Taip pat reikia visam laikui įsikalti sau į galvą, kad jūsų kūnas priklauso tik jums. Niekas kitas – nei partneris, nei mama, nei tėtis, nei giminaitis, nei draugas – neturi teisės į tai, niekas negali prie jo kišti nagus. Archyvo nuotrauka

Kuo skiriasi seksualinis priekabiavimas ir flirtas? Priekabiavimo atveju vienas žmogus dominuoja kito atžvilgiu, am, o tai jam sukelia blogą nuojautą, protestą, pažeminimą ir baimę. Flirtas – tai saugus ir abipusis bendravimas, kuriame nėra baimės. Flirtas kelia abiejų dalyvių savivertę, abu jaučiasi gerai. Todėl labai svarbu suvokti  ir įvertinti situaciją bei aplinkybes, kurios gali sukelti seksualinį smurtą, prievartą ir kaip to išvengti. Pavyzdžiui, nereikėtų užmegzti kontaktų su nepažįstamais žmonėmis,  vengti sėsti į automobilį su nepažįstamais, važiuoti su neblaiviu vairuotoju ir panašiai .Siekiant užkirsti kelią seksualiniam smurtui ir apsisaugoti nuo jo, būtina įsidėmėti šiuos dalykus.

 

  1. Gebėti atpažinti situacijos rizikingumą seksualinio priekabiavimo / seksualinės prievartos požiūriu

Kartais gali būti sunku atpažinti seksualinį priekabiavimą. Pavyzdžiui, galima pamaloninti kažkieno seksualinį dėmesį ir nesuvokti, kad tai, kas vyksta, gali būti seksualinis priekabiavimas.  O tai jau yra tiesiausias kelias į seksualinį prievartavimą. Nusikaltėliai gana sumaniai sukelia šias emocijas, išprovokuoja ir išprievartauja auką.

  1. Žinoti savo teises

Būtina teigiamo elgesio sąlyga yra visuotinių žmogaus teisių, įskaitant seksualines teises, žinojimas. Tai yra teisė būti savimi, žinoti savo jausmus, pasakyti „ne“, pasakyti „taip“, pasakyti „mano kūnas priklauso tik man“, pasikalbėti apie bėdas, sulaukti pagalbos . Seksualinį smurtą  ir prievartą patyręs asmuo neturėtų slėpti savo jausmų ar laikyti prievartos fakto paslaptyje.

  1. Tinkamai elgtis

Geriausias būdas užkirsti kelią seksualinei prievartai yra šiek tiek pavojingą situaciją paversti saugia ir valdoma. Kai to neįmanoma padaryti, reikia kuo greičiau mėginti dingti iš akių. Jūs neprivalote daryti to, ko nenorite. Pavyzdžiui, neturėtumėte eiti kartu į parką, jei jaučiate baimę ir nerimą. Išsigąstate ar pajuntate kokių nors blogų jausmų.

Taip pat reikia visam laikui įsikalti sau į galvą, kad jūsų kūnas priklauso TIK JUMS. Niekas kitas – nei partneris, nei mama, nei tėtis, nei giminaitis, nei draugas – neturi teisės į tai, niekas negali tuo disponuoti!

Deja, ne visada aukai pavyksta išvengti prievartavimo, nes prievartautojas, paprastai, būna fiziškai stipresnis. Be to, dažnai išprievartavimo auka nerodo jokio fizinio pasipriešinimo požymių, nes aukai atrodo, kad norint išvengti blogiausio, geriau nesipriešinti prievartautojui, o stengtis kuo greičiau „pabėgti nuo to, kas vyksta“.

Svarbu žinoti, kad ką auka bedarytų, kad ir kaip ji elgtųsi  – nei alkoholio vartojimas, nei vadinamieji provokuojantys drabužiai, nei „žaisminga“ nuotaika, nei pažintis su prievartautoju,  nepateisina smurto!

Jei buvote/buvote seksualinės prievartos auka, labai svarbu apie tai pasakyti žmogui, kuriuo pasitikite. Visada reikia kreiptis į policiją. Iš pradžių kad bent šalia būtų patikimas žmogus. Tai gali būti koks nors specialistas, pavyzdžiui, psichologas, jaunimo konsultantas, moterų ar šeimos gydytojas. Kalbėti apie tai, kas nutiko, pirmiausia reikia pačiam – tam, kad išgydytumėte savo kūną ir sielą, kad vėl jaustumėtės saugūs.

 

“YouTube” vaizdo įrašas

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą