Rūkymas ir alkoholio vartojimas paauglystėje yra gana rimta problema ne tik medicininiu, bet ir socialiniu požiūriu. Ir kasmet ji tampa vis aštresnė.

Įtakos turi ir neigiamos socialinės sąlygos

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, penkiolikos metų rūkantys ir geriantys asmenys sudaro maždaug trečdalį visų paauglių skaičiaus, o nemaža jų dalis pradėjo rūkyti ir gerti nuo septynerių, dešimties metų. Darosi liūdna, kad pastaraisiais metais padaugėjo rūkančių ir vartojančių alkoholį mergaičių, kurios neretai lenkia rūkančių ir geriančių berniukų skaičių.

Jaunimas dažnai nesupranta alkoholio ir rūkymo keliamą pavojų, nes jie nuolat stebi vyresnio amžiaus žmones, kurie ramiai, nesislėpdami vartoja alkoholį ir rūko. Štai kodėl daugelis tėvų nežino, kaip paaiškinti vaikui, kad alkoholis ir rūkymas yra kenksmingi.

Vaikus skatinantys veiksniai yra šie: cigarečių ir alkoholio reklama, sukurianti paaugliams  nuomonę, kad rūkymas ir gėrimas yra madingas dalykas, bendraamžių spaudimas – jei negeri ir nerūkai esi nevykėlis, mamos vaikelis. Taip pat įtakos turi ir neigiamos socialinės sąlygos arba tik mėgdžiojimas ar smalsumas. Vienaip ar kitaip, bet paauglys visais atžvilgiais nėra visiškai suformuota suaugusiojo kopija. Kadangi paauglio visi organai vis dar yra vystymosi etape ir turi savo organizmo ypatybių. Tarp jų ir itin jautrią bei lengvai pažeidžiamą medžiagų apykaitą.

 

50 proc. rūkančių moksleivių mokosi blogai

Apskritai paauglio organizmas yra daug labiau pažeidžiamas ir jautresnis, nei suaugusiojo kūnas, bet kokioms kenksmingoms medžiagoms, įskaitant alkoholio ir tabako nuodus. Vaikui, kuris rūko ir vartoja alkoholį, pirmiausia pasikeičia širdies ir kraujagyslių bei centrinės nervų sistemos funkcijos.

Tokie vaikai pirmiausiai greitai atsiranda jaudulys, susierzinimas, dirglumas ir neryžtingumas. Natūralu, kad priklausomybė pamažu vystosi. Ir jei nėra cigarečių arba nėra galimybės išgerti, tada jaučiamas gerovės diskomfortas, dažnai pasireiškiantis nerimu.

Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad rūkantys jaunuoliai daug prasčiau įsidėmi mokymo medžiagą, prisimena blogiau ir  įvykusius įvykius prieš dieną ar kelias dienas. Sunkumai kyla įsimenant ir tekstus. Yra nustatyta, kad 50 proc. rūkančių moksleivių mokosi blogai. Paaugliui rūkant ir vartojant alkoholį, sutrinka jo medžiagų apykaita,  visiškai nepasisavinami vitaminai A, B6, B1, B12 bei vitaminas C.

Tai sukelia bendro vystymosi slopinimą, augimo sulėtėjimą, anemijos vystymąsi, taip pat trumparegystę. Nuo rūkymo gali atsirasti uždegiminis procesas nosiaryklėje. Pradėjus rūkyti ankstyvame amžiuje, pablogėja klausa, todėl rūkantys vaikai daug blogiau girdi žemus garsus.

Nustatyta, kad mirtina nikotino dozė suaugusiajam yra iš karto surūkytas cigarečių pakelis.  O paaugliui pakanka pusės pakelio!

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą