Bėgimas ir kai kurios kitos sporto šakos, apskritai aktyvus judėjimas, yra lengviausias būdas į smegenis „suleisti“ dozę naudingų cheminių medžiagų: serotonino, dopamino ir norepinefrino. Archyvo nuotrauka

Tam tikromis sąlygomis smegenys gali tūnoti galvos metų metus visiškai nieko neveikdamos, bet ir gali generuoti idėjas, sumanymus, novatoriškas mintis ir apskritai būti naudingos. Todėl jūsų dėmesiui pateikiame patikrintus, nors  kai kuriuos ir netikėtus patarimus, kurie jums padės išvengti smegenų senėjimo, pagerinti atmintį, būti kūrybiškais, mąstyti greičiau, rašo healthline.com.

 

  1. Tyrimas, publikuotas žurnale „Alcohol and Alcoholism“ („Alkoholis ir alkoholizmas“, bet jo negalima prenumeruoti, nes tai mokslinis leidinys ir be nuotraukų), jame dar kartą bandoma parodyti, kad alaus mėgėjai turi daug didesnį hipokampą – smegenų dalį, atsakingą už atmintį ir gebėjimą sutelkti dėmesį į užduotį, nei vyno ir stipraus alkoholio žinovai. Tai, kad be didelio hipokampo alaus mėgėjai įgyja ir ne mažiau tūrinį pilvą, leidinys diplomatiškai nutyli. Bet galų gale mes dabar kalbame apie jūsų smegenis, o ne išvaizdą!
  2. Jei nenorite gerti alaus (net ir dėl hipokampo vystymosi), galite to pasiekti vartodami ginkmedžio ekstraktą. Tai medis, apie kurį komikas Steve‘as Martinas rašė vienoje iš savo novelių: „Jis taip stiprina atmintį, kad aš net pradedu bijoti, prisimindamas visas savo išdaigas“.

Ginkmedis teigiamai veikia hipokampą ir suteikia tokį patį „kraujo siurbimo“ efektą, apie kurį kalbama toliau.

  1. Berlyne atlikto tyrimo duomenimis, reguliariai patrindami mėtomis kaktą ir smilkinius, sumažins jautrumą galvos skausmams. Be to, ši procedūra turi ir kitą vertingą, nors ir trumpalaikį efektą – mažina psichinę įtampą. Bet geriau įtrinti šviežiais mėtų lapeliais.
  2. Kadangi saldžiųjų bulvių mūsų platumose nėra lengva nusipirkti net už dolerius, valgykite morkas – paskutinį jums likusį beta karotino šaltinį. Ši medžiaga, anot Harvardo universiteto mokslininkų, lėtina su amžiumi susijusį smegenų sumažėjimą ir atitolina demencijos grėsmę. Bloga žinia: norint pasiekti ilgalaikių rezultatų, morkas reikia valgyti nuolat, daug, o geriausia penkiolika metų iš eilės. Geros naujienos yra tai, kad beta karotino tabletės veikia taip pat gerai.
  3. Kalbant apie kūrybiškumą, su juo irgi ne viskas aišku. Mokslininkai sutarė tik dėl pačios sąvokos: tai „gebėjimas sukurti kažką naujo ir kartu ir naudingo“. Pavyzdžiui, Harvardo universiteto psichologė Shelly Carson, knygos „Tavo kuriamos smegenys“ autorė, įrodė, kad likus sekundei iki naujos minties gimimo įvyksta gama bangų pliūpsnis, sujungiantis skirtingus smegenų taškus į vieną tinklą. „Neįmanoma to išmokti, bet jūs galite padėti sau praktikuodami protinius pratimus. Pavyzdžiui, užmerkite akis ir mintyse pasivaikščiokite po butą. Įsivaizduokite, kad ten, kur jis yra, tuo pat metu galite apsivalyti. Pacientai, atlikę šį pratimą kartą per dieną po penkias minutes, per metus žymiai pagerino savo kūrybiškumą“, – tvirtino psichologė.
  4. Apskritai taip yra su smegenimis: per pastaruosius dešimt metų buvo atlikta daug tyrimų dėl jų augimo ir senėjimo. Nustebsite sužinoję, kiek daug žmonių tiki, kad nervinės ląstelės neatsinaujina, o su amžiumi mokymosi gabumai silpnėja. Visa tai netiesa! Pensilvanijos ir Johno Hopkinso universitetų mokslininkai nustebo pastebėję, kad suaugusiuosius sunku išmokyti įsiminti naujus veidus. Tačiau kai tik žmogus išmoksta atpažinti garsus, jis pradeda rodyti puikius bet kokios smegenų veiklos rezultatus. Galite išbandyti patys, atsisiųsdami bet kurį „Listen and Repeat“ žaidimą. Pavyzdžiui, kad ir „Crazy Copy and Repeat“, skirtą mobiliosioms platformoms.
  5. Kalbant apie žaidimus. Jei šiaip sau įsigijote „iPad“ (tariamai darbui) ir „Wii“ (tariamai sūnui, nors jo gal ir neturite), atkreipkite dėmesį į visą galaktiką žaidimų, kurie tikrai lavina smegenis. Jie yra pateikti Sharpbrains.com svetainėje, skiltyje „Teisers“. Hitas yra „Big Brain Academy“ žaidimas, sukurtas dalyvaujant kelioms Japonijos institucijoms. Jei turite tik kompiuterį (ką, tikrai?! Bandėme pajuokauti), tuomet rekomenduojame svetainę lumosity.com.arba „Big Bang Fallacy“, bet reikia gerai mokėti anglų kalbą.
  6. Stop. Kadangi mes kalbame apie anglų kalbą, negalime neprisiminti Vokietijos Regensburgo universiteto. Ryšys, kuris iš pirmo žvilgsnio nėra akivaizdus, ​​tampa aiškesnis, jei perskaitysite pastraipą iki galo. Atlikę pedantiškus matavimus, vietos mokslininkai nustatė, kad kiekviena nauja užsienio kalba, kurią išmokote, smegenų senėjimą atitolina vidutiniškai ketveriais metais. Tačiau „wi zagt wissenschaftlern“, tų pačių rezultatų galima pasiekti išmokus žongliruoti. Be smegenų ilgaamžiškumo, žongliravimas sustiprina smegenų struktūrą, atsakingą už staigias įžvalgas ir skaičiavimą.
  7. Bėgimas ir kai kurios kitos sporto šakos, apskritai aktyvus judėjimas, yra lengviausias būdas į smegenis „suleisti“ dozę naudingų cheminių medžiagų: serotonino, dopamino ir norepinefrino. Veikdamos ląstelių lygmeniu, šios medžiagos lėtina senėjimo procesą, taip pat padeda išvalyti nemalonias mintis, aktyvindamos kraujotaką „pamirštančiose“ smegenų struktūrose. Optimalus (smegenims) mankštos režimas yra 45 minutės mankštos  kas tris dienas.
  8. Jei kada nors prireiktų teisintis dėl savo didelio pomėgio šokti, turėkite omenyje: Harvardo mokslininkas Johnas Rathey‘us, knygos „Revoliucinis naujas mokslinis požiūris į smegenų mankštą“ autorius, mano, kad šokio pamokos yra lengviausias būdas paskatinti augimo hormoną. Taip vadinama peptidinių ir steroidinių hormonų grupė, be kurių smegenyse nepavyks užmegzti naujų jungčių ar nugalėti somatinę depresiją (nervų sistemos dalių pažeidimą).
  9. „Apskritai, kalbant apie sportą, turime daug daugiau įrodymų, kad nuolatinė mankšta kūno rengybos centre yra naudinga smegenim“, – teigė Sandra Amodt, buvusi žurnalo „ Nature Neuroscience“ redaktorė. Dėl jėgos treniruočių aukščiau minėtas hipokampas padidėja, jau nekalbant apie „kraujo siurblio“ efektą: atliekant pratimus, išvalo smegenų kraujagysles. Taigi posakis gerąja prasme turėtų skambėti taip: „Jėga yra, o protas prisitaikys“.
  10. Kitas Harvardo smegenų tyrinėtojas Moshe‘as Baras, besispecializuojantis šachmatų didmeistrių minčių sferoje, iškėlė teoriją, kad prisiminimo mechanizmas „užrašytas“ daugiausia tuose pačiuose neuronuose, kaip ir numatymo mechanizmas. Kitaip tariant, prisiminimas, kaip ką nors reikės padaryti, iš tikrųjų iš anksto paruošia jus tai padaryti. Prieš pradėdami bet kokį darbą (derėtis, pasirašyti sutartį), prisiminkite, kaip gudriai su tuo susitvarkėte anksčiau. Tai skatins jūsų smegenis sėkmei geriau nei stengtis pamatyti ateitį!
  11. Pradėdami bet kokią paprastą užduotį, nusistatykite sau laiko limitą. Ar įmanoma iš butelio į stiklinę įpilti vandenį per keturiasdešimt sekundžių? Ar bus galima išanalizuoti paštą per dvidešimt minučių? Šio pratimo prasmė – įtraukti smegenų struktūras, atsakingas už laiko suvokimą. Įtraukus juos į bet kokį procesą, galite geriau ir tiksliau apskaičiuoti laiką. Šis poveikis buvo ne kartą įrodytas, nors jis dar ir nebuvo išaiškintas iki galo.
  12. Juokas yra geriausias… simetrinės smegenų veiklos stimuliatorius. Garsus juokas, pagal MRT matavimus, padidina akytkūnio aktyvumą ir pagerina impulsų mainus tarp smegenų pusrutulių. Beje, įtemptas juokas šia prasme veikia ne prasčiau nei nuoširdus. Todėl nebūtina eiti į „YouTube“ ir ten žiūrėti tikrai juokingų vaizdo įrašų.
  13. Dar vienas ypatingų išlaidų ir įrangos nereikalaujantis smegenų lavinimo pratimas – gruntavimas. Jo esmė ta, kad vien pažvelgimas į problemą jau padeda ją spręsti, panaudojant nesąmoningas (tiksliau, ikisąmoningas) smegenų struktūras. Tai lengviau paaiškinti pavyzdžiu. Perskaitę vieną eilutę knygoje, iškart neperšokite į kitos pradžią, o permeskite puslapį akimis – atgal. Prieš įsimindami tekstą, minutę žiūrėkite į puslapį, nekreipdami dėmesio į nieką. Arba kitas pavyzdys. Prieš skaičiuodami santaupas, pažiūrėkite į sąskaitas, išmėtytas ant grindų. Tai yra paruošimas – smegenų nustatymas užduočiai atlikti paprastu vizualiniu būdu. Tą įsisavinę ir įgudę žmonės susidoroja vidutiniškai 10-20 proc. greičiau.
  14. Tai turėtume pasakyti ne jums, o jūsų asmeniniam treneriui ar bent jau jūsų mamai, bet… Kad ir ką darytumėte, įpraskite atsiminti bet kokią informaciją, susijusią su jūsų veikla. Tiksliau, pabandykite prisiminti. Atminties mechanizmai yra nepaprastai sudėtingi, tai pripažįsta visi mūsų kalbinti ir skaitomi ekspertai. Žmogus, kuris tiesiog apsimeta, kad daug ką prisimena, iš tikrųjų pradeda prisiminti daugiau. Be to, padidėjusiu kūrybiškumu dažniausiai išsiskiria ne kai kurie genijai, o žmonės, kurie moka „studijuoti, bet ne teisti“. Negali būti nenaudingų žinių.
  15. Išgerkite eikozapentaeno rūgšties. Kitaip tariant, žuvų taukų. Kasdien juos vartojant gerina reakciją, koncentraciją ir atmintį.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą