aktorė ir modelis Milla Jovovich su dukrele

Kuris nė pasakęs savo vaikui: „Kokia tu užuomarša! Visa į tėvą!“. Arba pagyrę: „Kokia esi protinga mergina! Labai panaši į mamą. Posakiai posakiais, bet genetika negalima abejoti. Vaikai intelektą paveldi labiau iš savo motinos, o ne iš tėvo.

Neseniai atliktas tyrimas tai patvirtino užtikrintai. Anot mokslininkų, intelekto genai yra siejami su X chromosoma, o moterys turi net dvi. Tai reiškia, kad motina dvigubai labiau linkusi perduoti savo intelektualinius polinkius kūdikiui. Tai nereiškia, kad vaikas nieko negaus iš intelektualaus tėčio sugebėjimų. Tyrimai rodo, kad motinos ląstelės turi didesnį poveikį kognityvinėms funkcijoms (atmintis, mąstymas, kalba, suvokimas) nei tėvo ląstelės. Užtat jo ląstelės daro didesnę įtaką limbinei smegenų sistemai (nuotaika, instinktai, empatija ir kt.).

Dabar mokslininkai žino gana daug įdomių detalių apie genetinį perdavimą. Tačiau mes nesigilinsime į dominuojančių ir recesyvinių genų ir mutacijų mechanizmų terminologiją bei paaiškinimus, tačiau apsiribosime įdomiausiu – sąrašu, ką vaikai labiau linkę gauti iš savo motinų ir ką jie gauna iš savo tėvų.

Jūsų dėmesiui sąrašas, ką mamos perduoda savo vaikams dažniau nei tėčiai.

  1. Miego ypatybės

Žurnale „Sleep Medicine“ paskelbtame tyrime teigiama, kad jei motina turi miego problemų (sunku užmigti, kankina nemiga), tada tos pačios problemos labiau tikėtinos ir jos vaikui.

Jei tėvas ilgą laiką negali užmigti, dažnai prabunda naktį, vartosi nuo vieno šono ant kito ir panašiai,  tuomet galite ramiai miegoti – vaikas paprastai nepaveldi miego sutrikimų iš tėvo.

  1. Spalvų aklumas (daltonizmas)

Spalvų aklumas arba spalvų matymo trūkumas reiškia, kad vaikas negali atskirti tam tikrų spalvų ar atspalvių. Spalvinis aklumas yra daug dažnesnis berniukams nei mergaitėms. Jis perduodamas motinos X chromosomai, o motina, kuri yra mutacijos nešėja, pati gali atskirti spalvas. Kad mergaitė susidurtų su spalvų aklumo problemomis, būtina, kad abu tėvai būtų X chromosomos mutacijos nešėjai.

  1. Senėjimo ypatybės

Jei mama atrodo gerai sulaukusi ir brandaus ar net garbaus amžiaus, tada jums labai pasisekė, nes  beveik šimtaprocentinė tikimybė, kad ir jūs gerai atrodysite, kai senstate. Odos ypatybės, jos tipas ir senėjimo greitis, polinkis raukšlėms, suglebimas – visa tai savo vaikams perduoda mama.

  1. Susukti liežuvį vamzdeliu

Juokinga savybė, kurią turi kai kurie žmonės – sugebėjimas susukti liežuvį vamzdeliu – perduodama vaikams iš motinų. Jei mama moka susukti įvairius triukus liežuviu, tada ir vaikai sugebės. Bet jei tėvas gali tą patį padaryti, o motina ne, tada greičiausiai vaikai neturės šio „talento“.

  1. Duobutės skruostuose

Ne visiems žmonėms lemta gimti su duobutėmis skruostuose. Bet tie mieli kūdikiai, kurie gimė su tokia grožybe, gali už tai padėkoti savo motinoms. Neaišku, kokius stebuklus daro mamos genetika, tačiau būtent motinos daro įtaką, kad vaikelis gimsta su žavingais skruostais.

 

O čia yra sąrašas, ką tėčiai genetiškai perduoda savo vaikams dažniau nei mamos.

  1. Ūgis

Yra daugybė formulių, numatančių, koks jūsų mažas berniukas (ar mergaitė) bus suaugę, bet, pasak genetikų, tiksliausias rodiklis, koks bus jūsų mažylis užaugęs, yra tėvo ūgis. Aukštų tėčių daugiausiai užauga aukšti sūneliai. Mamos ūgis, be abejo, turės įtakos ir sūnaus genetikai, jei motina yra mažesnė už vidutinį ūgį. Tačiau apskritai, kuo aukštesnis tėtis, tuo aukštesnis sūnus.

  1. Dantų sveikata

Dažniausiai dėl tėvo genetikos vaikai turi blogus dantis. Tai dar viena tų sudėtingų formulių, kurių mokslininkai vis dar negali visiškai išsiaiškinti. Bet jei mamos akinamai balti dantys, kurie nežino, kas yra ėduonis, o tėčio dantys kreivi, gelsvoko atspalvio ir linkę į ėduonį, tada blogų dantų tikimybė vaikui tampa labai didelė! Išvada: galite pradėti taupyti pinigus odontologui nuo pat gimimo.

  1. Duobutė pasmakrėje

Jei skruostų duobutes motinos perduoda savo vaikams, tai tėvas perduoda duobutę pasmakrėje. Jei tėtis turi tokią duobutę, tada greičiausiai ją turės ir sūnus ar dukra. Kartais, jei mamos genai yra stipresni, tikimybė paveldėti duobutę yra 50/50. Neretai atsitinka, kad vienas vaikas turi duobutę, o kitas – ne. Bet jei tiek mama, tiek tėtis turi tokią „žymę“ pasmakrėje, tada vaikams užtikrinamas tas pats pranašumas.

  1. Lengvai priaugate svorio

Leidinyje „Nature Communications“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad riebalų kiekį, kurį kaupiate savyje, ypač aplink vidinius organus, iš dalies lemia tėvo perduoti genai. Tačiau nereikėtų nusiminti. Jums tiesiog reikia būti pasirengusiam aktyviai sportuoti ir apskritai kasdien daug judėti. Na, įspėkite ir savo vaikus…

  1. Akių spalva

Genetikai išsiaiškino, kad stipriausi yra rudų akių spalva, dominuojanti prieš kitų spalvų genus. Ir todėl, jei vienas sutuoktinių turi mėlynas akis, o kitas – rudas, tada yra didelė tikimybė, kad „rudasis laimės“. Bet! Tėčio akių spalva vis tiek yra svarbesnė. Jei tėtis turi rudas akis, tada beveik šimtaprocentinė tikimybė, kad ir vaikas turės rudas akis. Bet jei mama rudų akių, o, pavyzdžiui, tėtis turi žalias, tada sumažėja tikimybė, kad gims rudakis kūdikis.

6. Plaukų spalva

Vyrauja įsitikinimas, kad vaikai plaukų spalvą ir struktūrą paveldi iš mamos ar tėčio. Tačiau iš tikrųjų negimusio kūdikio plaukų tipą ir spalvą nėra taip lengva nuspėti. Gali būti, kad tamsiaplaukė pora turės šviesiaplaukį vaiką! Tiesiog nekreipkite į tai ypatingo dėmesio, o pasistenkite pažvelgti į šią plaukų spalvos paveldėjimo „formulę“ iš toliau. Iš kurios ir gali paaiškėti, kad plaukai yra sudėtingo ne tik mamos ir tėčio, bet ir tolimų jų protėvių geno rezultatas.

Pastaruoju metu tarp genetikų dažniau girdima hipotezė, kad vaikas dažniausiai paveldi senelio plaukus iš motinos pusės. Bet tai nėra ypač patikima prognozė. Nes neturėtume pamiršti ir raudonplaukių. Jei tėtis yra „ryžas“, tada jo genetika neabejotinai nugalės šviesiaplaukę dailiosios lyties atstovę. Ir net ryškios brunetės genetiką gali užgožti, nes raudonplaukių genai yra labai stiprūs. Bet tai nereiškia, kad abu raudonplaukiai tėvai būtinai susilauks raudonplaukio vaiko. Jis gali paveldėti ir savo neraudonplaukės močiutės ar prosenelių genus.

Tiesą sakant, yra daug daugiau genetinių savybių, kurias paveldime iš mamų ar tėčių. Šis sąrašas nuolat plečiasi ir mes grįšime prie šios temos!

 

 

parengta pagal brightside.me

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą