Siuvėjai sako, kad per vidurį prisiūta kilpa padidina judėjimo laisvę ir neleidžia marškinių audiniui perplyšti nugaros vietoje

Ar kada nors susimąstėte, kodėl marškinių nugaros viduryje (arčiau viršaus) siuvama kilpa? Klausimas, gluminantis daugumą vyrų. Apykaklės kilpa atrodo dar paslaptingesnė, nes yra nugaroje, tiksliai kaklo viduryje.

 

Ši idėja priklauso laukinių vakarų kaubojams

Teigiama, kad  pasakojami gražūs mitai ir legendos, aiškinant kilpos atsiradimo paslaptį.

Tikslus šios detalės pasirodymo ant vyriškų marškinių laikas nežinomas, bet manoma , kad tai galėjo nutikti XIX a. pradžioje. Tais laikais  piešti portretus iš nugaros nebuvo priimta (stebėtina, ar ne?), bet kai kuriais šaltiniais, „kilpelė ant marškinių galėjo liudyti apie džentelmeno turtus“ yra verta dėmesio. Atkreipkite dėmesį – „kilpelė“ , o ne „kilpa“.

Tuo tarpu detalių ir smulkmenų genijus Markas Twainas romane  „Connecticut Yankee In King Arthur‘s Court“ („Konektikuto jenkis karaliaus Artūro dvare“)  rašo: „Skelbimas pasirodė puikus: pradėjome siūti kilmingiems marškinius, kaip  ir turėtų būti – su kilpa nugaroje ir sagomis ant apykaklės“.

Turėtumėte nustebti, nes tai buvo parašyta 1889 metais. Pakalbėkime apie detalę, paminėtą prieš daugiau nei 130 metų. Kodėl ji buvo reikalinga tokioje netikėtoje vietoje? Yra keli pasakojimai ir mes paminėsime kelis svarbiausius jų.

Siuvėjai sugalvojo kilpą, kad pašalintų natūraliai susidarančią raukšlę nuo pečių. Merginos (studentės) įkišdavo gėlę į tą kilpelę, taip norėdamos atkreipti patikusių vaikinų dėmesį ir kad  kitos merginos žinotų, jog šis vaikinas  jau yra „užimtas“.  Šie pasakojimai sklido  XX a. pradžioje, konkrečiai 1950 metais, tarp amerikiečių studentų, besimokančių Jeilio universitete.

Pagal kitą versiją, ši idėja priklauso laukinių vakarų kaubojams, kurie gyveno  JAV prerijose. Kilpa buvo reikalinga skrybėlei pritvirtinti, kad jojant ant arklio, ji nenukristų.

Panašiai pasielgė ir anglų džentelmenai, prie kilpos pritvirtindami cilindrą, kad jo nenupūstų vėjas, o nukritęs ant grindinio nesusiteptų.

 

Naudinga detalė buvo reikalinga kaklaraiščio tvirtinimui

Dar pagal vieną versiją, galbūt kilpos atsiradimo istorija prasidėjo nuo Britanijos laivyno disciplinos. Ši versija yra mažiau romantiška, tačiau tikrai verta paminėti. Jūreiviai turėjo atrodyti tvarkingi. Vienas iš laivo privalomų taisyklių punktų  – uniforma turi būti visada švari ir išlyginta. Ankštose patalpose nebuvo nė kalbos apie jokias pakabas, o ant marškinių buvo klostės. Todėl jūreiviai sugalvojo ant nugaros prisiūti kilpą, ant kurios buvo kabinami marškiniai ant sienoje įkaltos vinies, kad nesusiglamžytų. Kodėl apykaklės viduje nebuvo padaryta kilpa, kaip kad daroma paltuose? Mat nešiojant marškinius su kilpa ant apykaklės,  smarkiai trintų kaklą.

Vėliau  jūreivių uniforma tapo laisvesnė ir problema savaime išsisprendė.

Šios istorijos datuojamos skirtingais laikais.  Bet kai kurie labiau šiuolaikiniai šaltiniai teigia, kad  ši naudinga detalė buvo reikalinga kaklaraiščio tvirtinimui.

Anglų džentelmenai (ir ne tik) didžiavosi savo išvaizda, kuriems kaklaraištis vaidino svarbų vaidmenį gyvenime. Kad jis nepradėtų plaikstytis netinkamu laiku ir ne vietoje bei nesugadintų įspūdžio, jie sugalvojo kilpą ant marškinių, kuri patikimai laikė šį atributą ant kaklo. Tuo pačiu metu apykaklių priekyje atsirado  sagutės ir kaklaraištis buvo patikimai pritvirtinamas.

Maždaug tuo pačiu metu (praėjusio šimtmečio 3-4-ajame dešimtmečiuose)  mados kūrėjai pridėjo dar vieną sagutę apykaklėje iš nugaros pusės, kuri galutinai išsprendė kaklaraiščių problemą. Tačiau  kilpa vis dėlto liko nors ir daug mažesnė.

Tai yra utilitarinė paskirtis, nes kaip ir anksčiau, brangių marškinių apykaklės viduje niekas nebuvo siuvama, kad netrintų kaklo. Bet lankantis golfo klube ar kitoje sporto įstaigoje marškinius reikėdavo kur nors pakabinti. Ir tai leido  padaryti ta pati kilpa ant nugaros.

Galbūt tai nėra visa tiesa, nes vyriški marškiniai turi savitumą.  Siuvėjai sako, kad per vidurį prisiūta kilpa padidina judėjimo laisvę ir neleidžia marškinių audiniui perplyšti nugaros vietoje. Ir tai, žinoma, yra tiesos.

Kuri versija labiau patinka, leiskite vyrams patiems nuspręsti. Mes dar kartą primename, kad ši maža detalė nugaroje greičiausiai buvo turto ir aristokratijos ženklas, kurios taip pat negalima atmesti.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą