Kad apsilankymas pas specializuotą specialistą netaptų jūsų vaikui traumuojančiu įvykiu, būtinai nuteikite vaiką apžiūrai iš anksto. Paaiškinkite, kad toks vizitas būtinas dėl geros sveikatos, smulkiai pasakykite, kaip bus atliktas tyrimas, ką darys gydytojas. Archyvo nuotrauka

Daugelis tėvų mano, kad ginekologas ir andrologas yra išskirtinai suaugusiems skirti  gydytojai, reikalingi žmogui tik nuo brendimo pradžios. Bet tai netiesa. Savo intymiąja sveikata žmogus turi rūpintis nuo mažumės. Galų gale, nuo to, kaip atidžiai atkreipsite dėmesį į šią problemą savo vaiko vaikystėje, priklausys jo reprodukcinis gebėjimas suaugus. Mes pasakojame, ką reikia žinoti apie intymią kūdikių sveikatą ir kaip ją išsaugoti, rašo parents.com.

 

  • Koks turi būti ginekologo ar andrologo vizitų grafikas?

Pirmąjį lytinių organų tyrimą gydytojai atlieka jau gimdymo namuose, iškart po kūdikio gimimo. Tiesa, šiuo metu vaiką apžiūri ne specializuotas gydytojas, o neonatologas, kuris, beje, gali pamatyti ir galimą patologiją, o prireikus rekomenduoti specialisto konsultaciją.

Šie profilaktiniai vizitai yra numatyti 3 ir 7 metų vaikams ir dažniausiai sutampa su medicininės kortelės registravimu į darželį ir mokyklą. Nepaisant to, kad to nėra privalomuose nuostatuose, daugelis gydytojų taip pat mano, kad būtina atlikti tyrimą po 1 metų. Tai paaiškinama tuo, kad daugeliui lytinių organų vystymosi problemų reikia ankstyvos diagnostikos ir įsikišimo. Ir kuo anksčiau šiais atvejais bus atlikta operacija, tuo mažiau traumuos vaiką ir bus mažesnė komplikacijų rizika. Todėl geriau elgtis saugiai ir apsilankyti pas tinkamą gydytoją, net jei tai nėra būtina.

  • Kaip atliekama gydytojo apžiūra?

Gydytojo konsultacija prasideda renkant vaiko ligos istoriją – gydytojas paklaus apie paveldimumą, praeityje buvusias infekcines ir lėtines ligas, pavojingus simptomus. Gydytoja su tėvais aptars ir su vaikų intymiąja higiena susijusius klausimus.

Mergaites dažniausiai apžiūri vaikų ginekologas. Tyrimas atliekamas horizontalioje padėtyje ant minkštasuolio ir nereikalauja jokių manipuliacijų ar instrumentų. Gydytojas gali vizualiai įvertinti lytinių organų būklę, neliesdamas vaiko, arba jis švelniai išskleis lytines lūpas. Įprastas vaikų ginekologo tyrimas apima tik vizualinį patikrinimą.

Berniukus apžiūri vaikų urologas-andrologas arba chirurgas. Jis taip pat atlieka vizualinį vaiko lytinių organų apžiūrą, pačiupinėja inkstus ir pilvą. Tikrinama, ar nėra prastos higienos ar uždegimo požymių.

Jei apžiūros metu nustatomos problemos, vaikas gali būti nukreipiamas papildomai diagnostikai ir paskirtas vidaus organų echoskopija, rentgeno, kraujo ir šlapimo tyrimai.

  • Kada reikalingas neplaninis patikrinimas?

Pastebėjus neįprastus simptomus arba vaikas skundžiasi skausmu ir diskomfortu, apsilankymo pas gydytoją verčiau neatidėliokite. Kuo anksčiau liga nustatoma, tuo lengviau ją gydyti.

Štai „raudonos vėliavėlės“, jei matote,  o tai reiškia, kad turėtumėte kuo greičiau susitarti dėl vizito pas gydytoją: neįprastos išskyros iš lytinių organų, ypač nemalonaus kvapo, išskyros iš pieno liaukų, niežulys ir deginimas, šlapinimosi problemos, skausmas pilvo apačioje, lytinių organų paraudimas ir patinimas, traumos ir mėlynės kirkšnies srityje. Taip pat išoriniai hormoninių pokyčių požymiai. Pavyzdžiui,  ankstyvas plaukų atsiradimas intymioje srityje arba vaikams nebūdingas prakaito kvapas

  • Kaip paruošti vaiką vizitui pas gydytoją?

Pirmiausia pasirinkite tinkamą gydytoją. Vaikų specialistas turi suprasti problemos jautrumą ir būti taktiškas, švelnus ir empatiškas. Būtina, kad jis galėtų užmegzti ryšį su mažu pacientu.

Kad apsilankymas pas specializuotą specialistą netaptų jūsų vaikui traumuojančiu įvykiu, būtinai nuteikite vaiką apžiūrai iš anksto. Paaiškinkite, kad toks vizitas būtinas dėl geros sveikatos, smulkiai pasakykite, kaip bus atliktas tyrimas, ką darys gydytojas.

Kad vaikas jaustųsi ramiau, namuose galite „pažaisti“ gydytojo vizitą ir pasiimti su savimi mėgstamą žaislą.

Taip pat apsilankę pas gydytoją galite suplanuoti ką nors malonaus. Tačiau nereikėtų gudrauti ir naudoti formatą „jei gerai elgiesi/jei nebijosi eiti pas gydytoją, tai…(duosiu šokoladuką/eisime į kiną/nusipirksime žaislą ir panašiai).

Tiesiog suplanuokite malonų įvykį ir pas gydytoją. Ir priminkite apie tai savo vaikui: „Eime pas gydytoją, tada į kiną ir namo. Beje, ar norėtum paragauti spragėsių kine?“.  Tokie priminimai ir klausimai užims vaiko galvelę maloniomis mintimis ir atitrauks nuo proceso.

Be to, svarbu susitarti, kad jei vaikui bus nepatogu, jis taip ir pasakys ir jūs nutrauksite susitikimą. Na, o apsilankymas pas ginekologą ar andrologą yra puiki proga dar kartą priminti arba, jei dar nesimokėte šios problemos, pradėti aiškinti vadinamąją „kelnaičių taisyklę“. Trumpai tariant, pagal „ kelnaičių taisyklę“,  vaiko kūnas priklauso tik jam, ir jis visada gali atsisakyti bet kokio fizinio kontakto. Taip pat ir apžiūros, jei jis nesijaučia patogiai. Taip pat moko: ant kūno yra intymių vietų, į jas žiūrėti ir liesti be leidimo negalima. Tai gali padaryti tik tėvai ir tik maudymosi/prausimosi metu. Arba gydytojas, bet tik dalyvaujant tėvams.

  • Kaip išvengti nereikalingų susitikimų su gydytoju?

Norint kuo mažiau susitikti su vaikų ginekologu ar andrologu, svarbu atidžiai stebėti vaiko intymią higieną. Štai pagrindinės taisyklės, kurios padės negalvoti apie šiuos specialistus tarp profilaktinių susitikimų:

  1. Išmaudykite kūdikį laiku, geriau tai padaryti specialiomis priemonėmis – berniukams ir mergaitėms skirtus intymios higienos gelius, sukurtus atsižvelgiant į fiziologines kūdikių ypatybes. Jie tinka kasdieniniam naudojimui vaikams nuo gimimo.
  2. Nepamirškite ir plovimo technikos: mergaites reikia prausti tik iš priekio į galą, kad išvengtumėte infekcijos. Berniukams tai nėra taip svarbu, tačiau svarbu nuplauti varpą neverčiant apyvarpės judėti.
  3. Būtinai turėkite atskirą rankšluostį vaikui ir kruopščiai išplaukite bendrą vonią prieš maudant joje vaiką. Namų infekcijų perdavimo vaikui tikimybė yra minimali, bet vis tiek egzistuoja.
  4. Nenaudokite sauskelnių per daug. Sutvarkykite taip, kad oda ir gleivinės galėtų kvėpuoti. Ir nepalikite vaiko nešvariose sąlygose: drėgna aplinka ir išmatos yra puiki terpė daugintis kenksmingiems mikroorganizmams. Idealiu atveju sauskelnes keiskite kas 3 valandas ir po kiekvieno tuštinimosi. Šlapimą nuo odos galima nuplauti paprastu vandeniu, tačiau išmatas geriau pašalinti naudojant prausimosi priemonę.
  5. Nemaudykite vaiko nešvariuose tvenkiniuose, kurių vandens kokybė abejotina, o atostogų metu mokykite neliesti nešvariomis rankomis lytinių organų ir neleiskite sėdėti ant smėlio be kelnaičių.

Šios taisyklės padės išvengti nemalonių ligų ir nereikalingų problemų. Ir atminkite, kad būtent tėvai yra atsakingi už vaiko reprodukcinę sveikatą, kuri jam pravers suaugus.

 

 

„YouTube“ vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą