Tarp daugybės įvairių ženklų ir prietarų, kuriuos žmonija atrado per visą savo gyvavimo istoriją,  daugiausiai paplitusių visame pasaulyje yra susijusių su penktadieniu, kuris patenka į bet kurio  mėnesio 13 dieną. Prietarai, susiję su skaičiumi „13“ yra žinomi beveik visiems ir daugelis žmonių jais tiki. Visi žino ne vieną pasakojimą, kai žmonės, išsigandę baisių nutikimų, susijusių su 13-uoju  penktadieniu, kiekvieną nesėkmę ir nelaimę sieja būtent su šia konkrečia diena. Pavyzdžiui, važiuojant sugenda automobilis, išjungia namuose elektrą arba atleidžia iš darbo – ir paaiškėja, kad visa tai ne šiaip sau.

 

Šį nuodėmingą penktadienį Kainas negailestingai nužudė savo brolį Abelį

Su šia diena siejama daugybė ženklų, kurių dauguma dažniausiai nieko gero nežada. Tikėti ar netikėti ženklais yra kiekvieno reikalas. Tiesiog mes pateiksime jums keletą įdomių faktų apie šią „neįprastą“ dieną.

Jei norite sutaupyti perkant lėktuvo bilietą, pabandykite užsisakyti bilietą 13 mėnesio dieną. Skrydžių kompanijos atstovai jums pasiūlys 10 proc. nuolaidą tą dieną įsigyjant bilietą. Bet jei jums tektų skristi 13-ąjį penktadienį, tada nuolaida padidės iki 20 proc. Taip yra dėl to, kad gana daug  žmonių vengia skristi 13 mėnesio dieną, todėl kompanijos tokiu būdu stengiasi pritraukti daugiau keleivių.

Kai kurie, ypač prietaringi žmonės, penktadienį, 13 dieną užsirakina namuose, neatsako į telefono skambučius, nežiūri pro langą ir niekam neatidaro durų, laukdami, kada baigsis ši diena.

13-asis penktadienis daugelyje kultūrų yra laikoma nesėkmės diena, Šėtono diena. Istorinė šio prietaro raida siejama ne tik su nelemtu 13-uoju skaičiumi, vadinamuoju „velnio tuzinu“, bet ir su penktadieniu – penktąja savaitės diena, nors iš pradžių tarp jų nebuvo jokio ryšio. Iš kur atsirado šis prietaras?

Penktadienis ir  skaičiaus „13“ derinys, sukeliantis baimę daugeliui žmonių, atsirado senovėje.

Rašytinių šaltinių duomenimis, šią dieną 12 raganų keldavo puotą, prie jų prisijungdavo kitos piktosios dvasios, o linksmybių viduryje, patekėjus pilnačiai,  pasirodydavo pats Šėtonas – tryliktas.

Krikščioniškoje kultūroje manoma, kad Edeno sode  Adomas ir Ieva draudžiamus vaisius valgė penktadienį,13 dieną ir nusidėjo tą dieną. Būtent šį nuodėmingą penktadienį Kainas negailestingai nužudė savo brolį Abelį.

Kristaus nukryžiavimas taip pat įvyko penktadienį. Tryliktasis paskutinės vakarienės apaštalas buvo Judas, kuris ir išdavė Kristų.

Nuo senų senovės 13-asis penktadienis vadinamas „juoduoju“.

Kita šio prietaro priežastis yra tikras istorinis faktas, bylojantis, kad 1307 metais balandžio 13 dieną, penktadienį, buvo sugauta ir suimta nemaža dalis tuo metu labai turtingos ir galingos organizacijos – Tamplierių ordino narių. Jie buvo įmesti į kalėjimą ir po kiek laiko buvo sudeginti ant karštosios Šventosios inkvizicijos ugnies. Nuo to laiko 13-asis penktadienis, užtemdytas šios istorijos, sustiprėjo ir apaugo daugybe prietarų, mįslių ir paslapčių.

 

Juodasis penktadienis laikomas pavojingiausia diena virusų atakų atžvilgiu

XVIII amžiaus pabaigoje prietaras apie 13-ąjį penktadienį taip stipriai įsitvirtino Anglijos žmonių galvose, kad valdžia nusprendė viešai įrodyti šios baisios pranašystės absurdiškumą.

Tam reikalui buvo pastatytas laivas „juoduoju“ pavadinimu „Penktadienis“. Jo statyba prasidėjo penktadienį, 13 dieną. Laivas buvo baigtas taip pat penktadienį, 13 dieną. O netrukus, plačiosios visuomenės akivaizdoje, ir vėl penktadienį, 13 dieną, laivas išplaukė į jūrą.

Nuo tada niekas daugiau nematė „Penktadienio“: laivas kartu su įgula dingo be žinios.

Nuo to laiko „juodojo“ penktadienio ženklas vis dar verčia daugelį pasaulio jūreivių bet kokia pretekstu atidėti šią dieną išplaukti į jūrą.

13-asis penktadienis taip pat siejamas su viena žinomiausių XX amžiaus laivo katastrofų, sukrėtusių daugelio amerikiečių vaizduotę.

1907 metai, gruodžio 13 diena, penktadienis. Vienas didžiausių to meto laivų – 1902 metais pastatytas septynių stiebų laivas „Thom Laurson“  užplaukė ant rifų.

Įdomu tai, kad Ispanijos ir Portugalijos jūreiviai, priešingai, 13-ąją penktadienį laiko labai palankia diena buriavimui. Taip yra dėl to, kad Kristupas Kolumbas penktadienį pradėjo savo istorinę kelionę iki  tada vis dar nežinomos Amerikos krantų.

Be jūreivių, 13-ojo penktadienio vengia ir daugelis chirurgų.

Šią dieną kai kurie gydytojai operacijų neskiria, o jau suplanuotos operacijos nukeliamos į bet kurią kitą dieną. Mat Didžiosios Britanijos gydytojai įsitikinę, kad penktadienį, 13- tą dieną atliktos operacijos nesėkmės rizika – du kartus didesnė.

Šis prietaras nepagailėjo ir kompiuterių vartotojų, kurie juodąjį penktadienį laiko pavojingiausia diena virusų atakų atžvilgiu. Teigiama, kad kompiuterių amžiaus pradžioje daugelis virusų programų kūrėjų tą pačią dieną nustatė kenkėjiškų viruso savybių sukėlimo mechanizmą.

Taip pat 13-ąjį penktadienį nerekomenduojama sudaryti sandorių ir švęsti vestuvių.

Manoma, kad šią dieną geriau apskritai neišeiti iš namų.

Pagal Amerikos Indianos valstijos įstatymus, 13-ąjį  penktadienį visi juodų kačių savininkai, išleisdami savo augintinius pasivaikščioti į gatvę, privalo uždėti antkaklius su skambančiais varpeliais.

Įdomus faktas yra tas, kad 13 mėnesio diena penktadienį iškrenta dažniau nei bet kurią kitą savaitės dieną – vidutiniškai iškrenta kartą per 212,35 dienas.

 

Dar dešimt įdomiausių faktų apie 13-ąjį penktadienį

  1. Penktadienio 13-osios baimė vadinama paraskevedecatriaphobia (iš graikų kalbos žodžio „Paraskevi“ (Παρασκευε), reiškiančio „penktadienis“ ir „Decatreis“ (δεκατρείς), reiškiančio „trylika“).

Taip pat vartojamas kitas šios fobijos pavadinimas – friggatriskaidekaphobia, kilęs iš deivės Frigg (senoji norvegų Frigg) vardo germanų-skandinavų mitologijoje. Iš esmės tai yra ypatingas triskaidekafobijos atvejis.

  1. Pagal Föresterio „Doomsday Theory“ modelį, skaičiavimai prognozuoja, kad žmonių populiacija 2026 metais lapkričio 13 dieną, penktadienį pasieks begalybę arba matematinį singuliarumą.
  2. 1066 metais spalio 13 dieną Viljamas Užkariautojas pakvietė paskutinį anglosaksų karalių Haroldą II atsisakyti sosto. Haroldas II nepriėmė šio pasiūlymo ir mirė kitą dieną Hastingso mūšyje, dėl kurio normanai užkariavo Angliją.
  3. 1307 metais spalio 13 dieną Prancūzijos karalius Pilypas IV, bendradarbiaudamas su popiežiumi Klemensu V, įvykdė masinius „vargšų Kristaus riterių“ areštus, nutraukdamas Tamplierių ordino įtaką.
  4. 1965 metais rugpjūčio 13 dieną 9 val. žymusis šventasis Šrila Prabhupada laivu Jaladuta išvyko į Niujorką ir pradėjo itin sėkmingą Krišnos Sąmonės filosofijos sklaidą visame pasaulyje.
  5. 1972 metais spalio 13 dieną Anduose įvyko lėktuvo katastrofa. Dėl avarijoje išgyvenusių žmonių gyvybių kovota 72 dienas.
  6. 1996 metais rugsėjo 13 dieną Las Vegase, Nevadoje, reperis Tupacas Shakuras mirė reanimacijoje neatgavęs sąmonės. Automobilyje, kuriuo keliavo Tupacas, buvo nušautas rugsėjo 7 dieną. Reperis buvo nužudytas septyniomis kulkomis.
  7. Senovės majai skaičių „13“ laikė labai palankiu. Majų kalendoriuje buvo 13 mėnesių. Jie taip pat turėjo 13-ąjį Zodiako ženklą – Gyvatnešį.
  8. Išleidus 12-ąjį „Microsoft Office“ paketą, nedelsiant buvo paskelbtas 14-asis paketas, nes 13-asis buvo paskelbtas tyčia melagingai.
  9. Viduramžiais buvo toks paprotys: tiems, kurie pirko 12 bandelių, buvo įteikiama 13 bandelė.

 

parengta pagal Wikipedia

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą