Per 9 mėnesius vaisius motinos įsčiose praeina ilgą kelią – nuo mažyčio embriono iki susiformavusio kūdikio, kur spėja įgyti ne tik atitinkamų veido bruožų, bet ir savybių, išliekančių visą jo gyvenimą. Pavyzdžiui, jis gali būti dešiniarankis arba kairiarankis, turėti savybę čiulpti pirštą ar kramtyti nagus ir panašiai. Vaisiui augant motinos įsčiose, per devynis mėnesius nutinka daug įdomių dalykų. Todėl mes siūlome jums praeiti kartu su kūdikiu nuo jo pradėjimo iki gimimo.
- Pirmasis nėštumo trimestras
1-2 savaitė
Taigi ilga kelionė prasidėjo. Pirmąsias keturias dienas būsimasis žmogus yra mažesnis už druskos grūdelį – jo dydis siekia tik 0,14 mm. Tačiau nuo penktos dienos jis pradeda augti. Todėl praėjus dar vienai dienai, jis padidėja beveik 2 kartus – iki 0,2 mm. Ketvirtąją pastojimo dieną embrionas atkeliauja į gimdą, kur praleis visus 9 mėnesius, o aštuntąją dieną jis implantuojamas į jos sienelę.
3-4 savaitė
Maždaug 20- tą nėštumo dieną įvyksta labai svarbus dalykas: atsiranda nervinis vamzdelis, kuris vėliau virsta kūdikio nugaros smegenimis. Jau 21 nėštumo dieną pradeda plakti jo širdelė ir susiformuoja visi svarbūs organai. Pavyzdžiui, inkstai ir kepenys. Bet akys dar neatsiranda įprastoje padėtyje. Tuo metu jos stypso galvos šonuose, panašios į burbuliukus, iš kurių po kiek laiko ir susiformuoja akys. Pirmo nėštumo mėnesio pabaigoje embrione susidaro kraujotakos sistema, pradeda formuotis stuburas ir raumenys.
5–6 savaitė
5-tą nėštumo savaitę ant embriono susiformuoja rankos. Nors pirštai dar neatsiskiria vienas nuo kito, bet rankos ir kojos jau susilenkia per sąnarius. Būtent tuo metu pradeda formuotis ir lytiniai organai, tačiau ultragarso skenavimo metu dar neįmanoma pamatyti, tai berniukas ar mergaitė.
Nuo atsiradimo iki šio momento embrionas padidėjo 10 tūkstančių kartų. Jau pradeda formuotis kūdikio veidas, o akys, kurios bus užmerktos dar labai ilgai, kiek patamsėja ir tampa panašesnės į žmogaus akis.
7–8 savaitė
7-ąją nėštumo savaitę kūdikis pradeda judėti, nors būsimoji mama to ir nejaučia. O kojų ir rankų pirštai tampa beveik tokie patys, kaip ir jau gimusių kūdikių. Šiame etape susiformuoja pieninių dantų užuomazgos ir vystosi reprodukcinė sistema, o inkstai pradeda gaminti šlapimą. Nepaisant to, kad vaisius tik 2,5 cm dydžio, jis jau įgyja apčiuopiamus savo veido bruožus: vokus, nosies galiuką.
9-10 savaitė
Šiuo metu vaisiaus svoris siekia 4 gramus, o ūgis – 2–3 cm. Nepaisant mažo dydžio, smegenys jau yra padalintos į du pusrutulius, pradeda formuotis pieniniai dantys ir skonio receptoriai. Išnyksta kūdikio „uodegėlė“ ir sukibimai tarp pirštų. Vaisius pradeda plaukti amniono skystyje ir judėti dar aktyviau, nors mama dar ir nepajunta. Būtent tuo metu išryškėja individualūs vaiko veido bruožai, o ant galvos pradeda augti plaukai.
11–12 savaitė
Šiuo metu formuojasi vaiko lytiniai organai, todėl ultragarso tyrimu jau galima sužinoti jo lytį, nors klaidos tikimybė vis dar yra didelė. Kūdikis vis dar šiek tiek panašus į ateivį: turi didelę galvą ir mažą kūną, tačiau jo veidas labiau primena jau gimusio kūdikio. Ausys savo vietoje, atsiranda antakiai ir blakstienos. Kremzlė, formuojanti skeletą, pamažu kaulėja. Atsiranda naujos kraujagyslės ir prasideda hormonų gamyba. Tuo metu kūdikis jau užaugo iki 6 cm. ir sveria apie 20 gramų.
13–14 savaitė
Nepaisant to, kad kūdikio galva sudaro beveik pusę viso kūno ilgio, veido bruožai vis labiau panašūs į jau gimusio kūdikio. O burnos ertmėje jau suformuoja visų 20 pieninių dantų užuomazgos. Kūdikis jau moka įkišti pirštuką į burną, bet čiulpti jis išmoks šiek tiek vėliau. Aktyviai formuojantis kraujagyslėms, kūdikio oda yra raudona ir labai plona, todėl ant kūno atsiranda lanūgas (lot. lanugo — pūkas, pūkelis), ploni plaukeliai, dengiantys žmogaus ir žinduolių gyvūnų gemalą). Tai apsaugo juos nuo hipotermijos.
Antrasis nėštumo trimestras
15-16 savaitė
Iki 15-osios savaitės vaisius užauga iki 10 cm ir dabar jis sveria apie 70 gramų. Nepaisant to, kad akys vis dar gana žemai išsidėsčiusios, veidą jau galima pakankamai atpažinti. Be to, tuo metu pradedami „kurti veido bruožai“, nes veido raumenys tuo metu jau būna gerai išvystyti. Kūdikis jau žino, kaip čiulpti pirštuką. Tuo metu pradeda darbuotis riebalinės bei prakaito liaukos.
17-18 savaitė
Galiausiai susiformuoja kūdikio klausos kanalai, todėl jis pradeda gerai atskirti garsus. Jis ne tik girdi savo motinos balsą, bet ir sugeba jį atpažinti iš kitų. Be pieninių dantų, pasirodo ir šakninių dantų užuomazgos. Galiausiai susiformuoja kaulai ir pradeda kietėti. Nors kaukolės kaulai išlieka paslankūs iki gimimo – gimdant jie tarsi persidengia vienas su kitu, taip palengvindami kūdikio gimimą. Be to mama pagaliau pradeda jausti kūdikio, užaugusio iki 14 cm ir sveriančio 190 gramų, judesius.
19–20-oji savaitė
Nepaisant to, kad vaiko akys vis dar užmerktos, jis jau gerai orientuojasi jį supančioje erdvėje. Be to jau galima suprasti, vaikas bus dešiniarankis, ar kairiarankis, nes tuo metu jis pradeda aktyviau naudoti „vadovaujančią“ ranką. Ant kūdikio pirštų pasirodo pirštų atspaudai – dar viena unikali kiekvieno žmogaus savybė. Beje, vaikas jau pradeda pamažu atskirti dieną nuo nakties ir yra būna aktyvus atitinkamu paros metu.
21–22 savaitė
Tada kūdikis pradeda sparčiai priaugti svorio dėl poodinių riebalų susidarymo. Ant jo kojų ir rankų atsiranda raukšlės. 22-tą nėštumo savaitę smegenyse suformuojami neuronai. Labai greitai kūdikis atmerks akis, nes jau dabar bando tai padaryti, o jo akies obuoliai juda beveik kaip gimusiam kūdikiui.
23–24 savaitė
Kūdikis jau gali pradėti sapnuoti. Jo veidas būna susiformavęs, todėl atlikus ultragarsinį skenavimą, galima nustatyti, kurio veido bruožus – mamos ar tėčio, jis paveldėjo. Kūdikio oda tampa nepermatoma, akys atmerktos, todėl jis pradeda reaguoti į šviesą. Neretai jį išgąsdina ryškūs blyksniai. 23-24 nėštumo savaitę kūdikis užauga iki beveik 30 cm., o jo svoris siekia 0,5 kg.
25–26 savaitė
Tuo metu galutinai susiformuoja vaiko skonio receptoriai ir, „paragavęs“ amniono skysčio, jis gali susiraukti, jei jam tai nepatinka. Beje, kūdikio valgymo įpročiai formuojasi dar būnant motinos įsčiose. Priklausomai nuo to, ką valgo mama, vaisius atranda savo mėgstamiausią ir mažiausiai mėgstamą maistą. Be to, tada kūdikis jau moka mirksėti ir jau gali šiek tiek matyti, nors ir labai neaiškiai bei miglotai.
Trečiasis nėštumo trimestras
27–28 savaitė
Jei tuo metu atliksite ultragarso tyrimą, galėsite pamatyti, kaip vaikas šypsosi ir intensyviai čiulpia pirštelį. Be to, kūdikis turi savo pirmąjį „žaisliuką“ – virkštelę, per kurį vartosi, sukiojasi, aktyviai tyrinėdamas savo kūną. 7-ojo nėštumo mėnesio pabaigoje susiformuoja kūdikio individuali medžiagų apykaita, kurią jis turės visą savo gyvenimą. Vaisius jau yra gana didelis – jo svoris siekia 1,2 kg, o ūgis – 35 cm.
29–30 savaitė
Didėja poodinių riebalų sluoksnis didėja, o gerai maitinamas kūdikis tampa vis riebuilesnis. Be to, jis jau moka verkti, kosėti ir net žagsėti. Taip greičiausiai atsitinka, kai jis praryja per daug amniono skysčio. Iki 30-osios nėštumo savaitės kūdikio smegenys jau yra visiškai išsivysčiusios ir jis sugeba ne tik atsiminti, įsidėmėti, bet ir net analizuoti informaciją.
31–32 savaitė
Tuo metu kūdikis turi visus 5 jutimus, o jo dienos režimas vis dažniau primena tą, kurio jis laikysis gimus. Vaikas girdi visų motinos organų darbą, puikiai atpažįsta jos balsą. Dėl to, iškart po gimimo, jis sugeba atskirti mamos balsą nuo visų kitų žmonių. Kūdikio imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus, apsaugojančius jį nuo visų rūšių infekcijų, kurios gali tykoti per pirmąsias dienas ir mėnesius po gimimo.
33–34 savaitė
Galiausiai jau susidaro poodiniai riebalai, todėl nuo vaisiaus kūno išnyksta lanūgas – panašūs į pūką plaukeliai. Tada kūdikio ūgis siekia apytiksliai 40 cm, o svoris priartėja prie ar net viršija 2 kg. Kūdikio nervų sistema jau yra visiškai suformuota, tačiau plaučiai vis dar vystosi.
35–36 savaitė
Tuo metu kūdikis atrodo beveik visiškai toks pats, kaip ir gimus. Jo odelė vis dar gana plona, bet poodinių riebalų sluoksnis didėja sparčiau. Tiek jo plaukai, tiek nagai jau yra visiškai suformuoti. Apskritai kūdikis tampa pakankamai didelis, kad beveik neturi galimybių, tiksliau jam nebelieka vietos manevruoti po mamos įsčias. Todėl pradeda judėti mažiau, nei ankstesniais etapais.
37–38 savaitė.
Pagaliau naujo žmogaus formavimosi procesas visiškai baigtas. Dabar jis yra pasiruošęs gimimui, o gydytojai ginekologai ir akušeriai nėštumą laiko pilnaverčiu. Lanūgas galutinai dingsta nuo mažylio kūnelio, reti pūkeliai plaukeliai gali likti ant rankų ir kojų. Kadangi gimdoje beveik nėra vietos, Tada mamai gali atrodyti, kad kūdikis pradėjo judėti intensyviau. Iš tikrųjų, kai gimdoje nebėra kur apsisukti, padidėja ir sustiprėja kūdikio smūgių jėga, nes jo raumenys jau būna visiškai susiformavę.
39–40 savaitė ir pirmosios minutės po gimimo
Kūdikio plaučiai formuojasi iki pat gimimo ir tik gimus jie išskiria reikiamą kiekį aktyviosios medžiagos, neleidžiančios alveolėms sulipti po pirmojo nepriklausomo kvėpavimo. Labai greitai kūdikis paskelbia savo pirmąjį verksmą ir pradeda ilgą ir įdomią kelionę per gyvenimą.
“YouTube” vaizdo įrašas
parengta pagal scienceabc.com/humans/baby-grow-womb-9-months