriterijų.

Norint patekti į Gineso rekordų knygą su nauju rekordu arba bandydami įveikti esamą, turite pateikti nemokamą paraišką oficialioje svetainėje Guinnessworldrecords.com. Čia taip pat galite patikrinti, ar jūsų įrašas atitinka esamą. Paraiška bus svarstoma iki 12 savaičių, tačiau procesą galima pagreitinti už 800 JAV dolerių papildomą mokestį. Jei leidėjai suinteresuoti nustatyti rekordą, su pareiškėju bus sudaryta sutartis. Bendrovė pati nustato kriterijus, kurių laikantis ir atliekamas įrašas. Žinoma, pagrindinis veiksnys yra komisijos atstovo dalyvavimas, kai pasiekimas yra įdiegtas.  Pagerinus pasiektą rekordą, pareiškėjas gauna apie tai pažymėjimą, o įrašas pateikiamas naujajame Gineso rekordų knygos leidime.

Norinčių patekti į autoritetingo leidinio puslapius yra daugybė žmonių: kasmet užfiksuojami tūkstančiai rekordų, o siekiančių šlovės  – šimtai tūkstančių žmonių. Rekordų rekordai priklauso Ashritui Furmanui – jis turi daugiau nei du šimtus jų, įskaitant, pritūpimų skaičių per valandą prie Eifelio bokšto, nueitą mylių skaičių ir laiką su pieno buteliu ant galvos, ilgiausio pieštuko sukūrimą ir taip toliau.

Gineso knygoje  puikuojasi ir amerikietė Kim Goodman, galinti iškišti akis iš savo lizdo 12 milimetrų. Jai priklauso tolimojo akies obuolio išsipūtimo pasaulio rekordas.

Francisco Domingo Joaquima turi didžiausią burną pasaulyje (16,99 cm).  Tuo tarpu Oliveris Strumpfelis sugebėjo nunešti 25 alaus bokalus rankose 40 metrų atstumą. Lee Longlongas – toliausiai užlipo laiptais ant galvos.

Į Gineso rekordų knygą įrašyta ir aukščiausia karvė pasaulyje, kurios aukštis ties ketera yra 1 m. ir 94 cm.

Gineso rekordų knyga jau seniai peržengė popierinio leidimo ribas. Tai kultūrinis reiškinys, kuris filmuojamas serialuose, leidžiami vaizdo žaidimai, jam skiriami muziejai. Knyga kritikuojama, abejojama, laikoma neetiška … Bet tai tik skatina susidomėjimą didžiausia ir įdomiausia įrašų kolekcija pasaulyje.

 

„YouTube“ vaizdo įrašai ir stop kadras

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą